Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost, snop

Může vás zajímatReklamapojmy a tak naleznete docela dobre vysvetlene a definovane zde (Wikipedia)
Nebo z jineho zdroje zde (Math Thesaurus)

pripadne se zkuste pohrabat v nejvetsi encyklopedii matematiky: http://mathworld.wolfram.com/


Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
topologie k snidani
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
arnošt: Zajímavý. Dík.

zimouš: O čem vlastně píšeš?
zimous  
Oba, v diplomce ;-) Utkvěly mi právě proto, že v bib[la]texu nějak blbnula stříška v "Tôhoku". A vůbec nejsem hnidopišskej perfekcionista.
arnost snad nechci tak   moks
kolik z nich citujes?
zimous  
Pche, to já znam minimálně 2 jiný články z Tohoku Math J ;-)
arnost snad nechci tak   moks
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Šnek tu vůbec  není
Aha, takhle. Arnošt totiž mluví o očíslovaném členství ve skupině, tedy jsem se domníval, že má na mysli těch šest členů skupiny.

Každopádně ale zjišťuji, že očividně nemám buňky udělat onu úvahovou chybu, před kterou Arnošt varuje, ať už je jakákoliv. (Což samozřejmě nevylučuje množství chyb jiných.)

dupinozka co kdyby vyšetřující personál byl nahý 
Překlepu jsem si zatím žádného nevšiml, budu ve volném čase pátrat, kde tam u arnošta má být 6. Já jsem přiznám se zprvu z voleje uvažoval přesně tak špatně, jak nastiňuje arnošt, nebo si to aspoň myslím, že je to stejně - řekl jsem si, že skupin je pět, Petr je v jedné z nich, Pavel se dostane do jedné z pěti skupin, tedy s pravděpodobností 1/5 (arnoštovo 5/25) do stejné skupiny.
Šnek tu vůbec  není
Dupinožka: Ehm. Jde o to, že jsem jednak nechápal, jak někdo vymyslí to řešení, které popisoval Arnošt, jednak tam Arnošt má matoucí překlep (místo 6 tam píše 5). Onen rozdíl mezi 5/29 a 5/30 (místo čehož Arnošt píše 5/25) je právě v tom, že zapomeneme, že Petr není Pavel, takže Pavel se už nemůže dostat na Petrovo místo ve skupině.
Šnek tu vůbec  není
Mormegil: Děkuji, kpt. Zjevný. Já nerozuměl té Arnoštem předvedené úvaze.
dupinozka co kdyby vyšetřující personál byl nahý 
Jenom bych se pokusil o shrnutí nedorozumění mezi arnoštem a Šnekem.
Arnošt popsal možnost chybného řešení ve stylu "Petr a Pavel si každý vylosují číslo své skupiny z bezedného osudí, ve kterém jsou rovnoměrně zastoupena čísla 1 až 5." Chyba spočívá v tom, že ve skutečnosti naše osudí není bezedné, takže v něm v průběhu losování není pořád stejný poměr zastoupení čísel. Tedy jednotlivá tažení z osudí nejsou nezávislá.
Šnek si to tuším vyložil tak, že musíme uvažovat i případ, kdy Petr a Pavel jsou jedna osoba.
Mormegil Už jste  přispěli?
Teď jsme se tu poněkud zamotali. Ano, tohle je zcela v pořádku. Ale arnost pak ukazoval „podobnou“ úvahu, ve které se však nenápadně dopustil jiného rádoby-BÚNO zjednodušení, které už ale na újmu bylo. Načež se Šnek ozval, že nerozumí ani zbla, arnost přeformuloval, načež Šnek reagoval poznámkou, které nerozumím ani zbla já, takže jsem se pokusil arnostův příklad poněkud dovysvětlit. Ale už bychom to snad raději měli přestat dřenit :-)
Fourier v praxi :-)
DadB jsem zralý na  šrotovné
Já to vidím tak, že BUNO losujeme Pavla jako prvního a je úplně jedno, jakou skupinu mu vylosujeme. Jako druhého (opět BUNO) losujeme Petra a potřebujeme mu vylosovat stehjnou skupinu. Tedy jednu ze zbývajících pěti stejných kartiček, jako už má Pavel. Šance, že to vyjde, je 5/29.
Mormegil Už jste  přispěli?
(Nerozumím té úvaze ani zbla.)

Pokud Pavlovi vylosujeme např. skupinu C, pak je méně pravděpodobné, že Petrovi poté vylosujeme také skupinu C, protože v této skupině zbylo už méně místa. Proto to nejsou nezávislé proměnné.
Šnek tu vůbec  není
Aha, jako že by mohli případně být i tentýž? (Nenapadlo by mě.)
arnost snad nechci tak   moks
udelas tu nejobvyklejsi chybu a povazujes clenstvi pavla a petra ve skupine za nezavisle promenne
Šnek tu vůbec  není
(Nerozumím té úvaze ani zbla.)
vembloud
(smazal jsem se, protože to bylo totéž, co psal zimous přede mnou)