Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklamaJak je uspořádána lidská společnost, jak funguje, kde má své největší problémy? Měla by být uspořádána jinak? Dají se její problémy řešit?

Všechna tato i další více či méně příbuzná témata jsou v tomto klubu vítána.


mpts Suit yourself, it's up to  you. 20.srpen 2014 20:00:13
Ale prosím Tě! Víme přece dobře z dob ne až tak dávno minulých, bolševických, i z těch starších nacistických, že stačí vyhodit jednoho nebo dva a ostatní se ozývat přestanou, alespoň veřejně. Doublethink a newspeak jdou odjakživa ruku v ruce.
Protiva obyčejný chlap, příšerný dědek  20.srpen 2014 19:57:35
Pokud si pamatuji, tak na ZDŠ svého času byly holky lepší snad ve všem než kluci (snad vyjma tělocviku). Jakmile ale postupem let školní, resp. studijní látka nabyla na obtížnosti, tak ženské začaly na kluky ztrácet. Už algebra v 8 třídě ZDŠ pro ně představovala těžko zvladatelný nápor na bednu.

A ještě bych měl dotaz: pokud z VŠ vyhodí všechny profesory, co se nějak ozvou k otázce matematických (ev. i jiných) schopností bab, kdo tam bude vyučovat potom?

Protiva obyčejný chlap, příšerný dědek  20.srpen 2014 19:50:09
Jo, tak to díky za info! Že doba tak pokročila, to jsem ani já nevěděl!
ocs sine ira et studio  OCSite 17.srpen 2014 19:05:01
(A co češtinářské, ty se rozvinou kdy?)
Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 17.srpen 2014 18:55:46
(A pravdou přitom je, že matematické kompetence se u holek rozvijí později než u chlapců, takže chybný je model, kdy se všichni učí stejnou látku ve stejnou dobu - možná by tedy stačilo rozdělit výuku matematiky na holky a kluky a o rok posunout.)
mpts Suit yourself, it's up to  you. 17.srpen 2014 17:44:20
Za mnohem méně odvážně formulované tvrzení, totiž že děvčata mají menší sklony studovat matematiku než chlapci, se na amerických universitách vyhazují vážení a zasloužilí profesoři, pokud to náhodou nevíš.

A „genderové“ „výzkumy“ (!sic) jsou plné toho, že matematika jde hůře jen těm děvčatům, jež uvěřila stereotypu, že „ženy a matematika nikdy nešly příliš dohromady“, zatímco ty, jež tento stereotyp odmítly, jsou ipso facto k matematickým studiím stejně způsobilé jako chlapci. A tak dále a tak podobně…
Protiva obyčejný chlap, příšerný dědek  17.srpen 2014 17:21:34
No technika a exaktní obory jsou snad sdostatek odtažité od těch politicky orientovaných oborů, ne!? Snad někdo probůh nevymyslel nějakou výlučně ženskou matematiku!? Ostatně: ženy a matematika nikdy nešly příliš dohromady. Což lze také brát jako svědectví z první ruky :-)
Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 17.srpen 2014 17:02:41
Mají novináři z Ekonomu taky pózu? "Not what it used to be"

For example, a federal survey showed that the literacy of college-educated citizens declined between 1992 and 2003. Only a quarter were deemed proficient, defined as “using printed and written information to function in society, to achieve one’s goals and to develop one’s knowledge and potential”. Almost a third of students these days do not take any courses that involve more than 40 pages of reading over an entire term. Moreover, students are spending measurably less time studying and more on recreation.

tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  sláva Ukrajině 17.srpen 2014 16:53:38
Protože to odpovídá americké pose, obyčejně vyprávěné lidmi kteří na americké univerzitě nebyli posledních deset, dvacet let, nebo jsou přecitlivěli na jiné názory. Ostatně mpts není úplně vzor nějakého centrismu.
Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 17.srpen 2014 16:45:23
Proč si myslíš, že je to "posa"?
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  sláva Ukrajině 17.srpen 2014 16:43:39
Posa proti americkým posám přebíranými Čechy. Češi by mohli mít trochu nadhled.
mpts Suit yourself, it's up to  you. 17.srpen 2014 16:41:48
Na amerických universitách, nakolik je mi známo (což mj. obnáší svědectví z prvé ruky), není v současné době nutné přemýšlet v souvislostech, postačí přemýšlet levicově či lépe ultra-levicově, feministicky a politicky hyperkorektně.
Protiva obyčejný chlap, příšerný dědek  17.srpen 2014 16:02:29
Sleduji vaši zajímavou debatu. Sám nemám zde čím přispět, pouze bych se rád ozval ohledně toho přemýšlení v souvislostech. Protože již toto mi přijde jako velice rozsáhlý námět. Až na to, že nic takového se jaksi nikde nevyučuje, alespoň co já jsem měl možnost poznat.

Dovedl bych si jako výchovu k uvažování v souvislostech představit třeba debatu na nějaké americké univerzitě, kde se vyučující ptá studenta: "... a proč si myslíte, že právě vaše řešení je nejvýhodnější?", nebo třeba na židovských školách pilpul a další.
Ostatně o zmíněný pilpul jsem zakopl až v knížkách I.B.Singera.
Samozřejmě nechci nijak rušit vaši debatu, ale na téma přemýšlení v souvislostech narážím opakovaně již řadu let. Skoro by mi to přišlo i jako zajímavý námět pro nějaký okouní klub (pokud zde již něco takového není).

Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 17.srpen 2014 15:05:09
Já bych tu urbanizaci nevylučoval. Ono, když v nějaké kolonii někde u Vltavy mezi Trójou a Bubenčí žilo 1000 absolutních nuzáků, tak to vypadalo opticky jinak, než East End se 100 tisící obyvateli, nebo slum v tom Nairobi, kde na ploše o velikosti Jižního Města žije 1,5 milionu lidí.
mpts Suit yourself, it's up to  you. 17.srpen 2014 14:52:01
Nemyslím si, že by to bylo nerozvinutou urbanizací. Spíše tím, že jsme byli daleko vzdělanější než tehdejší Británie (tj. pokud jde o průměr a zejména o nižší vrstvy).
Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 17.srpen 2014 14:48:03
Zajímalo by mě, jak dlouho. Podle gapminded.org je současná Keňa na (příjmové) úrovni Českých zemí okolo roku 1800 nebo Indie 1995. Mohou dosáhnout alespoň současné úrovně Indie rychleji než za 20 let? (Přičemž pro srovnání, současná Indie odpovídá Československu někdy na počátku 20 let.) Na jaké příjmové úrovni přestávají lidi žít ve "slumech"? (Těm podle mého názoru odpovídaly v našich podmínkách různé předměstské kolonie, byť to u nás nebylo tak vyhraněné, protože nebyla tak rozvinutá urbanizace - proto asi Čapka šokoval ten East End, kde byli v urbanizaci napřed a podmínky tam byly horší než na obdobných lokalitách u nás).
o128 Svět je založen na paradoxu  17.srpen 2014 9:43:48
Tak nějak jsem chtěl naznačit, že to zbohatnutí může docela trvat.x
mpts Suit yourself, it's up to  you. 17.srpen 2014 3:34:53
Ale pořád mají v oblibě komunisty…
http://oh.idnes.cz/olympiada-ateny-deset-let-stadiony-ekonomika-fad-/sport_oh.aspx?c=A140815_123119_sport_oh_mne
Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 16.srpen 2014 23:40:23
No ano, k tomu jsem chtěl dojít. Nemají kapitál a tedy nemají ani kapitalisty. Proto musí nejprve zbohatnout a pak přestanou žít ve slumech. Podle popisu Čapka byl ostatně ještě v jeho době East End v Londýně taky vlastně slum.
o128 Svět je založen na paradoxu  16.srpen 2014 23:11:22
Což je ten princip moderního otroctví. Věřitelé budou udržovat dluh na takové úrovní, aby jim ta dojna kráva vydržela co nejdéle. Možná nafurt.