Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
snop

Může vás zajímatReklamapojmy a tak naleznete docela dobre vysvetlene a definovane zde (Wikipedia)
Nebo z jineho zdroje zde (Math Thesaurus)

pripadne se zkuste pohrabat v nejvetsi encyklopedii matematiky: http://mathworld.wolfram.com/


el Sent from my  browser
 
Sarnegarth kvalitní nerezové povrchové  čerpadlo SAER M 99
Neřešte nesmysly.
DadB jsem zralý na  šrotovné
Mno, opravdu už tady přetékáme do basketbalu... Nicméně, jaký je tedy mechanismus toho "markování", když kódy (podle tvého tvrzení) nezadávám ručně? Pokud to načtu strojem, tak mi stroj snad pošle buď 8 nebo 13 cifer a hotovo. Ty prodlevy po osmé cifře prostě nechápu. BTW, prostě nakresli na papír vývojový diagram a postni ho tady. Obrázek je za tisíc slov. Případně se můžeme přesunout vedle: http://www.okoun.cz/boards/programovani
Ano, to vim. Ale k čemu je mi dobré to vědět? :-) Když budu markovat EAN-13, tak nemám nikdy žádný problém. Jediný problém mám, když budu markovat EAN-8 a ten v systému nebude...pak to řeknu uživateli s tou drobnou prodlevou. Jiný problém nemám :-)
Reakce na | Vlákno  
bwian I'm a lucky bastard! 
A? Tak na ně čekáš. A když to je modulo 10, tak nevíš, jestli budou následovat, tak taky čekáš. Takže k čemu je ta znalost?
Reakce na | Vlákno  
el Sent from my  browser
To ano, ale když to není modulo 10, tak víš, že ty znaky budou určitě následovat.
radamec Staňte se členy  FRA
Nešťastně...
lillyofthevalley   chci tam!
Díky moc. Syn marodil, muž už si nepamatoval a mně to vždycky šťastně minulo.
Zadání: p/(2√x)=p/√(x-1)

V každém případě x nesmí být menší než jedna (vychází z výraz x - 1 pod odmocninou).

Pokud bude p = 0, pak jsou obě strany 0 a řešení je pro jakékoliv x, jen ošetříme podmínky. x nesmí být 0 a x - 1 nesmí být nula. To můžeme pronásobit pro jednodušší vyjádření (není ale nutné, může se rozepsat) a dostaneme pro p = 0 je řešení jakékoliv, kde x^2 - x není 0 (a není záporné, jak jsme si řekli výše). Zkombinováním dostaneme, že pro p = 0 je řešení jakékoliv x větší než 1.

Pro p není 0 můžeme obě strany vydělit p (buď jsou obě strany p kladné nebo obě záporné, v obou případech se to vyruší) a dostaneme 1/(2√x)=1/√(x-1). Vynásobením děliteli dostaneme 2√x=√(x-1), následně umocníme (mocnit můžeme, protože jsme si specifikovali jen tak, aby vycházela kladná odmocnina) na 4x = x - 1 a dostáváme x = -1/3. To ale musíme zkontrolovat proti původnímu zadání, které nám říká, že x nesmí být menší než jedna, a vidíme, že tahle část nemá výsledek (protože bychom měli odmocninu z -1/3, která nemá v reálných číslech řešení).

Kdyžtak mne možná ještě někdo prokontroluje :)
lillyofthevalley   chci tam!
Bylo-li by možné i řešení, prosím řešení.
Řešení nebo jen výsledek? Výsledek mám z wolframalpha za chvilku, řešení bych chvilku rozepisoval.
lillyofthevalley   chci tam!
Dotaz
p/(2√x)=p/√(x-1)

Prosím o spolupráci při řešení parametrické rovnice. Díky.
 
Rejpavej_krtek  
No ale když znak začínající na danou kombinaci v databázi neni, tak tam nebude ani když se dopíše. Ale možná je to blbost a jen by to zatěžovalo systém.
Problém s tou prodlevou není, když EAN v systému existuje. Problém je jen ve chvíli, kdy se markuje EAN-8 a ten v systému není. Tam pak je ta prodleva. A už jsme tady asi dost OT, odpověď jsem dávno dostal, nic víc řešit nepotřebuji :-)
Ruční zadání kódu řeším jinak, to se tohoto algoritmu vůbec netýká. To "(z klávesnice/čtečky)" nemělo znamenat, že by někdo zadával kód ručně na klávesnici.
Právě, že ne :-) Je totiž úplně jedno, jestli prvních 8 znaků splňuje nebo nesplňuje modulo 10. V obou případech může následovat dalších pět znaků a dohromady to dá platný EAN-13.
Reakce na | Vlákno  
Ano, je to detail, o kterém je dobré vědět :-)
Reakce na | Vlákno  
Rejpavej_krtek  
No a nešlo by kontrolovat třeba po 4, 8 a 13 číslech jestli se v databázi nachází kód začínající na danou kombinaci?
DadB jsem zralý na  šrotovné
Jediný problém je v případě, kdy někdo bude markovat zboží s EAN-8 a to nebude v systému, tak se hláška neobjeví hned, ale až se zpožděním (v mém případě jedné vteřiny), protože musím čekat, jestli nenásledují (z klávesnice/čtečky) další znaky.

Viděl jsi někdy pokladní s pěti dioptriemi (i bez), jakým tempem ťuká do kasy nečitelný EAN? Tam klidně bude mít i 2-3 sekundy pauzu, než zjistí, co už nacvakala a kterou cifru má cvakat jako další. Nechtěl bych být v její kůži, až nacvaká prvních osm cifer z EAN-13 a začne hledat, která cifra má být dalš… když v tom jí kasa pípne "Neplatný EAN" a může jet znova od začátku. (čti: ten enter na konci je imho nutný)
el Sent from my  browser
(včas = dřív)
Reakce na | Vlákno