Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

ještě dodatek: strana 26
děkuji moc, nejjednodušší způsob mi nenapadl. Takže trojčata - Anna, Růžena a Lidmila dcery Jana Ryby narozené 31.10.1862, zemřelé týž den. Matrika 5142 sign. 88-40 matrika Z 1846-1880 územní rozsah: Roudnice, Lhota pod Libčany, Hubenice
SAGITARIUS  
trojčata
Konečně jsem se odhodlala proniknout do systému matrik v Zámrsku. Našla jsem trojčata, ale netuším, jak dát odkaz na tuto matriku. Můžete mi někdo poradit?
 
SAGITARIUS  
Hm, tak jdu si přepočítat dovolenou. Další půlrok už na čekání nemám nervy.
Zámrsk dal poslední letošní várku matrik. Bohužel, většina Úpice a celá Rtyně je stále někde v propadlišti zatracení, achjo, to je pech, co se s nima stalo, naskenovaný jsou teoreticky už cca dva roky :-/
 
Všem kteří reagovali na "mého" RUISE a přispěli radou moc děkuji, zkusím napsat do brněnského archiv, ale moc nadějí si nedělám.......
 
No větší města kolem jsem taky zkoušel, a nic. Jistý tlak na tu svatbu tam asi je, protože se konala i navzdory faktu, že ženichovi pár dní předtím zemřel otec, takže měl mít smutek.
Já se doteď spíš setkával skoro až s roční pauzou po ovdovění (vyjma situace s malými dětmi, jak je tu správně popsáno), a tady dál žádný sirotek nefiguruje, proto mi to přišlo divný. Stejně jako, že když to měli z Dačic do rodinné hrobky kousek, tak se ani neobtěžovali s transferem...
Já mám představu, že tehdejší svatby pár týdnů nebo několik málo měsíců po ovdovění nebyly většinou záležitostí citovou, ale veskrze rozumovou. A přesto se z těch vztahů normálně rodily děti a všechno šlo dál běžným postupem. Nějaké hledání partnera v dnešním smyslu si těžko dovedu představit.
 
Ono navíc pokud dítě přežilo a matka ne, tak se následná svatba dělala rychleji i proto, aby se o něj měl kdo starat.
SAGITARIUS  
Nemuselo jít nutně o sebevraždu. Lucie se mohla vdávat už v očekávání, pokud to bylo něco komlikovanějšího, mohla jít rodit do většího města a tam při tom s dítětem zemřít. Pokud vím, svatby se běždě dělali 5 týdnů po ovdovění...
Sebevražda?
Mám tu takovou prekérní situaci a chci se zeptat, zda někdo nemá podobnou zkušenost.
Mládenec Jiří řekněme Novák, syn Jana Nováka, si v říjnu 1768 bere nějakou Lucii z téže vsi. Vdovec Jiří Novák z téže vsi si v březnu 1769 bere Marii odjinud. Existuje nějaká možnost, aby to byl jeden a ten samý? Já vím, měl by tam být čas smutku, najít novou manželku není akce na jeden víkend, ale co v případě, že Lucie spáchala po svatbě sebevraždu? Nemůžu totiž najít ani její pohřeb. A dál tam nikde tato kombinace Jiří + Lucie Novákovi neplodí děti, pokud by ti Novákové byli jmenovci.
 
pátrání nejen na Vysočině
hledám 1) v Rozsochách Julie roz. Ludvíková, narodila se roku 1892, pracovala tam na poště, měla dceru Věru a prý šla někam na Ostravsko.. 2) Kohokoli z rodu Rumlerů z Koclířova 3) příbuzné Sedlických z Rožné (někdo by měl být v Brně a někdo v Praze) 4) Lorencovi z Nedvědice, 5) mám ve stromu Juračkovi z Kundratic u Rozsoch, pokud máte též, ozvěte se 6) ozvěte se i, pokud máte Haškovi a Janečkovi ze Zlatkova 7) Bílkovi z Blažkova 8) Šťastný z Vítochova, Zlatkova, Dvořiště u Rožné a Jimramova 9) Kříž - Vítochov, Mirošov 10) Tulis - Domanín (z tohoto rodu byla např. Josefa Kateřina Tulisová 1898, vzala si Františka Vašíčka z Bystřice.. Dále Jan Blažej Tulis.. A dále Marie Tulisová 1892 v Domaníně,která si vzala Františka Pečínku..Dále Jan Tulis 1891, který se odstěhoval do Brna, Mánesova č.2, s manželkou Josefou Křížovou)....
 
Takže tady je ten obrázek z originálu. Soutěž se neujala - ono to čtení nečitelných obrázků zas nebude taková hitparáda.

http://www.jpeg.cz/images/2016/10/22/3JuPe.jpg

Evině52 doporučuji domluvu s nějakým dobrovolníkem (jak jste tu ostatně již žádala) nebo ještě předtím zkusit mailovou domluvu přímo s někým z archivu (jak už někdo radil a já mám také s Prahou s tímto dobrou zkušenost). Co pro Vás to přečtení bude znamenat viz níže.

A ještě k tomu Brnu (Actapublica) - už jsem tam dlouho nehledal, ale na to, že je to z originálů, tak je ta kvalita některých "zjednodušených" skenů příšerná.
 
Tak to příjmení se v oblasti mezi Znojmem a Mikulovem (Oleksovice, Dyjákovice) občas vyskytuje; problémem bude to, že velká část matrik z tohoto období leží ještě na matričních úřadech. Ten nečitelný přípis může být vodítko, ale taky slepá ulička.
BEZ ZÁRUKY!!
Když se ten obrázek prožene - zde zpochybňovaným - "image filterem", tak by to vzdáleně mohlo připomínat Pawlof, i když uznávám, že to PA je tam hodně divně.
OVŠEM - když se podíváte do indexu narozených, oddaných a zemřelých Pavlova,
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/3091/?strana=41
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/3092/?strana=28
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/3093/?strana=37

tak tam sice žádného R-UI-se nenajdete, ALE je tam mraky až přehršel R-IU-ssů, i když na Vašeho Ignáce jsem nenarazil - nicméně pátral bych tam, nebo ve farách blízko Pavlova.
Zkuste poslat mail co je uveden u matrik s odkazem na tu stránku ať se podívají na matriku a zkusí to přečíst. Snímek může být horší než originál tak by to mohli opravit.
Díky, to všechno mám zmapované. On se v Trkmanickém dvoře (Rakvice) oženil, narodil se mu tam syn, ale bohužel se tam nenarodil. Bohužel ani u jeho ženy jsem nic nenašla... jediná šance je ten nečitelný zápis u úmrtí
 
Tady máte jeho sňatek: http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/260/?strana=72 narodil se asi v Rakvicích, poblíž je Trkmanický dvůr.
Datum sňatku a místě je v zápise uveden a tak není problém to najít.
Ad Misa - no jo, já si holt s počítačem moc nerozumím - to jen na vysvětlení mojí technické šikovnosti. Ano, okres Mikulov jsem taky přečetla, ale mně jde právě o tu obec. Hledám jí už delší dobu, vč.starých map apod. Prostě se nechytám.......