Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklamaJak je uspořádána lidská společnost, jak funguje, kde má své největší problémy? Měla by být uspořádána jinak? Dají se její problémy řešit?

Všechna tato i další více či méně příbuzná témata jsou v tomto klubu vítána.


Protiva obyčejný chlap, příšerný dědek 
Tak to můžeš o tom rovnou napsat knížku!
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  sláva Ukrajině
!
vlad_tepes občas dělá  kravinki
třeba tu mapku dělali zastánci francouzského, germánského, angloamerického či čínského práva...
bigvilik Part-Time   Guru
Otec mé dávné ex byl šéfem národní banky v Angole. jeho práce spočívala v neustálém přesunu zlatých rezerv za pomoci obrněného vojenského transportu tak, aby nepadly do rukou protivládním silám. Který šéf švýcarské národní banky to má? ;-)
Tander Lee kašmír a hedvábí na   www.pashmina.cz/
To ještě nevím. Rozhodně by ale ta barvička měla platit nějakou dobu, třeba aspoň 50 let. Zatím to dávám jen ke zvážení, protože to je jiný rozměr než se obvykle diskutuje (tj. není to závislé na náboženství, rase, etnicitě apod., ale je to spíš institucionální záležitost.)
TL: Takže jak tu hypotézu naformulovat přesně, abychom pak společně podle obrázku spočítali barvičky a zjistili, zda ji to spíše podpoří, nebo vyvrátí?
Tander Lee kašmír a hedvábí na   www.pashmina.cz/
(Dokonce kdyby 50. Ono je to spíš 5.)
Tander Lee kašmír a hedvábí na   www.pashmina.cz/
Hypotéza nezní "stejně stabilní", ale jen "funkční a převážně stabilní". Přesnou situaci Angoly neznám, takže nedokážu posoudit - je jasné, že si nežijí jako ve Švýcarsku. K čemuž ovšem sluší podotknout, že ve Švýcarsku mají to civilní právo už nějaké století, v Angole sotva 50. let.
TL: Nevím. Je třeba Švýcarsko stejně stabilní jako Angola? (A takovýchhle srovnání tam vidím docela dost, zdá se mi.)
Tander Lee kašmír a hedvábí na   www.pashmina.cz/
Tohle je zajímavá mapka (ve větším rozlišení k dohledání na wiki):

Hypotéza: Co když tam, kde existuje dobře ukotvené civilní (francouzské, germánské nebo angloamerické a čínské) právo, tak jsou státy funkční a převáženě stabilní. Tam kde jsou různé mixy (tj. do civilního práva se plete náboženské nebo zvykové, případně oboje), je stabilita a prosperita menší.

 
Guyver Cum fossa et forca!   ...mallozh-ruz!
Vidíš, přesto Vavák nepíše příznivě o Rusech.
Protiva obyčejný chlap, příšerný dědek 
Jojo, Jan Vavák, o něm píše celkem příznivě Josef Pekař.
Protiva obyčejný chlap, příšerný dědek 
Kuzma: mohl bys mi sem postnout nějaké zdroje? Četl jsem o chování vojáků v těch různých válečných memoárech ledacos, ale zrovna tohle ne. Pamatuji si pouze story o nějakém znásilňování v dobytém Německu, jinak ticho po pěšině.
Guyver Cum fossa et forca!   ...mallozh-ruz!
Ruská armáda měla ostatně špatnou pověst už za Napoleona: http://www.okoun.cz/boards/russia_countdown?contextId=1066404935#article-1066404935
Jeste deda od manzelky, ktery prosel celou valku od 41 a skoncil na jare 45 v nemocnici v Debrecenu tvrdil, ze osvobozovane zeme se delily na fasisticke a spojenecke. V Madarsku meli dovoleno normalne brat veci po domech, v Ceskoslovensku nikoliv. Rozkazy se pochopitelne nevztahovaly na znasilneni, nicmene lze dovodit, ze v nekterych zemich a obzvlaste v Nemecku se nad tim priviraly oci, a resilo se, az zenska pulka vesnice spachala po vesele noci sebevrazdu.
 
Oficialne to imho neschvaloval nikdo. Problem byl ten, ze Nemci byli povazovany za ne-lidi, sovetska armada byla ve chvili vstupu na cizi uzemi v podstate vsemocna, mlada, 3 roky bez zenskych, vyhravala a kazdy kluk mohl zitra umrit. Tohle je smrtici kombinace.

Kdyz se stado nadrzenych vojaku rozhodlo znasilnovat, tak tomu a) podlehl i kdejaky jinak intelektual, cetl jsem nejake svedectvi, b) nezastavi je v tu chvili ani velici dustojnik, aniz by je postrilel. Po samotnym cinu se casto vykonavaly i tresty, nahodne vytahly par zenskych, nechali nastoupit vojaky, zensky ukazaly prstem, a ty vojaky mohli na miste zastrelit. Vsechno se samozrejme delalo za rychleho postupu armady, takze ti vinici rychle mizeli na zapad, vsude byl bordel, ne vsechny zensky mely zaludek i po tom znasilneni vynest okamzity rozsudek smrti nad mladym klukem apod.
Dvacet3: Víceméně všechny armády mají na triku i nějaké to znásilňování. Zrovna Rusové v něm ovšem měli opravdu vysoké skóre. (Stalin to prý i veřejně schvaloval.)
Guyver Cum fossa et forca!   ...mallozh-ruz!
Co se týče napití, není u ruského vojáka žádné potom co...
Protiva obyčejný chlap, příšerný dědek 
Možné to je, ale až potom co se napili.
A nebylo to tak že byli znásilňováni sovětští vojáci?