Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklamaJak je uspořádána lidská společnost, jak funguje, kde má své největší problémy? Měla by být uspořádána jinak? Dají se její problémy řešit?

Všechna tato i další více či méně příbuzná témata jsou v tomto klubu vítána.


Rejpavej_krtek  
Rejpavej_krtek  
Hladomory v Indii vyvolala tušim British East India Company tim, že zpětinásobila daně a zakázala shromažďování zásob.
Rejpavej_krtek  
Nesmysl. Cyklon B byl původně insekticid. Třeba jen prostě došlo k omylu, no ne?
(Jo, a jinak, když se ptáš na Belgické Kongo a Indii: V Belgickém Kongu se snad celkem prokazatelně jednalo o snahu maximalizovat krátkodobý zisk i za cenu likvidace obyvatelstva. O Indii nevím, ale o té už píše Tigr. Kdybys chtěl jiné cíleně genocidní akce, tak spíš najdeš něco ve francouzském Alžírsku nebo v některých akcích proti Indiánům — přinejmenším v USA a v Mexiku, ale pravděpodobně i leckde jinde. A pak samozřejmě takové ty profláknuté věci jako Armény v Turecku apod.)
Nezmar2: Rozdíl je v tom, že likvidaci Cyklonem B, nelze vysvětlit jinak, než jako přímý úmysl.

Jednak v tom máš tak hnusnou interpunkční hrubku, že vůbec nemám chuť se s Tebou bavit, jednak likvidaci Cyklonem B (což byla navíc jen menší část) můžeš vysvětlit také jako nedbalost a neznalost — jenže to bude stejně nevěrohodné a krkolomné vysvětlení jako to s kartáčkem na zuby a plněním plánu u Stalina.

tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  vykašlat se na to, bejt jedním z nás
He is a self-defined international socialist and "Marxist-Environmentalist"

M'kay tak to asi odhalil něco co nikdo jiný. To ona jako ta britská armáda brala lidem jídlo při pogromech, abych to správně pochopil?
Mike Davis, Late Victorian Holocausts: El Niño Famines and the Making of the Third World, Verso, New York, 2001
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  vykašlat se na to, bejt jedním z nás
Zdroj?
NKVD v té době ještě neexistovalo a tak tam Stalin musel poslat britskou armádu. (čti: britská koloniální správa se na zhoršení hladomoru aktivně podílela)
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  vykašlat se na to, bejt jedním z nás
V Indii oddíly NKVD odřízly zemi od zbytku světa a rekvírovaly potraviny po venkově?
Rozdíl je v tom, že likvidaci Cyklonem B, nelze vysvětlit jinak, než jako přímý úmysl. Smrt hladem, může být způsobena jak přímým úmyslem, tak neschopností nebo hamižností. Co třeba Belgické Kongo nebo hladomory v Indii?
(Vojnov: Mimochodem, ty Tvoje báchorky o kartáčku na zuby a plnění plánu by se daly úplně přesně převést třeba na Hitlera, který sedí v pracovně a vůbec netuší, že mu někde umírají nějací Židé. Ano, je to ze Tvé strany jednoznačná obhajoba bolševických zločinů.)
Vojnov: Nepíši "tisíciletý ruský šovinismus", nýbrž "tisíciletá historie ruského šovinismu", a není to žádné emotivní vyjádření, nýbrž suchý popis historické skutečnosti. Přibližně před tisícem let jsou doloženy první dobyvačné útoky ruských knížat na sousední národy, vedené nejen snahou něco si naloupit nebo získat nové poplatníky, nýbrž se snahou nějaký "cizí" lid co nejvíce vybít. Šovinismem v přesném významu tohoto slova se to stalo až v 19. století, ale od těch prvních útoků na sousedy se dá najít plynulá návaznost skutků i myšlenek.
o128 Svět je založen na paradoxu 
Vyspělá kultura by neměla mít problém, pokud se z ní někdo vydělí. Jako unitární stát. VB opustili její kolonie, a nic se nestalo. Neformálně spolupracují dál, a možná lépe.

Ovšem ty problémy, co s tím nadělá RF. Je to opravdu nutné? Je opravdu tak stabilní(jak by si přáli snad všichni)? Není to nějaká agónie, která by mohla vést ke skutečným problémům(Jakkoli ty nynější už skutečné jsou více než dostatečně)?
mpts Nemá to vůbec žádný  smysl.
Na to je jednoduchá odpověď: vezmi si větší židli! (Četl jsem jen první větu, tak snad jsem téma pochopil správně…)
Šneku, druhá půlka nesedí. Podle mě je to hlavně krásná sonda do toho, jak je obtížné diskutovat téma, ve kterém je jedna ze stran emocionálně zainteresovaná (tvůj "tisíciletý ruský šovinismus"; a ať jsme si kvit tak třebas moje "nenasytnost západních elit"). Díky které potom čte sdělení vět svého partnera v diskusi jinak, než je tento je psal. Věřím, že k tomu máš nějaký dobrý důvod, protože proč bys neměl mít, žejo.

K čemu to emocionální zainteresování vede, je zkreslené a) vnímání věcí b) čtení textu. Ukázka prvního je, že pro Tebe je nepřijatelná verze, že by část zla, co způsobili bolševici, mohla být způsobené docela obyčejnou kombinací nekompetentnosti a předposranosti (gosudarstva).... Stejně tak pro mě je těžko představitelné, že by západ mohl za Arabského jara netušit, co se stane, když v některých státek pomůže vytvořit mocenské vakuum. Druhý je, že ve vazbě k věci, ke které jsme zainteresovaní, spíš pochopíme jako obhajobu něco, co je v principu taky obžaloba, ale z něčeho jiného.

Z čehož plyne, že já si jsem schopen živě a v barvách představit následující situaci: Plánuje se první pětiletka. Stalin stojí u stolu a diktuje cíle. Ti, co sedí u stolu, tomu vůbec nerozumí, páč jsou to mužici. Hodí to na své podřízené s douškou, že určitě vědí, co bude, když se nebude plnit. A tak se plní. A plní se tak, že každej hlavně hledí, aby si černýho petra vytáh ten pod ním. A nakonec to skončí tak, že jídla je tak tak aby to uživilo lidi, když se nebude vyvážet. Ale kdo půjde oznámit Stalinovi, že se nesplnil plán, rovnou s kartáčkem na zuby a lístkem na dobytčák? Samozřejmě, že nikdo. Každej bude hledět, aby to hodil na ty kontrarevoluční, reakcionářský kulaky, co se nechtěj kolektivizovat, sabotujou, schovávaj jídlo a vůbec. Čímž posléze i elegantně vysvětlí, že "dobře jim tak, keťasům, že pochcípali hlady. nešlo to jinak.".

Je tohle obhajoba Stalinismu? Pochybuju. Ale ty to tak čteš, protože tím připouštim, že ne všechno muselo bejt schválně. A tím ten režim trochu polidšťuju. Jenže ultimátní zlo přece lidský chyby nedělá...
Vojnov: Ale každopádně je to velmi poučné pozorovat takhle Tebe, Jasan a další diskutéry podobných názorů. Je to krásná sonda do psychologie těch západních intelektuálů, co ve 30. letech zdálky obdivovali Hitlera.
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  vykašlat se na to, bejt jedním z nás
Četl jsi toho Lemkina, člověka který ten pojem přímo vymyslel?
Ale jo, emancipace Ukrajiny má logické důvody. Jen asi, vzhledem k jejímu vnitřnímu uspořádání a historii, asi těžko jako unitární stát řízený způsobem "vítěz bere vše". A to, prosímpěkně platilo jak za Kučmů a Janukovičů, tak za Juščenků, Turčinovů a Porošenků.

(tenhle obrázek z toho tvého linku to podle mě docela dobře ilustruje)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ukrajina#/media/File:Национальный_состав_населения_городов_УССР_в_1925.gif

HOWGH. domluvil jsem. tahle diskuse už zjevně nikam nevede. všichni zalehli na matrace.
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  vykašlat se na to, bejt jedním z nás
Existuje nějaké vysvětlení pro to nesmyslné vyzobávání z kontextu?

whereas the UN Convention for the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide criminalises a number of acts committed with the intent to destroy, in whole or in part, a national, ethnic, racial or religious group: killing members of the group; causing serious bodily or mental harm to members of the group; deliberately inflicting on the group conditions of life calculated to bring about its physical destruction in whole or in part; imposing measures intended to prevent births within the group; and forcibly transferring children of the group to another group,