Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklamaJak je uspořádána lidská společnost, jak funguje, kde má své největší problémy? Měla by být uspořádána jinak? Dají se její problémy řešit?

Všechna tato i další více či méně příbuzná témata jsou v tomto klubu vítána.


bigvilik Part-Time   Guru 17.září 2014 17:40:45
Zkuste si přečíst literární předlohu jedničky. I s podotekem na konci, že původně Rambo umřel, ale kvůli filmařům to pak předělal.
JeromeHeretic Chci mit IQ 5, nicim se netrapit,  na nic nemyslet 17.září 2014 15:51:25
+1 S tebou naprosto souhlasim. Jednicka byl IMHO dobrej film. Jako pubertalni ucho sem to samoze zral jenom kvuli tomu, ze to byla akcnarna, ale kdyz jsem ho videl pred casem znovu (rekneme, ze jsem od te doby uz preci jen trochu dospelejsi, trebas uz se ani nebojim spat se zhasnutou lampou a tak), prisel mi dobrej.
JeromeHeretic Chci mit IQ 5, nicim se netrapit,  na nic nemyslet 17.září 2014 15:48:40
Jak to? Ve filmu byla ukryta myslenka divakovi predana vetou "nekde jsem slysel, ze nelepsi zbrani je mozek". A kvuli tomu ten film za to rozhodne stal!
Jan.S.Harold Nechť hříšníci opuchnou!  17.září 2014 13:38:57
Já to jenom doplňuju, aby bylo jasný, co jsem měl na mysli.
Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 17.září 2014 13:35:38
No právě. Proto ti také přitakávám.
Jan.S.Harold Nechť hříšníci opuchnou!  17.září 2014 13:30:23
Jako, ta jednička je de facto sociálně kritická - příběh mladýho kluka, kterej se vrátil z války, kde byl za hrdinu, ale byl přijatej společností jako totální odpad (protože americká reflexe vietnamský války už byla někde jinde). Věřím, že tenhle zlom si Američani museli postupně vyřešit a nebylo to lehký... Krásně je to tam vidět na konci, jak se Rambo zhroutí a brečí tam plukovníkovi na rameni a řve: "Ve Vietnamu jsem velel milionovýmu vybavení a tady nedostanu práci ani na parkovišti!" To je fskutošnosťy strašně silný téma. Veškerá akce je tam jenom na pozadí. (On Sly se taky z kraje snažil o velký témata, první Rocky je taky trochu něco jinýho než tupá mlátírna, F.I.S.T. a další věci...)

A u tý dvojky a trojky se mi zase zdá (a teda jeden můj kamarád z Jersey to tak i sám vyjádřil), že je zase primární takovej ten reaganovskej americkej patos... Ale to už je jiná story a samozřejmě v každým dílu se Rambovi o něco zvětší nůž...
Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 17.září 2014 13:19:07
To je vlastně fakt. Třeba ani ta Kobra 11 nebyla v sérii 1 takový odpad jako v sérii 27 (nebo kam to už Simír dotáhnul).
Jan.S.Harold Nechť hříšníci opuchnou!  17.září 2014 12:54:18
Při vzniku Ramba bylo alfou a omegou pobavit diváka akční podívanou

To bych minimálně u jedničky naprosto nesouhlasil.
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework 17.září 2014 12:08:52
Já jsem včera viděl film, ze kterého vyplývá, že mechatěla jsou zlo. Takže až se v USA nebo Číně objeví, budu vědět, co mám dělat.
Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 17.září 2014 10:39:11
Rozhodně ne reáliemi z filmů, které neznáš :)
Tak jasně, můžu se mýlit, proto bych raději reáliemi z filmů neargumentoval vůbec.
Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 17.září 2014 10:21:12
To je vidět, že je nesleduješ. Kobra 11 je tak zhruba na úrovni Ramba, americké kriminálky naproti tomu zcela nepochybně při své tvorbě zahrnují odborné poradce (on už si dnes odborné poradce najímá i kdejaký spisovatel beletrie). Jinak třeba o Haškovi je známé, že byl docela značný fabulátor a mystifikátor, takže jeho věrohodnost bude zhruba obdobná a obrázek o obrázek o první světové nepodal zrovna nejvěrněji.
A jaký je rozdíl v realističnosti mezi Švejkem a Rambem, víš? Vždyť je to pořád stejné jako u jiných zdrojů poznání: když získáš nějakou informaci, posuzuješ, od koho přišla (věrohodnost zdroje), jak se k tobě dostala (míru zkreslení), motivaci, s jakou byla informace vytvořena (co vlastně chtěl zdroj sdělit?). Pak se teprve rozhodneš, zda-li tu informaci budeš považovat za pravdivou. Proč by to i filmů mělo být jinak?

Hašek se války zůčastnil, věřím, že motivací pro sepsání románu mu byla touha sdělit ostatním, jak on vidí to, co sám zažil. Míra zkreslení je nutně dána jeho subjektivním pohledem na věc a schopností si prožité zapamatovat. Určitě některé příhody záměrně upravil, aby byli ftipnější nebo zajímavější pro čtenáře, ale z realističnosti bych neubíral. Při filmovém zpracování muselo nutně dojít k dalšímu zkreslení, ale pořád si myslím, že tehdejší stav věcí je zobrazen poměrně věrně.

Při vzniku Ramba bylo alfou a omegou pobavit diváka akční podívanou, takže ani nebudu zjišťovat, jestli ten, kdo připravoval předlohu, vůbec vystrčil nohu z města, ve kterém žije, natož abych po něm chtěl, aby byl sám veteránem z Vietnamu. Není to důležité, neboť snaha o realistické stvárnění tam zcela zřejmě není a člověk s IQ nad 10 ho tam ani nikde hledat nebude.

Kriminálku Miami ani žádné jiné Kobry 11 nesleduju, pardon. Je ale dost dobře možné, že tvůrci těchto kriminálek mají odborné poradce, kteří mají tak silné slovo, že režisérům nějaké bláboly prostě točit nedovolí, ale moc v to nevěřím.
Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 17.září 2014 0:17:13
Co třeba výrok Neffa: "...Samozřejmě má Janoušek peníze na prvotřídní právníky a ti dovedou proces zdržovat a verdikt odsouvat. To je součást našeho soudního systému, ovšem ani ten nelze šmahem zavrhovat pro nefunkčnost. Náhlé soudy se praktikovaly za první světové, přečtěte si o tom třeba ve Švejkovi, Hašek to popisuje velmi přesvědčivě."

Fakt by mě zajímalo, jaký je rozdíl v "realističnosti" Švejka a třeba Kriminálky Miami.

Šnek tu vůbec  není 16.září 2014 22:29:50
(Už kvasíš zakopaného žraloka?)
Shake krmte troly!  16.září 2014 15:17:55
Tak proto.
Vše co jsem se naučil jsem se naučil z filmů, seriálů a okouna.
Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 16.září 2014 15:01:37
Myslel jsem si to.
Znám to z filmů.
Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 16.září 2014 14:26:05
A tenhle svůj názor máš podložený jak přesně?