Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravují:

Tander Lee, Sarnegarth

Může vás zajímatReklamaO zákoníku práce, o zaměstnanosti.

spsch mayoi nagara demo ii aruki dashite  ** 26.listopad 2014 13:58:18
Ano, jak vyrobit ze šťastného programátora nešťastného vedoucího.
Nazaretsky Jsem do muziky celej blázen  protože jsem blázen 26.listopad 2014 13:37:10
Mit trojnasobnej ticket/trouble system se muze ve vetsi firme stat driv, nez se otocis za fesnou sekretarkou. Pfeci jen telefonista v prvni lajne a technik na druhem konci procesu maji zcela jiny nahled na vec a jine pozadavy na takovy system. Myslim, ze takova situace je jeste pochopitelna a lze najit alespn nejake duvody, proc to nesjednotit za kazdou cenu.
Jak a proc se ale stalo, ze u nas mame tri systemy na dochazku jen s ruznou mirou detailu, ktere je treba peclive vyplnovat, si vysvetlit nedokazu.
Štěně A hangover is the wrath of grapes.  26.listopad 2014 12:51:42
Jak říkám, moje zkušenost je, že je dokumentace/definice procesů i ve velké firmě čistá nula, takže tam vidím jistou rezervu.
Presne tak. A hlavne je potreba dosahnout stavu, kdy ti lide mohou mit pocit, ze vedi proc tu byrokracii delaji a k cemu vlastne realne slouzi. Zazil jsem desivy stav v jeden mikrofirme (rizene trosinku vojenskym zpusobem), kde programatori vyplnovali stejnou vec (jen s ruznou mirou detailu a tu a tam necim navic) do tri ruznych formularu. To uz byla cistokrevna byrokracie sama pro sebe a schopnejsi lide jim odchazeli jakmile meli jakoukoliv prilezitost.
Ono bohužel když se moc dokumentuje a procesy příliš definují, tak to dopadá tak, že ti spousta schopných lidí odejde, protože je nebaví půlku pracovní doby dělat administrativu. Tím netvrdím, že to není potřeba, ale zrovna u tohoto je potřeba to vyjemnit.
Operační manuály jsou dobrá věc pro zaučování nových lidí. Ale co vím, tak se jimi stejně vedoucí neřídí a dělají si dál svou politiku řiťolezectví a vymýšlení postihů za nevysvětlenou GPS polohu, nebo nevyplněnou tabulku v termínu => fluktuace.
Nejhorší je, že ta buzerce vždy nejvíc trápí ty slušnější lidi, kteří zbytečně odcházejí. Ulejvákům je to jedno, proože jsou na ni zvyklí a hlavně jsou přizpůsobiví prostředí. Aplikují svoje schovávačky a buď to vyjde, nebo ne.
Štěně A hangover is the wrath of grapes.  26.listopad 2014 10:17:43
No nevím, já se zase potkávám s tím, že ani základní procesy popsané nikde nejsou, takže je má v hlavě vždycky jeden člověk, ten se ve firmě drží hlavně kvůli téhle znalosti, a pokud ho pak (obrazně) přejede tramvaj, je velký problém.
Já jsem taky zastáncem dokumentací a definovaných procesů, ve kterých jsou lidé zastupitelní a nahraditelní.
Antiproton 1, 10, 11, 100, 101.  26.listopad 2014 6:27:04
Nevím čím to je, ale dneska jakoby fluktuaci v některých firmách vyloženě měli rádi. Přitom je to cesta do pr... Setkávám se často s vytvářením zvláštních návodů, zvláštních lejster pro postupy a když se ptám, co to je, tak odpovědí je:"Hodně se tu točí lidé, tak tomu přizpůsobujeme dokumentaci." Nechtělo by to spíš přizpůsobovat něco jiného, než dokumentaci?
Přesně. Až když hoří. Ono je to do jisté míry dané vysokou fluktuací v té firmě a noví šéfové jaksi nemají potřebu zjišťovat, proč se tam jeden z mála "starých vlků" drží cca 16 let, když na jeho postech se to točí v průměru co dva roky.
Tabulky jsou zlo a nekonečné navyšování plánů taky. :) Já si myslím, že kdyby měl jinou nabídku, tak by určitě kotvy zvedl. On teda co vím nabídky měl, ale finančně zdaleka nedosahovaly jeho současného standardu.
Antiproton 1, 10, 11, 100, 101.  25.listopad 2014 16:50:20
Tohle je typický problém středního managementu ve velkých firmách, který většinou sedí na prdeli, kreslí nějaké tabulky a hlídá své ovečky pomocí GPS. Setkávání s těmito lidmi beru pouze jako nutné zlo a ikdyž čest výjimkám, bývá to často lidský odpad s lepší znalostí office. Tvůj známý je ve špatné situaci, stejně jako firma, která nevidí jeho dobrou práci. Bohužel. V případě, který se stal mě, jsem prostě odešel a hodil to těm "kteří tedy lépe ví, jak se přistupuje k práci" takzvaně na hlavu. Výsledek je smutný, ale je škoda, že vyšší management problémy řeší, až když hoří.
Anabel Lee pubertalni, nevzdelana a vasnemi  zmitana chamrad a mrzka luza 25.listopad 2014 10:14:31
tohle vubec neprekvapuje :( achjo a pak ma byt clovek motivovany hledat si praci
To by byl hodně minoritní případ. Obávám se, že většina lidí má spíš zkušenost s modelem FPL, kdy se šéfy stávají často vlezdoprdelkové, kterým se dělat moc nechce, ale protože vyššímu managmetu přijdou snaživí => dýchají pro firmu, udělají z nich svoje přímé podřízené na úrovni šéf. Tito se pak snaží zavděčit práskáním každé pičoviny, kterou by klidně mohli vyřešit v rámci vlastní kompetence. Připadají si, že mají v rukou moc a jsou schopni ze dne na den hledat chyby tam, kde nejsou a nikdy nebyly, jen aby ji dali na jevo. Prostě zmrdi.

Teď jsem si zrovna vzpomněl na švagra, který v jedné nejmenované velké firmě dělá v nejnižším managmentu, kam se vypracoval po mnoha letech z normální dělnické profese. Když mu tu funkci nabízli poprvé, tak ji odmítl kvůli stresu. Na podruhé asi po dalších 3 letech ji vzal. Sešel se se všemi svými kolegy, kteří ho v ní podpořili a domluvil jim.
"Chtěli jste mě tady? Dobře. Ale mějte na paměti, že já za ta léta znám všechny vaše/naše fígle, jak s čím vyjebat a kde ojebat, takže se nikdy nesnažte ojebat mě, protože když už to budu dělat, chci, aby to fungovalo. Když uděláte průser, budu první, kdo se to dozví a já Vám pomůžu ho vyřešit. Kdo mě bude ojebávat a obcházet, poletí."
Všichni mu to odsouhlasili jako rozumný šéfovský postup a měl několik let klid. Jeho oddělení vykazovalo vždy nejlepší výsledky.
Před 3 lety nabral pod sebe chlapa, kterej byl hned děsnej kámoš. Takovej hodně snaživej, ale na práci levej jak turecká šavle a jak to šlo, byl někde zašitej. Ovšem byl vidět na všech školeních a aktivitou přímo poskakoval. Švagr s ním měl trpělivost a pomalu ho všechno učil. Po dvou letech přeskočil švagra a dělá mu nadřízeného. Teď ho dusí jak tuhý hovězí s každou píčovinou. Hlídá mu každej kilometr na GPS a vyptává se, proč zastavoval zrovna tam a tam a co tam dělal. No kretén.
Švagr už se nejen smířil s myšlenkou, že ho vyhodí, ale dokonce se na to pomalu začíná těšit. To mi přijde hodně smutný. Vyštvat z fleku někoho, kdo tomu rozumí a dělá práci dobře a ziskově.
Jde asi taky hodně o kolektiv. U nás v práci je šéf spíš taková upgradovaná sekretářka a reprezentant oddělení, co se týče obchodních a jiných schůzek. Tím ho nechci nijak dehonestovat, je to fajn člověk i fajn vedoucí, ale každý tým má svůj projekt, a v jeho rámci se snaží, aby vše klapalo. Šéf akorát rozděluje novou práci a protože je zároveň povýšen z řadového zaměstnance a má obrovské zkušenosti, tak se zapojuje tam, kde je toho třeba.

Dovedu si představit, že někde, kde je nad kolektivem nutný dohled, synchronizovat práci velké spousty lidí, kteří se můžou i dlouho flákat a nic se nepozná, by to měl takový šéf povýšený "z lidu" mnohem těžší.
Pallando Já se vrátím... a se mnou přijde zákon!  hubnoucí blog... 25.listopad 2014 9:07:50
Občas bývá i problém opačného rázu - bývalí spolupracovníci jaksi nepochopí, že bývalý kolega už není kolega ale šéf, a mají dojem, že si k němu (nebo obecně) můžou dovolovat cokoli, protože si přece tykají a chodí spolu na pivo.

(Asi tak před rokem to chvíli vypadalo, že se stane šéf ze mě. Kolegyně se na to těšily a fandily mi, nicméně dělají i věci, které mi vadí a sama je nedělám, ale z pozice jejich kolegy s tím nic nemůžu dělat. Jako šéf bych ovšem mohla a udělala. Dokonce jsem jim i o některých říkala, že si podle mě nepočínají, jak by měly, ale dokud jim to neřekne šéf, tak nic, že ano... No, a kdyby ze mě udělali šéfa, byla bych asi taky za zmrda, protože bych v některých věcech přitáhla uzdu. Nicméně k tomu nakonec nedošlo, takže jsem to chválabohu nemusela řešit. Celkově těm, kteří mají najednou šéfovat bývalým kolegům, příliš nezávidím.)
Antiproton 1, 10, 11, 100, 101.  25.listopad 2014 8:31:10
Na druhou stranu, poslední dobou mám pocit, že zaměstnavatelé potřebují aktivního, ambiciozního a pracovitého zaměstnance, který bude pro firmu dýchat. Zároveň se bojí aktivního, ambiciozního a pracovitého zaměstnance, který jim odvede půlku firmy, poučí se z jejich chyb a stane se jejich přímým konkurentem.
Proto byva zvykem ve fungujicich firmach, ze ten stredni management prirozenym zpusobem vznika "povysovanim" schopnych zamestnancu.
Nejde to zajiste ve vsech situacich, ale obecne je to docela funkcni.
Jako zazil jsem pripady, kdy se naprosto pohodove pusobici clovek zmenil pridanim hvezdicky na vylozku behem kratke doby v ukazkoveho zmrda, ale tohle jeste ve zdrave firme samocistici mechanismy zvladnou pomerne pruzne.
DadB jsem zralý na  šrotovné 24.listopad 2014 15:04:37
Kolega hledá SŠ učitele matematiky do České Třebové. Kdyžtak vzkazník. Dík.
Antiproton 1, 10, 11, 100, 101.  24.listopad 2014 13:42:12
Jestliže je problém najít průměrného technika, který je zkušený, spolehlivy a není magor, pak sehnat takového manažera je problém mnohem větší. Kolik schopných má manažerské vlohy? A kolik z toho mála s těmito vlohami se na to chce dát? A kolik z těch, co se na to dají, přežijí poměry, které v těchto končinách panují? Obávám se, že moc ne. Úroveň managementu tomu bohužel odpovídá. Navíc v česku jsme celkově nedůvěřiví se svěřováním odpovědnosti a kapitálu, protože se tu prostě hodně krade. Takový ten střední management jsou v podstatě jen pohůnci, kteří v tom lítaj, jak jen to jde. Management se bohužel na škole studovat nedá a ikdyž si tím naseru do vlastního hnízda, úroň stále klesá a nevypadá to, že by se situace mohla zlepšit.
Kez by to bylo tak jednoduche. Tohle jsem v praxi zazil asi ctyrikrat, tri akteri proste sestoupili na svou puvodni pozici a jedeme dal, zadny problem, protoze tam to zvladaji, ctvrty odesel za lepsim a dari se mu. Mluvim o pripadu, kdy vezmes bankovni nulu, das ji do ruky sehrany tym IT podpory a pak ji dva roky naostro ucis, co je to vlastne hosting, jak funguje pocitac, a z cehoze se to vsechno sklada, co delas, tedy krome nejvetsiho monitoru v kancelari a nejvykonnejsiho stroje, protoze je vedouci, to je preci samozrejmost... Kdyz ti popadesate posere prsa pred nadrizenymi za standardni postup, kdyz svali vinu za svoje ojeby dolu a z cele skupiny udela v ocich ostatnich bandu neschopnych kretenu, jerome mod ti pripada jako mirna odmena. Kdyz totez dela jeste po peti letech a navic malicherne brani v postupu lidem, kteri ho prevysuji, pokud je nenecha rovnou vyrazit, vidis rude. Na to neni potreba ekonomicka studie, tady staci d-fens.
rushid Nemáte právo číst tento stručný textík  23.listopad 2014 12:42:26