Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

ogreReklamaVadí Vám pomalé soudy? Měli by být soudci odvolatelní? Jste pro trest smrti? Co si myslíte o nezávislosti soudní moci? Věříte v Kajínkovu nevinu? Má v dnešní době smysl soudit se o 10.000,- Kč? Myslíte si, že devětadvacetiletý člověk nemůže být dobrý soudce? Už na Vaše dveře někdy klepal exekutor? Mají soudci větší plat, než si zaslouží? Nechápete justiční systém v ČR? Chtěli byste se stát přísedícím? A zapisovatelkou? A jaký je vlastně Váš názor na princip neúplné apelace v odvolacím řízení :-)?

Co by se tu mělo a mohlo:
- diskutovat o našem justičním systému (soudech, ministerstvu spravedlnosti, vězeňství,...),
- rozhořčovat se nad aktuálními kauzami,
- probírat právní úpravu,
- vymýšlet zjednodušující návrhy a jednoduché recepty na zlepšení stavu,
- radit ministrovi, soudcům, statním zástupcům a advokátům, co mají dělat jinak,
- a semlít i všechno, co s tím souvisí.

Cenzura je výjimečné opatření. Autocenzura je lepší.


Začal bych telefonátem do bazaru, jak se k tomu postaví oni.
o128 Svět je založen na paradoxu 
Dotaz

Přivez sem si auto z bazaru, a zjistil jsem z dokladu o technické, že byla vystavena na jinou SPZ. Co s tím mám dělat?
 
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
http://www.novinky.cz/krimi/370613-okradeny-ma-pravo-zverejnit-fotku-zlodeje-rozhodl-soud.html

Jsem zvědav, jestli to bude putovat dále a jestli to vyšší instance nezvrátí. Jinak dobrá práce.
 
xxl idealistický pesimista... a tak 
Obecně si taky myslím, že mu nárok vznikne (tedy až řízení proti němu zastaví), leda by si vazbu nějak "zavinil", ale to z toho neplyne.
Altaroffilth je Ing. Miloš Zeman 
Důvodná být třeba i mohla, jako selhání to označovat asi nemusíme, může jít o fakt hraniční případ. Ale že by kvůli tomu neměl mít nárok na odškodnění? Paní soudkyně by si občas ten trestní řád mohla otevřít.
WTF???
Obžalovaný Jaroslav Š. strávil ve vazbě 16 měsíců. Nyní je obžaloba stažena a on byl z vazby propuštěn. Teď může po státu žádat odškodnění, je to tak?
Návrh na odškodnění si může klidně podat, ale těžko se tím v této fázi bude někdo zabývat. Podle mého názoru byla vazba důvodná. A i kdyby pak nebyl odsouzen, tak si myslím, že by odškodné nedostal.
 
Altaroffilth je Ing. Miloš Zeman 
Já ještě na semináři, který měl pro správní úředníky. Přestože jsme se na jedné věci neshodli, byl to jednoznačně nejpřínosnější z mnou absolvovaných seminářů. Pro srovnání asi tak 8* lepší než s dvěma bývalými úředníky od omudsmana, kteří se přestěhovali na NSS (ten byl asi nejhorší; pravda, byli to produkti Seitlové).
Do interakce jsem se s ním dostal jen na fakultě. A tam podal na semináři mimořádný výkon. Aspoň ve srovnání s ostatními akademiky.
Je vidět, že jsi ho pozoroval jen zpozvdálí.
Jak jsem činnost Korbela na ministerstvu z povzdálí sledoval, tak udělal pro elektronizaci justice, pro zavedení nového občana a pro řadu dalších praktických věcí mnoho. Já si ho dost vážím a jsem děsně rád, že byl ochoten do té státní správy vlézt. Taky jakmile odešel, hned se všechno zadrhlo a elektronizace justice jde do háje a Pelikán s Pelikánovou řádí na novém občanovi jak věrozvěst.

Já si tedy nejsem jist, jestli je v jeho jednání až takový rozpor. Pokud působí jako advokát a zastupuje někoho proti státu, nemyslím si, že by nemohl být zároveň dobrým státním úředníkem. Nesmí se mu to prolnout, to by byl problém. Ale on to má z hlediska správního práva a jeho vztahu k soukromému děsně srovnané. Víc takových právníků ve státní správě!
Altaroffilth je Ing. Miloš Zeman 
To je spíš nepochopení postavení advokáta, imho.
ogre what goes around comes back stronger 
Ad Korbel
Kolega z vedlejšího fóra zmínil osobu Mgr. Korbela, tak přidám jednu osobní zkušenost z praxe, snad už je to všechno promlčené... :-))

Soudil jsem asi tak 14 dnů, vyjukaný úplně ze všeho, když mi na stole přistálo předběžko. Navrhovatel občanské sdružení: "V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín" nebo něco podobně obskurního, zástupce Mgr. Korbel jako advokát, placené samozřejmě od a až po zet z rakouských peněz, zahraniční znalecké posudky, štosy srovnávacích studií, že Temelín co nevidět bouchne, snad celý šanon toho byl a petit chtěli dorvat přes § 472 odst. 2 (s.) obč. zák. jako odvrácení hrozící škodě, že se má ČEZ zdržet provozování Temelína. No tak jsem se orosil a přes víkend to zamítl.

Korbel sice podal odvolání, mailem s elektronicky zaručeným podpisem, což byla tehdy veliká vymoženost, to měl málokdo. Jenže když jsem to předložil na odvolačku a klepal se, jak obstojím, vrátila mi to známá předsedkyně senátu - sekernice a rutinérka BVV (bez věcného vyřízení), že je to přece podané mailem a nedoplněné písemně, takže se k takovému cancu nepřihlíží. A bylo, tím to celé skončilo :-))

Dodnes se směju, kroutím hlavou a zvedám obočí, jestli je loajalita sprosté slovo. Nic proti zeleným a proti gustu žádný dišputát, ale mně to nejde dohromady - podávat předběžko, které by minimálně dočasně ohrozilo životní zájmy státu a krátce nato se stát vysoce postaveným státním úředníkem.

 
xxl idealistický pesimista... a tak 
Tak prof. Hrušáková už dlouhá léta tvrdí, že se přes § 104 ZOR dá aplikovat úrok z prodlení podle OZ, zatím jsem ale nepotkal soud, který by je přiznal.

Hmm, tak na Slovensku jsou progresivní :-).
ogre what goes around comes back stronger 
Ne, ani u výživného literatura nepřesvědčila a to já prosím pěkně taky nechápu proč. Na Slovensku to nedávno zavedli, že lze k výživnému exekuovat úrok z prodlení (dohledám zdroj).

(No jistěže :-)

 
xxl idealistický pesimista... a tak 
Jako žalobu o zaplacení zákonného úroku z prodlení z příslušenství jako samostatný nárok? Takové soudní perpetuum mobile u neplatičů by asi bylo vtipné.
Mno, to se raději budou tvářit, že je specifický případ asi jako výživné (tam, pokud vím, zatím literatura soudy nepřesvědčila o tom, že lze požadovat úrok z prodlení).

(A SOP a náklady by se vypočetly jako u opakujícího se plnění na dobu neurčitou.)
ogre what goes around comes back stronger 
Ne, ale kdyby se náklady řízení nezaplatily ve lhůtě, bylo by možno samostatně žalovat jejich příslušenství (úrok z prodlení z nich). A v novém soudním řízení by vznikly nové náklady řízení a tak pořád dokola :-) Perpetum mobile.
 
xxl idealistický pesimista... a tak 
O to mi tak trochu šlo, zda tedy ty "předžalobní" náklady jsou zásadně hmotněprávní, které by se s žalobou v některých případech transformovaly na procesní.

Ještě k těm úrokům z prodlení - to by se přiznávaly podmíněně, tedy v situaci, kdy k prodlení ještě nedošlo?
ogre what goes around comes back stronger 
xxl: No to je přesně ta nesystémovost! :-) Když dlužník zaplatí na předžalobní výzvu a k soudnímu řízení nedojde, tak jsou to hmotněprávní náklady spojené s vymáháním pohledávky a to lze samostatně žalovat. Kdežto když nezaplatí, tak se mu to transformuje to nákladů vyvolaného soudního řízení :-)

A k první otázce: kdo řekne A, musí říct i B. Takže pokud jsou náklady řízení samostatnou pohledávkou, lze z nich požadovat i úrok z prodlení, Jsem asi jediný v republice, kdo si to myslí :-/

Reakce na | Vlákno  
xxl idealistický pesimista... a tak 
Ten paušál je, pokud se nepletu, jen pro podnikatelské vztahy.
No, ono je to taky o tom soudním citu. Někdy mi to nepřijde nezbytné mít povinnou výzvu, třeba u žaloby na vyklizení (btw i vyklizení bytu po výpovědi z nájmu bytu a poučením musí předcházet samostatná výzva). A u vyklizení osoby užívající bez právního důvodu se mi stalo, že zaslání výzvy na adresu toho bytu soud posoudil tak, že tam není adresa pro doručování.

(jinak předžalobní výzvy dělám vždy, alespoň je šance, že se věc začne řešit)
Serendipity a stejně nevím, co tu dělám  a kdo vlastně jsem
Imho náklady na výzvu se vejdou pod paušál, co máme nově v nařízení 142/1994 Sb. Já jsem teda ještě pořád příznivcem povinné předžalobní výzvy, ale možná mě praxe vyvede z omylu.
Reakce na | Vlákno