Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

svejk Čechy 
Fajn web, skvělé by bylo, kdyby se tam mohli potomci a příbuzní sami přiřadit k dané osobě a my je vidět.
... abych upřesnil ty fotky - přestože to je věrná kopie legionářských "těplušek" - tam tam mají vlastní skener :-)
O tom Legiovlaku jsem psal já - a DOPORUČUJI - vezměte s sebou flešku - narazíte-li na hodného "legionáře", lze si nahrát různé leccosy - databázi, plukovní deníky. Máte-li něco na výměnu - tím lépe = fotky z legií, nebo přímo portréty legionářů - viz http://legie100.com/krev-legionare/
No, to ne, tohle téma se teprve připravuje.
Válka je špinavej podnik a nekončí podepsáním nějakých papírů, protože v lidech je celá řada křivd. Četl jsem nějaké vožické zápisky z dění na konci války, jak řádili Němci s SSákama a vybíjeli si frustraci na Češích, nechvalně známý je i Lejčkov, i když tam to byla i dost smůla. To jsou ale "velké kauzy". Ty malé, lokální, to jsou z tohoto pohledu drobnosti. Někdo někoho udal, příbuzní se na konci války pomstili atd. Povídal mi jeden člověk, že to měl v rodině. Přiženěný Němec do české rodiny a udával a zbavoval se "vyženěných příbuzných". Paradoxně ani místní SSáci nebyli takové svině, jako tenhle udavač, a spoustu toho prostě přešli. Po válce ho pozůstalí přirozeně naháněli po celé zemi, ale tenhle se uměl včas ztratit.
Než řešit, kdo co v minulosti komu udělal nebo neudělal - ty křivdy odešly s postiženými - je mnohem důležitější se poučit a neopakovat stejné chyby.
 
No a za týden je Křivoklátský expres, ale zase to bude lokomotiva Šlechtična. Albatros už nevytahují.

https://www.youtube.com/watch?v=lshonZbzAkw
 
Chystáme se. :-)
Legiovlak
V Praze na Masaryčce bude v srpnu k vidění a k prozkoumání Legiovlak, už tady myslím o něm byla zmínka.
 
My jsme to měli v rodině z první ruky, babička Němka, dědeček Čech, u nich sourozenci babičky, jeden z nich voják Wehrmachtu. Jeden sourozenec vyšel 5. května na procházku a ani za 10 let všemi dostupnými cestami o něm babička nic nevypátrala, zůstal nezvěstný. Dědečka a babičku i s malými dětmi zadrželi revolucionáři, vojáka odvedli někam pryč, ale přežil. Znám jenom útržky, ale byla to hrozná doba a někteří Češi se chovali strašně.
Na to jsem myslím koukal, když jsem byl posledně v ČR, ale právě mi nepřišlo, že by tam bylo moc o tom českém násilí na Němcích.
Faktografii píše Jiří Padevět, Academia. Krvavé finále - konec války, už vyšlo, tam jsou německá zvěrstva z konce války, tak i nějaké informace o povstáních.
Děkuju, přesně něco takového jsem myslel, i když bych asi radši, kdyby to nebylo formou románu. Ale zkusím to.
Olga Barényiová: Pražský tanec smrti (pohled z německé strany), částečně Demetzová: Dům v Čechách.
Nevíte náhodou někdo o nějakém dobrém zdroji k událostem Pražského povstání a po něm? Moc toho nevím, ale můj tehdy 21letý dědeček pomáhal při povstání, zatímco jeho matku (původem Vídeňačku, která se nikdy nenaučila česky a s pradědečkem byli rozvedení), dvě sestry a malého bratra zavraždili kolem konce války nebo brzy po něm. Dědy se už na víc podrobností nezeptám, ale v rodině se bere, že je přímo doma zabili Češi oficiálně coby Němce, ale spíš to byla jen výmluva a šlo o peníze, protože prababička byla od pradědečka po rozvodu velmi dobře zaopatřená. Zatím každopádně ani nevím, kdy a ostatně moc ani kde se to stalo. Rád bych si tedy přečetl něco, co tu dobu popisuje. O Pražském povstání toho bude spousta, ale nevím, jestli se něco věnuje i té stinné stránce.
 
Karels, Sagitarius - díky za trojčata :-)
 
To je podle popisku evangelický kostel. Ten katolický v celkovém pohledu vypadá jinak a rozhodně mi nepřijde, že je vidět "pořádně".
Trojčata
Martin, Bartoloměj, Mariana, trojčata ze Strakova u Litomyšle, nar. 22.8.1734
Mat. Litomysl_N_(1728-1734)_000-01299, str. 382
 
Díky za zprávu.
Jasně.
nooo - já tam kostel vidím docela hezky - na fotce z roku 1910 ??