Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Ještě jednou dík - za info, i za práci.
Už chápu i tu zkratku - za dvojice Stalin-Gottwald, asi ten kostel mohl být Trojice, ale určitě ne Nejsvětější.
JPAVLIC Havlíčkobrodsko a okolí 
Podle mého názoru se jedná o množství zrn, která se získala zasetím jednoho zrna. Tedy např. vysel se jeden strych pšenice a sklidilo se 6 strychů; (v obojím případě myslím strych jako dutou míru). Tím pádem to vyjádříme tak, že pšenice dala 6 zrn.
Nejsem zemědělec, ale laicky bych soudil, že je to počet "pater" zrn na klasu (ale jak se počítá oves nevím). No snad se ozve nějaký odborník ;)
Hajny_Mikovec Jižní Plzeňsko, Nymbursko, Žďárec, Halič 
Něco pro Chris
Ahoj! Mám pro Tebe trojčata, která mám hned ze dvou důvodů za raritní. Nevím, jestli už máš ve sbírce případ, kdy se nenarodila ve stejný den. V této matrice Kněžice, okr. Nymburk pan farář zaznamenal, že Marie se narodila i byla pokřtěná dne 19.7.1768, zatímco další dvě děti "z tiech rodičů" (Jan a Prokop) se narodily a byly potřetěny dne 20.7.1768. Přitom Marie a Jan byli pokřtěni v kostele v Kněžicích, zatímco Prokop byl křtěn od báby a zemřel na cestě, než ho donesli ze Záhornice do Kněžic. Podle stejného zápisu "i druhý dvě dítky z tohoto světa se odebraly"trojčata . Zajímavé je, že v matrice úmrtí je zaznamenána smrt jen obou chlapců dne 20.7.1768. No, a ta druhá rarita - otcem dítěk je švec Jan Sitný ze Záhornice je můj 6xpraděda!
 
Zřídka je to i v dobových novinách:
 
Prosím o radu: píše-li kronikář o úrodě, že pšenice dala 8 - 9 zrn, žito 6 - 7 zrn atd.. a úroda byla dobrá - Co je tím myšleno? Jde o rok 1860. Na počet zrn v klasu se mi to zdá dost málo.
 
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Ano, časově to sedí, jen se přidržujeme těch 10 kusů a nikoli celé farnosti. Důvodem je přednostní digitalizace knih, které nemají žádnou kopii (tj. mikrofilm) nebo kopii ne zcela uživatelsky adekvátní (nečitelný/poškozený mikrofilm). Zapomněl jsem to uvést a uvědomil jsem si to až teď. Zbytek farnosti bude digitalizován na závěr celé digitalizace sbírky, která vychází na rok 2018. Pro nás už je tento termín prakticky za dveřmi.
Zkratku farnosti stanovili archiváři už v 50. letech 20. století viz Hlavsa, Václav: Pražské matriky farní 1584 – 1870. Praha 1954.
To jste dobrák - ještě jste měl napsat, TRPte, budete potěšen :-)
Jen TRPte :-)
Velmi děkuji za odpověď - začínám to chápat, tedy doufám - rozumím tomu tak, že TRP bude digitalizováno někdy v zimě 2016/2017 a to celé?? nejen těch plánovaných 10 kusů.

I když bych byl raději, z hlediska fronty, kdyby kostel Nejsvětější Trojice v Podskalí měl zkratku NTP a ne TRP :-)
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Logiku to má, ale vlastní, přeci jen se matriky digitalizují kontinuálně od r. 2007:-)
Nejdříve se digitalizovaly všechny samostatné indexy, potom všechny matriky do r. 1789, pak se pokračovalo abecedně po farnostech tzv. vnitřní Prahy, ale po chvíli to bylo zastaveno a naopak se najelo na tzv. vnější Prahu (opět abecedně po farnostech), pak se digitalizovaly poslední přírůstky z tzv. vnější Prahy a po dokončení jsme se nakonec vrátili k vnitřní Praze. Opět se jede abecedně po farnostech. Stále jsme u Apolináře (AP), k Nejsvětější Trojici v Podskalí (TRP) se dostaneme asi koncem roku, možná budeme mít letos drobné zpoždění. Pro úplnost - občas se digitalizuje i matrika mimo pořadí kvůli špatnému stavu.
O něco se snažil táta, co se týče změn katastrálních území: http://www.cuzk.cz/Katastr-nemovitosti/Poskytovani-udaju-z-KN/Ostatni-informace/KU_Rejstrik_3_v6.aspx

Ještě je třeba vzít do úvahy, že se v čase měnila jména obcí i katastrálních území, stejně jako jejich území a příslušnost k panstvím a farnostem. (klidně 3 domy jedné obce jedno panství, dvě domy druhé a dva domy třetí) Tereziánské mapy jsou snad jen výjimka? První kompletní mapy jsou snad až v rámci Stabilního katastru? A to je dost pozdě.

Pokud se to má týkat období, pro které se obvykle zpracovávají rodokmeny, tak by ty obce tam měly být zhruba od Berní ruly, aspoň odhadem. Vlastně mě napadá, že součástí edic Berní ruly byly nějaké mapy, třeba by šly použít ty?

duke of york Tvoje noci jsou krásnější než moje dny  exškola
Ja bych praveze uplne nechtel, aby to byly body, ale pokud je to plocha, aby to byla plocha. A ty Terezianske mapy a katastry, atd. by mohl byt dobry napad. Ted je jeste otazka, jestli je nekde na netu nejaky seznam zaniklych a spojenych obce?
 
Ale ne, je to blbost, tedy moje blbost. Musel jsem se odebrat na misto, kde se venuju premysleni :-)
U zaniklych obci/samot/mlejnu atp. bohate bude stacit jeden bod na mape.
Jenže tyto mapy nejsou on-line, nepletu-li se.
Zanikle obce bych osobne resil treba podle Terezianskych map. Ale bude to desna drina.
Pokud ty obce měly svoje vlastní katastrální území, tak se ty hranice najdou na webu nahlizenidokn.cz, protože spojováním obcí nezaniká jejich KÚ. Najít to lze i na mapách Stabilního katastru, kde měla každá kat. obec svoji mapu. Horší, pokud svoje hranice neměly, pak babo raď.
duke of york Tvoje noci jsou krásnější než moje dny  exškola
Tak jako zkusit se to muze :-) Maximalne to dopadne jako 90% bakalarek...
duke of york Tvoje noci jsou krásnější než moje dny  exškola
No, s tema spojenyma a zaniklyma obcema je problem, ze se nedaji nikde online sehnat jejich hranice. Takze by se to muselo asi udelat tak, ze uzivatel oklika uzemi, kde cca ty hranice byly a do databaze se to prida. Samozrejme by bylo mnohem lepsi, kdyz by se ta hranice vytvorila ve spolupraci s nejakym historikem, ktery by presne vedel, kudy sla. Uzivatele jsme zatim moc neresili, mela by tam ale byt nejaka historie toho, co tam kdo udelal a kdy. Ty dalsi napady si zaznamenavam :-) Urcite by to melo i odlisovat "oficialni" zaznamy z instituci od tech, ktere tam nekdo zadal rucne. Otazka je, jestli ty odkazy na prameny delat v tom nasem webu, nebo se odkazovat na weby archivu. Protoze kdyz to oni pak zmeni, tak odkaz prestane fungovat.