Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Nevíte, co vyjadřuje záznam křestního jména jako Joseph Näher (resp. Joseph Näher. Johann Nep., ale tu druhou půlku chápu :-))?
 
jkjkjk ?? !! 
To by bylo na několik svazků. Na genealogics.org je možno vygenerovat si 12 generací, určitě něco chybí, ale i tak je to asi 950 stran textu...
nick.twisp od Slánska po Šumavu 
Trojčata pro Chriss
 
Jistěže neexistuje, škoda. I když mě by spíš zajímalo, kdo z těch oficiálních potomků by tam chyběl. :-)

Jen tak ze zájmu jsem si vytáhl z database všechny (roz. co aktuálně mám v počítači) Karlovy potomky narozené po roce 1900 a vytáhl jsem náhodně pár méně obvyklých jmen, které by asi většina lidí v této souvislosti nečekala.

Já si myslím, že to není otázka nějakého složitého bádání, protože šlechtické rodokmeny jsou na netu bohatě k dispozici. Jde jen o tu výdrž a "dlouhý papír", protože to je cca 20 generací. Po meči je rozrod jednoduchý - končí v 2. generaci. Rozrod pokračuje pouze v manželství s Eliškou (Alžbětou) Pomořanskou - a pokračuje pouze po přeslici - prostřednictvím dcery Markéta a vnučky Alžběty Rakouské (od Zikmunda). Moravská větev Jana Jindřicha (Karlova bratra) také vymírá. Prostřednictvím potomků Zikmunda, resp. jeho dcery Alžběty Rakouské se dostanete k české šlechtě i k panovnickým rodů Evropy, např. švédský král, nebo ex-premiér David Cameron.
Kdybyste se do toho chtěl pustit - doporučuji start na vynikajících stránkách pana Drocára, mimo jiné tam je i přehled žijících potomků Přemyslovců.
http://www.historickaslechta.cz/
svejk Čechy 
Já bych rád viděl třeba komplet rozrod Karla IV., ale ne jenom vybrané větve vedoucí někam k Alžbětě II. nebo Schwarzenbergovi, naprosto všechny po meči i po přeslici. Samozřejmě asi neexistuje.
 
Knihu Josefa Johanidese "František Vladislav Hek" jsem sehnala, ale v pátrání po Hekových potomcích to moc nepomohlo. Rodokmen sahá jen k jeho vnukům a dál zas nic. Na začátku se autor zmiňuje o E. Borovanové, M. Bouškové, Ing. O. Šebelíkovi a JUDr. O. Vlachovi, jako o potomcích, kteří mu přispěli ke knize informacemi. Neříkají vám ta jména něco?
To musely být hooodně veselé křtiny, zřejmě by zapisující "nadýchal".
SANOV Střední Čechy 
30. a 31. únor 1748
http://img24.cz/images/15613436497201101307.jpg
 
Ano, to bude asi ono - fasovní, fasovně (viz fasovní knihy). Děkuji.
DUDEN vede e Faßion (Fassion) ve dvou významech - 1) přiznání/doznání (víry, viny) a 2) daňové přiznání, to "-mäßig" je jen odvozené ve smyslu "způsobem" (blbě se to generalizuje, ale je to jako regel-mäßig = pravidel-ně)...
není to nakonec to, čemu se počeštěně říkalo fase? (dle PSJČ "přiznání jmění n. příjmů n. důchodů zvl. k účelům berním")
Ostatně více výsledků vyhodí forma fassionsmäßig ke kterémužto slovu to vyhodí i nějakou anglickou diskusi nad tímtéž, ovšem k vhodnému českému slovu mě to nepřiblížilo.
No, google moc nepomohl, pro němčináře jako jsem já, který bez slovníku nedá ani ránu. Ostatně přítel google je to první co prolustruji než vůbec otravuji s nějakým dotazem.
Co to slovo zhruba znamená tuším, jde mi o český dobový ekvivalent; třeba o to někdy někdo zakopl.
Google pomůže:
http://jdem.cz/cbqnf7
Omlouvám se, ale neměl byste někdo tip, jak přeložit slovo:

faßionsmäßig
 
svejk Čechy 
Abulin, Petronila, Svobodnickej.Synek. Teda děkuji Vám, jste profíci! Tak jste mi to rozlouskli.
 
DOPLNĚK - není to kos, ale holubice
- ještě jsem se podíval na znak cechu kožešnického - a je to jasné
- jedná se o kosmo dělený štít - dole hermelín, nahoře holubice s ratolestí v zobáku
takže to není šlechtický erb, ale znak cechovní příslušnosti.
Čáslav je to jednoznačně - ale omlouvám se, nechci Vám příliš kazit radost
- ale obávám se,
ten obrázek je hodně špatný, ale kos to být nemusí,
a zobrazené NENÍ erb Holejšovských,
1)
Podle Sedláčkovy Českomoravské heraldiky - stáhnout se dá leckde:
" Holejšovský ze Slavětína. Ve vsi Holíšově byla rodina svobodnická, jež se odtud psala Holejšovskými a druhdy i z Holejšova. Majestátem d. 1559, 4. ledna dovoleno Janovi H., aby se psal ze Slavětína, a dán mu erb: Štít modrý a v něm kos pták černé barvy, k pravé straně obrácený, maje nohy, pazoury a nos zlaté, točenice s přikryvadly modrými černými a nad ní bílé pero pštrosové. Kromě potomkův Janových byli mnozí Holejšovští, kteří se psali bez hesla. L. 1789 bylo jich 13 rodin."
- tedy chybí to kosmé (nikoliv šikmé) břevno
2)
jak vypadal erb Holejšovských a Mazaných - a celou historii rodu najdete zde
(omlouvám se, jestli nosím dříví do lesa, podle Vaší zmínky o bratřích Mazaných to asi znáte)
http://www.historie.hranet.cz/heraldika/crsc/crsc1942-rg7.pdf
3)
a to hlavně - na obrázku je náhrobek kožešníka Vodičky z roku 1594, na kterém je napsáno
"Leta Panie 1594 v nedieli po sw. --nečitelné-- Wodiczka kozessnik – nečitelné-- tuto jeho tielo geho odpocziwa oczekawage prssisti nasseho Jesisse Krista k saudu."
Doklad - soupis památek historických a uměleckých v království českém díl 44 - Čáslav, stránka 109

Takže bych neočekával, že pouhých 35 let po získání nobility Janem Holejšovským - by se v rodině objevil Vodička - řezník v docela daleké Čáslavi.
Sorry.
Děkuji, další možný název. Mě tedy překvapuje, jak málo toho lze v dobovém tisku najít a i na internetu je asi pět různých variant, přitom v té době už to musela být unifikovaná míra platná po celém R-U. Přitom v každé pozemkové knize je to nejběžnější jednotka.

Tady alespoň něco:

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowPageDoc.do?id=130785