Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteraturaNové

Spravuje:

KristianReklamaObčas mě při četbě zarazí věta, fráze nebo jenom zajímavý obrat, který nechci zapomenout a o který bych se rád případně podělil. Věci divné, zvláštní nebo legrační. Proto je budu dávat sem a budu rád, když ostatní učiní totéž.

Jednoduchá pravidla: trollovaté příspěvky, které dotyčný nebude schopen obhájit, mažu. U každé citace prosím uvádějte zdroj. Debata k tématu vítána, OT plky ne. Dík.


Jan.S.Harold Тебе надо читать Гегеля. 
!!!!!!!!!§
DJ Slamák I vy jistě se zarmoutíte  a žerty na rtech pomrou.
Frndbrnk!
JVjr Dobrý den, servere Oko-une,  tak jste mě konečně dostali
Pro mě to nebylo snesitelné ani jednou týdně na Facebooku, když to zase přátelé lajkovali nad nějaký limit: Halič zahrnující Kafku, no fakt.
Kristian Celestial Emporium of   Benevolent Knowledge
!!!
arnost snad nechci tak   moks
(Zrovna Mikulas mi prisel z te party nejzajimavejsi.)
Premek "Až vám zmodrají hlavy od kyslíku,   žádnou cigaretu vám nedám."
Překladatel Havrda je cool týpek!
Jan.S.Harold Тебе надо читать Гегеля. 
Chudáčkové! Celý váš život, který není skutečným životem, vám naplnili bezbožným žertem! Není snad v Argu uctíván Zeus Falakros (holohlavý) a na Kypru zas Tímóros (trestající)? Neobětují snad Argejci Afrodítě Peribasó (obkročmá), Athéňané Afrodítě Hétaira (nevěstka) a Syrákúsané Afrodítě Kallipygos (s nádhernými hýžděmi), kterou básník Níkandros kdesi nazývá Kalliglútos (s nádherným zadkem)? O Dionýsovi Choiropsalovi raději mlčím...*)


A překladatel Havrda připisuje poznámku pod čarou:

*) K epitetu Χοιροψάλας: χοῖρος je doslovně „prasátko“, zároveň ale vulgární označení ženského pohlaví…; ψάλλειν je tolik co „brnkat“, „mnout“ nebo „tahat“. Tak je podle schol. Aisch. Pers. 1063 Dionýsos Choiropsalás ten, který tahá ženy za pohlaví (…), nebo, jak odvážněji a patrně i výstižněji navrhuje kolega Vítek, „hráč na kundu“.


(Kléméns Alexandrijský: Pobídka Řekům)
 
Jan.S.Harold Тебе надо читать Гегеля. 
Byla to taková doba...
(Abych pravdu řekl, při čtení něčeho takového mě opravdu výrazně ruší ty typografické nezvládnutiny.)
...komično je estetično prasklých struktur.

P. Trost: Poslední próza Karla Poláčka, http://sas.ujc.cas.cz/archiv.php?art=526
 
!!!
Jan.S.Harold Тебе надо читать Гегеля. 

 
(hm, to bude asi ten stejný Padevět, kterého jsem po chvíli znuděně odložil - formát snesitelný tak maximálně jednou týdně jako sloupek v novinách - vydat to knižně v takovém množství, k neučtení, protože z toho čouhá schematičnost a takový divně nedomrlý smysl pro humor... explikační poznámky na konci už za hranicí sebeparodie, zaznamenán např. výskyt návodného "?!")
Akvarko keď si kokot tak si kokot 
Dějiny nejsou přímočaré, příteli, klikatí se, rozhodně už hezky dlouho; zmítají se, ale stojí na místě, jako dav na rockovém koncertu pod širým nebem, který se na sebe tlačí, svíjí se, ohmatává, žádný Dlouhý pochod, protože už jsme v cíli, odjakživa, a svět není nekonečný, nekonečná je jenom síť, realita, která neexistuje. Vyhrávat, prohrávat, to je totéž; jen hra.

Claudio Magris - Poslepu
 
JVjr Dobrý den, servere Oko-une,  tak jste mě konečně dostali
Viděl jsem Vaškovu ženu v televizi: odhaduji každou ženu každého věku za dvě vteřiny. Nabyl jsem dojmu namyšlené supermrdny, která neudělá Vaškovi ani palačinky. Pak byl šot, jak se chovala ve svatebním autě – to se nedá popsat. Vypadá to na to, že ji před cca 3 měsíci přeříz. Bude to šťastné manželství – jedno z těch výjimečných.

Ivan Diviš 12/II/97 (Adresát Ladislav Verecký, uspořádal Jan Šulc, Pistorius & Olšanská 2013)

 
Premek "Až vám zmodrají hlavy od kyslíku,   žádnou cigaretu vám nedám."
Pět vojáků císaře Františka Josefa sedí okolo ohně. Samuel, co se podle otce nehodí ani na studia talmudu, ani do obchodu, se jim snaží prodat upatlanou láhev kořalky a sirky. Ty má úhledně srovnány v dřevěné bedýnce, pověšené na krku. Vojáci chvíli smlouvají, pak to dva z nich přestane bavit a seberou Samuelovi lahev i bedýnku. Když jeden z vojáků vytáhne bajonet, Samuelovi dojde, že peníze nedostane. Vojáky prokleje a prachem zmizí v haličské pláni. Jednoroční dobrovolník Emanuel Moravec píše domů. Na pohlednici, kterou sebral před padesáti kilometry ve špinavém a rozbitém městečku a na které je vyobrazena veselá společnost, odcházející zřejmě na ránem z šantánu, píše o vítězství. Jen si není úplně jist, kdo a kdy zvítězí. Na mrtvole koně, ze které odřezali Baloun se Švejkem všechno použitelné maso, sedí tolik masařek se zeleně kovovými těly, že vypadá v tom prachu jako obrovský skarabeus. Za vesnicí pohřbívají tři vojáci tělo s roztříštěným obličejem. Zaházejí jámu, sundají čepice a chvíli stojí. Pak poodejdou o pár metrů a všichni se vymočí. Ani ten nejvyšší z nich, podučitel Vávra, co čte po večerech z malé knihy nějaké básně, netuší, že tělo bez tváře patřilo Františku Gellnerovi. Franz Kafka sedí Na Poříčí v kanceláři a píše dopis otci. Od Belzecu žene vítr po pláních divný dým. Velká válka. Halič.

(Jiří Padevět)
 
cca 90. léta, a vzhledem ke Karáskově jistému kariernímu postupu pravděpodobně jejich začátek ;-)
arnost snad nechci tak   moks
Ku ktere dobe se ten uryvek cca vztahuje? Karasek mel prece jin jisty karierni postup.
Reakce na | Vlákno  
myslím mýlí a nemýlí - on byl sice poštovní, ale sloužil na těch nádražních poštách u Smíchovského a hlavního nádraží; ostatně později díky službě v poštovních vagonech jezdil do Vídně, ale to už je zase jinačí historie, mrk mrk.
arnost snad nechci tak   moks
On si ho asi spletl s Prochazkou, ktery chvilku pracoval s CD.