Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Po extemporé s botkami v Ekonomice a se spodním prádlem v Antieudoxovi jsem se rozhodl založit tento klub. Je zaměřen na kvalitní oblékání, ale vejde se sem i příslušenství (o hodinkách občas šla řeč už na FIDu ;), společenské chování (i v televizi) či při pití čaje(*) či kvalitní jídlo a pití... (jakkoli speciálně na víno je lepší patřičný klub).

(*) Stránky ohledně společenského chování nejsou mé, tedy neručím za dostupnost ani za správnost obsahu ;) Považuji je však za dosti slušné. Znáte-li někdo lepší, dejte mi, prosím, vědět!

Tak pište! Kde se dají u nás sehnat slušné anglické boty, pokud vůbec někde? (U ševce, nejspíše asi.) Jaké máte zkušenosti s krejčovskými salóny -- a s kterými konkrétně? Kde vám ušijí sako, a kde vám jen zprasí látku? Kdo je nejlepší na košile? Nosíte raději prádlo Jockey, Schiesser, nebo preferujete bombarďáky od vietnamců po desetikoruně a k nim ručně šitý šátek Hermès? Nevíte jak správně uvázat motýlka, či naopak víte, kde jsou k mání kravaty "seven-fold"? Preferujete na sport tvíd, nebo bundu Barbour? Jaké klobouky preferujete (1 2 3 4 5 6 7 8 9 10)? Najde se mezi námi aspoň někdo, kdo nosí špacírštok? Sem s tím!

Pozor: tento klub není určen pro debatu o gentlemanství jako niterné vlastnosti, ale pouze pro diskuse o jeho vnějších projevech. Kupříkladu zde je na místě řešit otázku "může gentleman nosit proužkované trenýrky?" Příspěvky, sklouznuvší k dikci "může člověk, který nosí proužkované trenýrky, být gentlemanem?" však budou bez milosti mazány. Váš despotický moderátor.


Prosím? Na začátku 20. století nosila většina lidí (tedy snad kromě dělníků) tuhé manžety, které se ke košili buďto připínaly - stejně jako škrobené límce - nebo už byly přišité, a protože se škrobily do velké tuhosti, zapínaly se manžetovými knoflíčky. To je důvod, proč manžetové knoflíky vznikly. Ostatně knoflíky fungující na stejném nebo podobném principu se používaly na všechno prádlo, které se škrobilo - límce, manžety, náprsenky košil či frakové vesty.

Takže logicky se nosívaly i ke sportovnímu (sportovní = neformální, t.j. na volný čas) oblečení. Krásnou ukázkou jsou reklamní plakáty na košile, límce a manžety Arrow od Leyendeckera, kde krásně vidíte ty tuhé, vysoké škrobené límce i u košil na tenis a jiné volnočasové aktivity.

Jinak souhlasím s vembloudem. Asi po první světové válce začaly být běžné košile s již přišitými manžetami. A jakmile se manžety denních košil přestaly škrobit, začaly být dvojité, aby dobře držely tvar. Ty jednoduché se nosívaly jen k večernímu obleku - fraku nebo smokingu - a stále se škrobily ještě dlouho po druhé světové válce a v Anglii jsou tyto klasické košile při formálních událostech stále celkem obvyklé.
Sarnegarth vysoce kvalitní nerezové povrchové  čerpadlo SAER M 99 24.září 2014 7:27:03
Souhlasím. Úkol to byl nadlidský a najednou se mi to nepodařilo, ale znáš to, k čemu všemu nás muže dokáže motivovat ženský vrtoch. Ale teď zpět k původní otázce.
mpts Suit yourself, it's up to  you. 23.září 2014 19:29:08
Mne by tedy mnohem více zajímalo, jak je možno — myslím principielně — se tímto textem prokousat až k poslednímu odstavci. A je-li to někomu možno, co to o něm vypovídá.
Sarnegarth vysoce kvalitní nerezové povrchové  čerpadlo SAER M 99 23.září 2014 10:25:23
Lama dotaz: skládání ubrousku
V rozhovoru Ladislava Špačka pro Woman's Club je v posledním odstavci zmíněno rozdílné skládání ubrousku mužem a ženou. Jak se liší?
Klasicky platilo: jednoduché manžety - frak; dvojité manžety - oblek+kravata.
czekotay Bůh není a my jsme jeho  proroci. 12.září 2014 21:52:52
Bylo tomu někdy jinak? Já měl za to, že francouzské manžety jsou o chlup méně formální odjakživa.
horky_kafe ledovy caj je zabrany :(  12.září 2014 14:28:40
mně vždycky přišel ten konec fr. manžet takový divný, že pokud jsem přes ně neměl sako, tak jsem si rukávy vyhrnul
a vlastně si nevybavuju, že bych kdy vůbec nosil nevrhnuté rukávy bez saka nebo jiného svetru...
Ano, časy se mění.
Dotaz: košili s manžetovými knoflíčky již pokud vím lze nosit i více neformálně, tedy ne nutně do obleku s kravatou, je tak?
Šnek tu vůbec  není 4.srpen 2014 11:43:04
(Pardon, vidět v Papovi jen překleplého Pepu mě nenapadlo.)
kultakutri okusováno zubatými žabami  4.srpen 2014 9:35:43
Já si teda myslím, že vykáním se nic nezkazí, i kdyby mi někdo představil ministra války jako Pepu, co ho zná z hospody. Já teda mám spíš opačný duševní problém, s různými hej počkej trvám na vykání, a do kategorie hej počkej řadím šmahem všecky, které blíže neznám. Na tykání se dá přejít vždycky, ale bránit se nežádoucí familiérnosti je opruz.
ocs sine ira et studio  OCSite 4.srpen 2014 0:09:22
I kdyby to byl „Pepa“, přijde mi obecně mnohem samozřejmější reagovat „Pepo, rád jsem se s vámi setkal“ (apod.), než „Pepo, seš borec, dej si jednu na mě!“, nebo tak něco.

Ale uznávám, že to ještě může do značné míry záviset na kontextu a prostředí.

Šnek tu vůbec  není 3.srpen 2014 23:22:06
Pokud tím "Papa" míní tatínka, stále nechápu, kde v tom vidíš nějakou výzvu k tykání.
Štěně A hangover is the wrath of grapes.  3.srpen 2014 22:40:13
Eh, křestním jménem, jsem se do toho zamotala.
Štěně A hangover is the wrath of grapes.  3.srpen 2014 22:38:04
Vykání se s oslovováním příjmením nevylučuje.

Nicméně pokud ti přítelkyně představí svého šéfa slovy "Tohle je Papa, můj šéf", tak je jejich vztah a celá situace natolik neformální, že je v pohodě mu tykat, a nebo je přítelkyně řekněme společensky extrémně neobratná (=úplně blbá).
vlad_tepes občas dělá  kravinki 23.červenec 2014 9:39:51
mohla by se představit:

"Nováková, Jana Nováková"
vlad_tepes občas dělá  kravinki 21.červenec 2014 14:34:16
vykat lze i křestním jménem, takže hovoříš-li o své drahé před rodiči jako o janě, je dobré ji tak představit a ona při potřásání může doplnit příjmení.
Šnek tu vůbec  není 21.červenec 2014 14:06:21
Vembloud: Medle nikoliv. Tedy, nezačne asi tykat bez dalšího, ale sdělením křestního jména přinejmenším otevírám cestu tím směrem.
Každému se nepoštěstí, aby si jeho páni rodiče s jeho nastávající již tykali, když mu ji představují. (konec ocs modu)
JeromeHeretic Chci mit IQ 5, nicim se netrapit,  na nic nemyslet 21.červenec 2014 13:29:20
Ovsem resi se problem, zda muze tykat protikus, ktery si neni jist svym postavenim a situaci.