Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Počítače a InternetNové

Spravují:

Misa,
davidfoltynReklamaMáte nějaký dotaz, námět nebo připomínku k aplikaci Actapublica?
Napište a pokusíme se ji vyřešit.

Fórum Rodokmeny, genealogie

Přidané
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Technická
Bylo by prosím možné do záhlaví této nově vzniklé diskuze o AP dát odkaz na "domovskou" diskuzi "Rodokmeny, genealogie". Díky moc.
 
Ne, snímky převádíme při přidávání materiálu. Převod do mhtf trvá poměrně dlouho, ale zobrazování potom už je rychlé (zobrazení 1 celého kompletního snímku přes vnitřní síť potom trvá cca 50 ms). Jinde zase třeba rychle přidají materiál, ale pak se snímky milionkrát stále dokola převádějí, zatěžují server, trvá to dlouho a hrozí přetížení ... je asi věc názoru, co je lepší a úspornější :-). Např. zátěž serveru našeho DigiArchivu (1 procesor) je nyní po přestěhování cca 5-10% (cca 2,5 miliónu snímků), většinu vytěžuje databáze.
Vzhledem k tomu, že veškeré funkce importu, exportu a konverze jsou automatizované přes náš DigiDepot, je přidávání materiálu zcela primitivní (nakopírují se data na server a přes webové rozhraní DigiDepotu se zadá příkaz "importuj" ;-) Vše se naimportuje a převede automaticky bez zásahu operátora (o DigiDepotu jsme měli prezentaci na AKM2012). Operátor potom jen přidá přístupová práva.
Odkazy jsou zachované, navíc je do adresy přidaná možnost jazykového rozlišení.
Příklad: actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/1234 (pokud není zadaný jazyk vybere se čeština) nebo
actapublica.eu/cs/matriky/brno/prohlizec/1234 pro českou verzi
actapublica.eu/de/matriky/brno/prohlizec/1234 pro německou verzi
Zoomify jsem taky koupil za svoje ale abych pravdu řekl tak jsem ho ještě pořádně nestudoval. Obrázky do mhtf převádíte přímo na serveru online při dotazu na snímek?
Jo, takže to tam opravdu bylo. Tak mi ta paměť zas až tak špatně neslouží :-) Teď už se dá vcelku argumentovat ostatními archívy, kde stahování v nějaké formě umožňují už docela dlouho a k ničemu podvratnému to pokud vím nevedlo :-).
No držim palec s novou implementací.
Zoomify je pěkná věc, ale samo o sobě nestačí. Pokud se použije originální převodník, vychází na 1 snímek několik stovek až tisíc dlaždic a to se staticky nedá na filesystému ustát. Nejmenovaná komerční firma (která od nás použití Zoomify na vícestránkové materiály okopírovala) to generuje dynamicky a musí mít extrémně velkou výstupní cache, aby to vůbec chodilo (převod jinak trvá 7 a více sekund a samozřejmě při velké zátěži to zase server nestíhá). Snad lze použít kontejnerový formát, který Zoomify také nabízí, ale obojí (i prohlížeč) není zadarmo (já komponentu pro prohlížeč také platit ze svého ;-).
To je důvod, proč jsem u nás použil mhtf formát, který jsem navrhl a který vše ukládá do jednoho souboru i s náhledem a info (a pro prohlížení je extrémně rychlý).
Odkazy na snímky.
Předpokládám, že odkazy na snímky zůstanou zachovány. Při stavu který zablokoval stahování
není jiná možnost než si odkazy někde zaznamenat aby se v tom dalo nějak vyznat. Já mám
teď odkazy na víc jak 800 stránek. Pokud se AP bude předělávat tak by alespoň toto mělo být
zachováno. Určitě nejsem sám kdo by měl jinak problémy. Navíc ty odkazy jsou uváděny
v programu i když jen signaturou a snímkem.
 
No to bylo takové přesvědčení v MZA že přes Flash prohlížeč nebude možné stahovat obrázky. Ono to sice jde ale je k tomu potřeba trochu lepší znalost práce s pc. Ještě pořád se najde pár lidí kteří si nepřejí stahování a "neuznávají" tyto "internetové genealogy".
Jo to jste vlastně nedávno zmiňoval, pak volbu flashe pro takový účel moc nechápu.
Na začátku byl problém s tím že flash nedokázal zobrazit snímek s tak velkým rozlišením.
Do nové verze bych chtěl použít Zoomify v HTML5 verzi, bude to asi znamenat úpravu souborů na serveru ale řekl bych že to za to stojí.
No tehdy, když se na to řezání u Acta přistoupilo, jsem to chápal čistě jako další z klacků, co má zkomplikovat stahování jednotlivých snímků uživateli, ne nic s rychlostí. Pak se vyrojily programy, co snímky zpětně lepily, načež na Acta prováděli další změny, aby tomu zabránili.
 
Ano, u nás se snímky skládají z většího počtu dlaždic. Načítá se jen příslušná část a ještě k tomu se dlaždice načítají paralelně, což samozřejmě velmi urychluje načítání. Rozložit snímek na více částí a potom je načítat sekvenčně po sobě podle mého názoru nemá z hlediska rychlosti valný smysl ve srovnání s jediným celistvým snímkem (u více částí se může jen trochu zvýšit komprese), ale možná mají jinde jiné zkušenosti.
Třeboň i Litoměřice se skládají ještě z mnohem většího počtu fragmentů, ale funguje to jinak - pro náhled se pošle náhledová kvalita a pro detail se pošle vysoká kvalita - ale jen té zvětšené části stránky. Celkově se tak pošle méně dat a je to i rychlejší. AP bohužel kombinuje nevýhody obou přístupů. Ovšem není důležité, jak je to teď, ale jak bude fungovat ten nový připravovaný systém.

Obrázky vcelku posílají Mormoni na https://www.familysearch.org/

monoptalmos Praha, Vysočina 
davitfoltyn - a ještě si zeptat (ač tomu vůbec nerozumím), proč se ten snímek postupně skládá ze šesti částí? To nejde vypustit a list matriky ať se zobrazí až je celý. Vždyť v reálu také vidím list jako celek. Třeboň a Litoměřice se neskládají a fuguje to super. A ještě dotaz - proč se matriky (Praha, Plzeň a Brno) nedělají samostatně díky
Možná by se hodila celková velikost stahovaného souboru aby uživatel viděl kolik musí ještě stáhnout.
monoptalmos Praha, Vysočina 
a nabude to působit rušivě, přeci jenom kolečko se točí a pokud to nejede dost rychle tak to může působit jako červený hadr na býka -
Kolečko + počet stažených kB? To by šlo, třeba na hnědou barvu tak jak je základní barva AP
Indikátor stahování.
Dá se změnit barva indikátoru? Snímky jsou ve většině šedé a indikátor není dost výrazný. Třeba by se hodila zelená.