Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

Barclay

Může vás zajímatReklamaDiskuze o silniční dopravě, předpisech, zákonech, železničních přejezdech, tunelech, dálnicích, pánech v klobouku, levě orientovaných ženách (jezdí zásadně v levém pruhu) i mužích - prostě doprava (i doleva).

Úplné znění silničního zákona: doc pdf

Odmítnutí podání vysvětlení (mohl bych způsobit trestní stíhání nebo stíhání za přestupek sobě nebo osobě blízké)
u PČR: §61 odst. 3 zák. 273/2008 Sb.
u MP: §11 odst. 4 zák. 553/1991 Sb.
na úřadě: §60 odst. 1 zák. 200/1990 Sb.

Databáze ukradených vozidel

Spřátelené kluby:
Silniční doprava - body


ocs sine ira et studio  OCSite
Vždyť jsem Ti na tyto výhrady odpovídal hned v původním příspěvku: Že je to technicky kravina? So what, odkdy přesně něco takového zákonodárce zajímá?
ocs sine ira et studio  OCSite
(Prakticky v ničem existence lejstra s realitou nesouvisí. To je právě jeden z problémů.)
A jak to jako ta státem certifikovaná STK zjistí? Dekompilovat SW řídící jednotky je poměrně obtížná záležitost, FYI... navíc tady nejde o nějakou trapnou továrničku, na níž si lze smlsnout, tady jde o největšího Evropského výrobce automobilů, tj. o docela dost procent Evropského HDP. A kdyby skutečně s něčím takovým přišli u jednoho výrobce/koncernu, nutně budou nakonec muset řešit rozpory mezi skutečnými a normovanými emisemi u všech (kteří zatím stále drze zapírají, že by za ně mohl "podvodný" SW, jenže by byla otázka času, kdy někdo řekne, že to je ale přece úplně jedno), což bude dalších docela dost procent Evropského HDP. Nemluvě tedy o tom, že zatím nikdo (a to dokonce ani žabožrouti, kteří by na problémech VWG mohli potenciálně dost vydělat) natvrdo neřekl, že by ty motory nesplňovaly normy EU.
Čti: celé je to divadýlko pro MM a melouny.

Ve finále se rozjede PíáRko na téma "Hele, zjistili jsme, že ta úprava zlepší výkon, no fakt! A vlastně i spotřebu*! Chiptuning zdarma a se zárukou, pyčo!!!", což spolu s nějakým průběžným bububu dožene do servisů dostatek majitelů, a pak se na všechno tiše zapomene. Mark my words.

*) Životnost dávno nikoho kromě pár internetových kecálků nezajímá, auto je v Evropě víceméně spotřební zboží.
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
(Už jsme tu diskutovali, že existence lejstra a skutečně upraveného motoru spolu prakticky nemusí souviset)
igi mors ontologica  -
Urad vyda lejstro a se zpetnou platnosti, bum, razitko, konec. Mi prijde, ze jste si sedeli na usich, kdyz zpetne danili fotovoltaiku. V tyto zemi jde vsechno, proste to zaridime.
ocs sine ira et studio  OCSite
Na základě vůle lidu? Na základě čeho ztratí každý plátce DPH v nejlepším případě ukrutnou spoustu času nad kontrolními hlášeními? Na základě čeho -- pokud ti idioti prosadí svou -- ztratí spousta lidí svůj majetek? Na základě čeho nebude spousta lidí smět jezdit autem do Prahy? Na základě... a tak dále :/

Ptáš-li se na technické provedení, nic snazšího -- ta prasata prostě vydají zákon, podle nějž musíš mít doklad od státem certifikované STK, že Tvá řídicí jednotka obsahuje státem uznávaný software a nic jiného. Že je to technicky kravina? So what, odkdy přesně něco takového zákonodárce zajímá? Prostě budeš mít ten papír, nebo přijdeš o papíry při první kontrole. Vítej v Nové Evropě.

igi: Na základě čeho ztratí homologaci?
Vojtas: To můžeš zkusit. V podstatě u jakéhokoliv auta, dokunce už v tom směru probíhají nějaké hromadné žaloby na různé výrobce (IIRC VW, Fiat v Evropě, Hyundai/Kia v USA a asi i něco dalšího). Nicméně příčetný soud (přinejmenším Evropský) by to měl asi shodit se stolu s tím, že ta spotřeba je normovaná, takže jediný objektivní problém by byl, kdyby výrobce nedokázal tu spotřebu vykázat v normovaném testu. Což nejspíš dokáže bez větších problémů (a případná malá odchylka se dá technicky vysvětlit změnou podmínek či třeba opotřebením testovaného kusu apod.).
cajti: Prý dělají standardní životnostní zkoušky... nicméně stát nakáže leda hovno. Resp. nakázat může, ale nemůže nijak vynutit, natož pak zkontrolovat, takže co už.
igi mors ontologica  -
Co když je nějaký majitel spokojený s "podvodným" softwarem?
Ztrati homologaci, nemuze jezdit, ale za to se muze soudit se Skodovkou.
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
Spotřebu zachovají, ale sníží životnost .... vlastně si nejsou jistí co to udělá. A to chce stát nakázat majitelům.
Co když je nějaký majitel spokojený s "podvodným" softwarem?
Vojtas Sbíráme chaluhy hnědý a červený  sbíráme chaluhy jsme z toho zmatený!
A neni tady uz tedy moznost odstoupeni od smlouvy, protoze ti prodali auto ktere bez zasahu nebude homologovane a se zasahem bude mit vyssi nez udavanou spotrebu?
A už tedy řekli, jak to asi tak chtějí poznat? ;-)

Btw. u některých motorů budou změny údajně i na hardwaru, konkrétně na sacím potrubí. Výsledek bude dle očekávání - zvýšení reálné spotřeby (o tu papírovou bych se nebál). Fyziku neoblafneš...
A už je to tu...
Ministerstvo dopravy, které zřejmě po vzoru Německa nařídí servisní prohlídky povinně, řidiče varovalo, že při zpětném nahrání šidicího softwaru riskují ztrátu povolení pro jízdu na českých silnicích. "Obecně vozidlo ztrácí technickou způsobilost po každém zásahu, při němž byly provedeny změny, kdy stav vozidla je v rozporu se schváleným provedením," řekl ministerský mluvčí Tomáš Neřold.
Doplatit na servisní zásah mohou spořiví řidiči, kteří se zdráhají pořádně sešlápnout plyn. Kvůli chemickým reakcím při nižších otáčkách motoru se budou spaliny na chladné trubce sání víc usazovat a do motoru může časem proudit méně vzduchu. Auto pak bude ztrácet sílu. "Dokážu si potom představit, že do tří let takový majitel přijede s tím, že auto nejede jako dřív," sdělil Fleischhans.
 
Desítky aut stály u chodníků nezákonně, stěžovatel zaměstnal strážníky
Velká část řidičů parkuje ve městech i na vesnicích v ulicích u chodníku, kde to podle zákona není možné. Městská policie to však často toleruje. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích musí při stání zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně tři metry pro každý směr jízdy. To znamená, že vedle zaparkovaného auta by měla zůstat nejméně šest metrů široká silnice. Tak široké ulice, které by něco takového umožňovaly, ale v českých městech nejsou. „Je jasné, že na přestavění ulic nebudou mít peníze města, kraj ani stát. Zákon bych ale nechal tak, jak je, byť se permanentně porušuje. Sousta komunikací nevyhovuje současným normám, přesto po nich jezdíme,“ uvedl koordinátor Besipu Švec. Ke splnění norem se podle něj města mohou dopracovat časem.
 
Jde ciste o estetickou zalezitost ci pohodli konstrukteru. Od radovyho motoru muzes mit treba pet trubek na konci auta, pricemz ti pod autem stejne povede s nejvyssi pravdepodobnosti jen jedna do koncovyho tlumice, kde se to rozdeli, nebo u v8 zase klidne jednu tlustou rouru. Oturbeny motory maji zase u vsech konstrukci motoru (I, V, H) svody do jednoho tlustyho, kde je to napasovany na turbinu a dal pak opet dle libosti. Samozrejme u custom uprav ci biturba a jinych lahudek je to o necem jinem - delene svody V8 s 4mi trubkami pod levymi a 4mi trubkami pod pravymi dvermi ci primo kapotou nahoru, veyron a turbo pro kazdou pulku motoru zvlast, ale i treba atmo V8 v MB E430 ci BMW 750, kde je to delene na 4+4 do dvou trubek, pricemz se to na konci auta potkava v jednom tlumici, ze ktereho jdou opet dve roury ven.
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
Pyča v pyči, pyčo?
 
ocs sine ira et studio  OCSite
Ekologičtější auto si koupí spousta lidí, i když bude dražší -- jen se podívej, jak se prodává třeba ten dementní Prius. Jak prodává (naprosto nesmyslný) štítek „AAAAA“ pračky. A tak podobně; zcela obecně kolik lidí až nesmyslně vyhazuje vlastní čas a peníze na „ekologii“ -- mnohdy zcela kontraproduktivně, neboť jde o „ekologii“ ve státní režii, jež vypadá tak, že se jaderné elektrárny z politických důvodů nahradí hnědouhelnými a levná ropa drahou řepkou.

Ale o to nejde, to je poměrně malý (ačkoli také nezanedbatelný) efekt. Podstatné je to, že ve svobodném světě je mnohem větší technický pokrok, a díky němu jsou i ty mizerné levné neekologické krámy relativně čisté oproti tomu mizernému šmejdu, který dokáže vyprodukovat regulacemi spoutaný socialismus.

cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
Tak si srovnej výkon a spotřeby v průběhu času - výkon roste, spotřeba klesá. Kopíruje ropné šoky/cenu ropy. I bez státních zásahů.

Elektromobily mají jednu nevýhodu - základní vlastností, kterou lidi od auta chtějí, je bezpečně dopravit z bodu A do bodu B. To elektromobily nedovedou nabídnout (mají malý dojezd a dlouhé nabíjení), alternativní paliva (LPG, CNG, E85) mají méně hustou síť čerpacích stanic a musí čelit omezení (nemožnost parkovat s LPG v podzemních garážích - to se přeneslo i na CNG, ačkoliv to nedává smysl) ....
Lidé ekonomiku provozu sledují (u nejprodávanějších aut) a nejsou blbí ....
Orfanik Šílenec, nicméně génius! 
Řekl bych, že inovace a technický pokrok budou směřovány směrem, který přitáhne nejvíc zákazníků - tedy na snížení ceny, zvýšení výkonu a zlepšení jízdních vlastností v uvedeném pořadí; ne na ekologii, protože ta auta prodražuje (je to složitější atd.). Ekologičtější auto si nikdo nekoupí, když bude dražší. Stačí se podívat na "úspěch" elektromobilů. Možná by dnes zákazníci ještě slyšeli na bezpečnost, s tou se teď blbne na kvadrát. Jen tak mimochodem - jak moc směřoval vývoj aut k ekologii a bezpečnosti než to výrobcům aut přikázaly všemožné regulace?

(tady se vědomě dostávám do rozporu, kdy na jedné straně zastávám názor, že se velká část lidí chová jako pitomci a že by bylo fajn je nějak přesvědčit aby se chovali racionálněji a na druhé straně odmítám všelijaké státní regulace a sociální inženýrství snažící se lidem vnutit chování, o němž někdo rozhodl že je jediné správné.)