Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Počítače a InternetNové

Spravují:

Misa,
davidfoltynReklamaMáte nějaký dotaz, námět nebo připomínku k aplikaci Actapublica?
Napište a pokusíme se ji vyřešit.

Fórum Rodokmeny, genealogie

SAGITARIUS  
Jdu psát...
Sagi: a proč hned tak zhurta, možná by stačilo, kdyby do MZA začaly docházet (slušné) emaily od zklamaných badatelů, kteří by rádi znali důvod tohoto opatření, případně by vyjádřili i přání, aby toto opatření bylo (po vzoru ostatních archivů) zrušeno.
Tohle je taky zajímavé téma, hrozí tedy, že pokud si někdo hodně prohlíží matriky na Actapublica (já vím, že teď to vzhledem k technickým potížím nehrozí, ale do budoucna), a překročí denní limit, tak mu bude (případně celému baráku) zablokována IP adresa? A naopak, odhalí ten váš systém i inteligentní stahovací program, který sosá přiměřeně a mezi snímky dělá náhodné přestávky (tj. vadí vám stahování jako takové, či stahování nadměrné)?
SAGITARIUS  
A co si nechat udělat nějakou právní analýzu, a zkusit napadnout rozhodnutí ředitelky jako protiprávní? (pokud by to šlo)

Pokud to rozhodnutí není příliš racionální (z hlediska uživatelů určitě, z hlediska provozovatele pravděpodobně také ne - zatím jsem neviděl žádný rozumný argument proč ano), tak by to třeba mohla přehodnotit. Přeci jenom, podmínky i zájem uživatelů se podstatně změnili od dob minulého rozhodnutí, ceny za hardware/provoz asi také trochu klesly. Nejsme v dobách RU abychom se muset striktně držet ustáleného stavu, zvlášť pokud zákon dává možnost rozhodnutí na vedení archivu.
 
Pokud by se zrušil zákaz stahování tak se to běžný uživatel nedozví a hlavně jako první se to dozví v MZA protože je nastavený firewall který na toto upozorní a dojde k zablokování IP adresy. Zatím se to stahování drží v "normálních" kolejích. Přenosy se pohybují kolem 260GB/den. Už se vyjednává navýšení linky tak doufám že to bude co nejdřív, těším se na to víc jak badatelé.
Technická otázka:
1. Pokud by se zákaz stahování zrušil, jak to běžní uživatelé zjistí?
2. Stahování jde pouze stahovačem, důvod je jasný, rozdílné formáty (jpg, png) a počty dílů (6 segmentů a celek)
3. Přijde na to že je stahování možné někdo jiný než ten co si stahovač nevymazal a občas ho vyzkouší?
4. Stahovač už nelze nikde na webu najít, autor stránku zrušil z důvodu blokování AP.
Jiný způsob stahování než stahovačem je nemožný, musely by se snímky upravit: viz. bod 2.
Co k tomu dodat?

Vypadá to tak a je škoda, že se ti ředitelé za tu legislativu schovávají místo toho, aby jasně řekli, že to je jejich rozhodnutí a že si za ním stojí a dokážou ho zdůvodnit.

Ale takový přístup je vidět všude, to není žádná specialita archivnictví.
Já si osobně myslím že žádná legislativa neexistuje a je to jen na rozhodnutí jednotlivce (ředitele/ky).
V kontrastu s tím na http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/matriky/ se píše:

"Zvažována byla též možnost vytvoření webové aplikace pro prohlížení matrik, z mnoha důvodů však bylo nakonec přistoupeno k umožnění bezplatného stahování celých matrik prostřednictvím internetu a jejich prohlížení v aplikaci, zvolené samotným uživatelem."

Ostatní archivy ukládání umožňují, ale jen jednotlivých stránek a v případě Třeboně jen do velmi nepraktického pdf.

Takže jsou tu v podstatě 3 přístupy:
1. Lze stahovat celé matriky
2. Lze stahovat jednotlivé stránky, ale s různými omezeními
3. Nelze stáhnout nic.

Přitom všechny přístupy snad vycházejí ze stejné legislativy.
Actapublica (Brno, St.Polten, Plzeň i Praha) spadá pod ředitelku MZA.
Mohlo by to být bráno jako neoprávněné obohacování, i když se vybrané částky odvedou do rozpočtu.
Vtip je v tom, že ofotografovat celou matriku bez poplatku šlo, ale stáhnout u MZA nejde.
Navíc je zajímavé, že veškeré poplatky které archivy vyberou odvedou do státního rozpočtu.
Hospodaří pouze s penězi které jim přidělí státní rozpočet v příslušné kapitole a z vybraných
poplatků nemají ani vindru.
Aha, tak to je jiná. A po shlédnutí ceníku (25 Kč za jednu stranu) začínám rozumět i té nešťastné formulaci, takhle to lidi zavádí k myšlence, že samotný archiv s tím nemůže nic dělat, prostě jak je u nás zvykem, zásah shůry ... tak si badatel po zvyku zanadává na Pražáky politiky, místo aby se ozval přímo do archivu ;)
monoptalmos Praha, Vysočina 
jistě, ale pokud je to rozhodnutí MZA a nemá oporu v zákoně pak je toto rozhodnutí napadnutelné. Zvláště když stahování matrik z jiných archivů je možné a to je zajímavý precedens. Jinak ještě dotaz na pana Foltyna - kdo je ředitelem (vedoucím) actapublica? Nebo ta spadá pod řiditele(ku) MZA. Praha a Plzeň jsou jen uživatelé actapublica? Všechno na actapublica řídí Brno?
buc_buc já 
no na tom jsem se chtěla zeptat již dávno. Dokonce jsem chtěla napsat do archivu, kolik stojí vytvoření digitální kopie. Když se toto dá tedy získat za úhradu. Ale nějak jsem na to ještě neměla čas.
No ono je to tam trochu nešťastně napsané ale žádná legislativa toto neurčuje, je to čistě rozhodnutí MZA.
Na stránkách actapublica se píše:

"Stahování matrik není povoleno ani jej neumožňujeme. Řídíme se aktuálně platnou legislativou, podle které je zpřístupnění dálkovým přístupem (přes Internet) zdarma, avšak digitální kopie (stažená matrika) jsou zpoplatněné. Filosofie aplikace by se dala popsat jako „dívej se zadarmo jak chceš a kdy chceš, ale nestahuj a nekopíruj“. "

Nevíte, která že platná legislativa to je? Mne hlavně upoutalo to, že se ona legislativa týká jen actapublica, ostatní archivy (Opava, Litoměřice, Třeboň, Zámrsk) stažení jednotlivých stránek matriky normálně umožňují (a zadarmo).

 
Dle zákona o archivnictví je správním obvodem SOA Praha Středočeský kraj a hl. m. Praha. AHMP je archivem Prahy jako územně samosprávného celku, je to tedy orgán magistrátu, nikoliv státu, v tom je ten zásadní rozdíl. Dokonce nám i hrozilo, že bychom museli převzít pražské matriky, což se naštěstí (!!!) nestalo.
svejk Čechy  web
Ano, přitom nutno dodat, že je pro většinu lidí ještě nejvíce z ruky. Analogicky k ostatním oblastním by měl sídlit např. v Hradci Králové či Pardubicích. Hlavně SOA ZAM má mnohem více bm než např. SOA Litoměřice a troufám si tvrdit, že zde bádá i více lidí, neboť se jedná o lidnaté kraje KH+ Pardubický s mnoha velkými městy, zatímco v Ústeckém kraji žili hlavně Němci a ti pak byli odsunuti. Ale i tak, je to lepší situace než někdy v roce 2000, kdy se do Zámrsku objednávalo měsíce předem…vlak tam taky jezdí, čert to vem. Ale skenovat by mohli, alespoň pár Korunek na to vyčlenit, jistě budou poslední archiv, který zpřístupní matriky na internetu.