Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklamaJak je uspořádána lidská společnost, jak funguje, kde má své největší problémy? Měla by být uspořádána jinak? Dají se její problémy řešit?

Všechna tato i další více či méně příbuzná témata jsou v tomto klubu vítána.


tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  být vlastencem
Je to hustý.
ertegun botův mulťák 
Sem, když ne do Orwella?
 
Vembloud: Když si to rozhodne sám jako někdo, kdo za sebe nese plnou odpovědnost, pak pro mě za mě.

Ale pořád je tu to ruské auto na vodu, tedy nejistota, co všechno uvádíš do pohybu.

Hranice znalostí ale nejsou stálé, jedinec je může (či nemusí) posouvat, jak je mu libo. Pokud někdo chce být filosofem a nechce o fungování počítačů vědět o nic víc, než co mu stačí pro brouzdání po internetu a odesílání e-mailů, stačí mu počítač jako krabička, do které není třeba vidět, protože k ní má zajištěnou podporu.
Vembloud: Jenže Ty víš, co je to UEFI, boot, Windows 10, obnova ze záloh a podobně. Tedy máš předpoklady se o svůj počítač postarat, případně se rozhodnout, zda se v tom budeš hodiny vrtat, nebo si pozveš toho specialistu, atd.

Když o tom tak přemýšlím, tak bych tu potřebnou znalost možná zkusil charakterizovat tak, že člověk rozpozná, kudy vedou hranice jeho znalosti.

Vembloud: Nojo, ale pak jsi v nebezpečí, že budeš používat ruské auto na vodu nebo něco takového. (Teď jsem znejistěl, nakolik je ten vtip znám... ale vzhledem k tomu, že je to dobrý příklad, to risknu.)
Wolfii: Nerozumím Ti.
Ale to je opět otázka míry. I mně se stávající věci "ono mi to najednou udělalo", které jsem nedokázal vyřešit, protože jsou to problémy, které pochází z oblastí, ve kterých se nespecializuji. Třeba naposledy to byly podivné problémy s UEFI bootem ve Windows 10, které by specialista možná rutinně vyřešil za 10 minut, pro mě to ale znamenalo hodiny trápení a nakonec obnova ze záloh. Mám se kvůli tomu vzdát vlastnictví svého PC? Nemyslím si.
Já už to chápu. Počítač dítě mít normálně může, jenom po něm do 12 let nechtějte, aby se o něj nějak staralo.
 
Ano, pohled pod kapotu je jistě fajn, ale dnešní doba už přináší tolik složitých věcí (technologií, nástrojů), že mi přijde kontraproduktivní takový pohled požadovat u všeho. Je potřeba najít tu správnou hranici a některé věci s klidem prohlásit za black-boxy, do kterých zbytečně hluboko vidět netřeba, protože jsou jiní, kteří se o ně postarat dokážou, i když si pak z nás hloupých uživatelů budou utahovat (namátkou auta, chytré telefony, počítače, klimatizace, vodovodní baterie).
"Po patnáctiletém už můžeš vyžadovat, ať se s tím popasuje samo."
"ale hranici mezi procesorem a skřítkem zavřeným do krabičky mu, obávám se, nevysvětlíš"

Jsi *censored* a své dítě bych ti nesvěřil, ahoj :)
Wolfii: Právě, osmileté dítě s tím půjde stejně za rodiči. Po patnáctiletém už můžeš vyžadovat, ať se s tím popasuje samo. A dvanáct let je podle zkušenosti psychologie s kognitivním vývojem přibližně ta hranice, před kterou to požadovat nejde.

S osmiletým prckem můžeš složit počítač, ale hranici mezi procesorem a skřítkem zavřeným do krabičky mu, obávám se, nevysvětlíš.

Tander Lee  
Ach, dýchla na mě nostalgie! autoexe.bat :) Super.
Což je ale úplně irelevantní k osmiletému dítěti, protože to s tím půjde stejně za rodiči - stejně jako dvanáctileté nebo patnáctileté. Což bude jen dobře, protože i rodič na to může kouknout a uzná, že to je na opraváře (tzn. i PC má věci, které normální člověk nezvládne).

Pořád prostě nevidím nic, co by mi bránilo si sednout s osmiletým prckem a složit si s ním počítač, vysvětlit mu základy užívání a nechat ho třeba hodinku nebo dvě denně "vlastní" PC užívat.
Tander Lee  
Když jsem začal poprvé experimentovat s vlastním (no, byl strejdy) počítačem, tak jsme si hráli s komprimací disku, konfiguracemi v biosu, ručně se nastavovala zvukovka a podobně. Většinou to skončilo příkazem format c: (když se nám podařilo všechno kompletně rozhasit) a začali jsme znovu. Dnes si naproti tomu koupím notebook s předinstalovaným systémem, nahraju tam těch svých pár prográmků a než to začne vyžadovat nějakou údržbu, obnovím ho do základního nastavení a někomu dám. Prostě černá skříňka.

Takže k čemu vlastně vědět, jak to funguje... :)

Vembloud: Například by se Ti nemělo moc stávat "ono mi to najednou udělalo" nebo "ono to jinak nejde". Respektive, pokud se to stane, měl bys být schopen to buď sám vyřešit, nebo tomu rozumět natolik, abys to dokázal vyřešit třeba po poradě na webovém fóru. Tedy, neměl bys být takovým tím uživatelem, co si z něho právě teď utahují DadB a Infidel v PaP humoru.
Vembloud: Já to přece neberu do extrému. Nechci po dítěti, aby chápalo polovodičový efekt a kdesi cosi. Chci, aby dokázalo být uživatelem, který je pánem počítače, a ne jeho otrokem — a k tomu musí prostě mít ten zákadní pohled pod kapotu.
Cajti: Mohu mu dát i dřevěný počítač. ;-)

Ale spíš bych ho trénoval v tom, aby dokázal přesně formulovat, co vlastně chce, seřadit si věci v hlavě, dělat logické vývody atd. To klikání samotné se k tomu posléze už doučí velmi rychle.

V tom případě potřebuji blíže specifikovat, co má znamenat Šnekem požadované důkladné seznámení s jeho funkcí. Pro mě to znamená něco, co sám nesplňuji (mám obecný přehled o fungování počítačů, ale důkladným bych ho nenazval, protože jsem IT studoval pouze na VŠE).
Jan.S.Harold Тебе надо читать Гегеля. 
(Já taky. Pamatuju si začátek takto. Koneckonců to bylo i několikrát v průběhu zopakováno.)