Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Po extemporé s botkami v Ekonomice a se spodním prádlem v Antieudoxovi jsem se rozhodl založit tento klub. Je zaměřen na kvalitní oblékání, ale vejde se sem i příslušenství (o hodinkách občas šla řeč už na FIDu ;), společenské chování (i v televizi) či při pití čaje(*) či kvalitní jídlo a pití... (jakkoli speciálně na víno je lepší patřičný klub).

(*) Stránky ohledně společenského chování nejsou mé, tedy neručím za dostupnost ani za správnost obsahu ;) Považuji je však za dosti slušné. Znáte-li někdo lepší, dejte mi, prosím, vědět!

Tak pište! Kde se dají u nás sehnat slušné anglické boty, pokud vůbec někde? (U ševce, nejspíše asi.) Jaké máte zkušenosti s krejčovskými salóny -- a s kterými konkrétně? Kde vám ušijí sako, a kde vám jen zprasí látku? Kdo je nejlepší na košile? Nosíte raději prádlo Jockey, Schiesser, nebo preferujete bombarďáky od vietnamců po desetikoruně a k nim ručně šitý šátek Hermès? Nevíte jak správně uvázat motýlka, či naopak víte, kde jsou k mání kravaty "seven-fold"? Preferujete na sport tvíd, nebo bundu Barbour? Jaké klobouky preferujete (1 2 3 4 5 6 7 8 9 10)? Najde se mezi námi aspoň někdo, kdo nosí špacírštok? Sem s tím!

Pozor: tento klub není určen pro debatu o gentlemanství jako niterné vlastnosti, ale pouze pro diskuse o jeho vnějších projevech. Kupříkladu zde je na místě řešit otázku "může gentleman nosit proužkované trenýrky?" Příspěvky, sklouznuvší k dikci "může člověk, který nosí proužkované trenýrky, být gentlemanem?" však budou bez milosti mazány. Váš despotický moderátor.


vlad_tepes občas dělá  kravinki 23.červenec 2014 9:39:51
mohla by se představit:

"Nováková, Jana Nováková"
vlad_tepes občas dělá  kravinki 21.červenec 2014 14:34:16
vykat lze i křestním jménem, takže hovoříš-li o své drahé před rodiči jako o janě, je dobré ji tak představit a ona při potřásání může doplnit příjmení.
Šnek tu vůbec  není 21.červenec 2014 14:06:21
Vembloud: Medle nikoliv. Tedy, nezačne asi tykat bez dalšího, ale sdělením křestního jména přinejmenším otevírám cestu tím směrem.
Každému se nepoštěstí, aby si jeho páni rodiče s jeho nastávající již tykali, když mu ji představují. (konec ocs modu)
JeromeHeretic Chci mit IQ 5, nicim se netrapit,  na nic nemyslet 21.červenec 2014 13:29:20
Ovsem resi se problem, zda muze tykat protikus, ktery si neni jist svym postavenim a situaci.
Nezkazí se tím nic, ale ztratí se z toho (alespoň jak to cítím já) ten náznak "kdybyste si nebyl jist, zdali mi můžete tykat, tak můžete".
Šnek tu vůbec  není 21.červenec 2014 13:01:35
Zkazí se něco, když místo křestního jména řekneš zřetelně jméno i příjmení? (Aspoň já raději volím vždycky tuhle kombinaci, a pak záleží na druhém, zda si vybere jméno, příjmení, titul, funkci nebo co je mu libo.)
Je potřeba odhadnout, zdali si ten druhý je vědom toho, že je společensky významnější, a protokolů z toho vyplývajících. Pokud to vypadá, že nikoliv, a tuším, že by daný člověk tykání preferoval, volil bych trochu drze "<Křestní jméno>, těší mě," ze kterého se dá vybruslit oběma směry.
vlad_tepes občas dělá  kravinki 21.červenec 2014 9:47:15
každopádně by měla ponechat skulinku, abyste si mohli i vykat.
vlad_tepes občas dělá  kravinki 21.červenec 2014 9:44:08
v tomhle případě asi záleží na situaci, já bych preferoval formální představení a při podání ruky by bylo na volbě společensky významnějšího představovaného, zda řekne: "já jsem František, ahoj"..., nebo "inženýr Steklý, těší mne..."
Sarnegarth vysoce kvalitní nerezové povrchové  čerpadlo SAER M 99 21.červenec 2014 0:04:17
Tykání při představování
Zjistil jsem, že nevim jistě, jak se řeší „přenos“ tykání při představovaní. Je mi jasné, že obecně bych vykáním neměl po představení nikdy nic zkazit, ale v některých případech bude znít přehnaně formálně.

Nejdřív mě napadlo, že pokud mi někdo někoho představuje, já tykám představujícímu a on zase představovanému, mohl bych předpokládat, že mu můžu tykat i já. Jasným protipříkladem je ale představování partnera rodičům.

Samozřejmě že tykání by si měli vyřešit až seznámení mezi sebou, už při představování ale vzniká určitý předpoklad, jak to bude. Např. v tom, že se představuju jen křestním jménem (ve zdomácnělé formě) bez příjmení, či naopak pouze příjmením.

Zatím se mi asi žádné fatální faux pas nepovedlo, ale hodně jsem zaváhal, jak vyřešit situaci, kdy mi přítelkyně představila šéfa, se kterým si tyká (už proto, že je to rodinný přítel), který je ovšem o dost starší.

Má na tohle etiketa nějaký nástroj?

Já myslím, že lidé si vůbec pletou pojmy látka a materiál...
Štěně A hangover is the wrath of grapes.  11.červenec 2014 16:40:51
To je fakt. Ale tak ty kartáče to vezmou i ze stran.
cajti Kulička je v prdeli,   tak jdeme ven! 11.červenec 2014 16:38:50
Tak na golfu maj' čištění spiků, nikoliv svršku obuvi...
kultakutri okusováno zubatými žabami  11.červenec 2014 16:37:14
Když nenajdeš, tak si řekni, dohodím ti svou krejčovou. Pánské obleky zvládá s bravurou a radostí.
kultakutri okusováno zubatými žabami  11.červenec 2014 16:36:17
Po nedávném zážitku ve Vídni, kde první, co jsem uviděla z eskalátorů v metru, byly nohy v bílých fuseklích (čistých), kožených sandálech (čistých) a zbytek gentlemana měl na sobě světlý lněný oblek (čistý, jak jinak), jsem změnila na fusekle v sandálech násor. Ono se i tohle dá provozovat přijatelně.
kultakutri okusováno zubatými žabami  11.červenec 2014 16:34:25
Přemístil do pasáže Myslbek, teda, už jsem tam dlouho nebyla, ale několik let jsem si nechávala čistit. Za asi padesátikorunu.
Štěně A hangover is the wrath of grapes.  11.červenec 2014 16:33:26
Něco podobného mívají na golfových hřištích a slouží to k elementární debahnizaci sportovní obuvi před vstupem do klubovny či kamkoli jinam mimo hřiště, ale že bych do toho vložila kancelářskou obuv pro dokonalé vyčištění, to asi ne.
horky_kafe ledovy caj je zabrany :(  11.červenec 2014 16:23:22
ale pořád tu nepadla ta zlomová cena konfekce vs. obleku na míru, nepletu-li se
Dohovořil jsem se tam bez problémů anglicky, prodavačky trpělivé a ochotné přesně tak, aby se vešly do mých přísných SA kritérií.