Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Po extemporé s botkami v Ekonomice a se spodním prádlem v Antieudoxovi jsem se rozhodl založit tento klub. Je zaměřen na kvalitní oblékání, ale vejde se sem i příslušenství (o hodinkách občas šla řeč už na FIDu ;), společenské chování (i v televizi) či při pití čaje(*) či kvalitní jídlo a pití... (jakkoli speciálně na víno je lepší patřičný klub).

(*) Stránky ohledně společenského chování nejsou mé, tedy neručím za dostupnost ani za správnost obsahu ;) Považuji je však za dosti slušné. Znáte-li někdo lepší, dejte mi, prosím, vědět!

Tak pište! Kde se dají u nás sehnat slušné anglické boty, pokud vůbec někde? (U ševce, nejspíše asi.) Jaké máte zkušenosti s krejčovskými salóny -- a s kterými konkrétně? Kde vám ušijí sako, a kde vám jen zprasí látku? Kdo je nejlepší na košile? Nosíte raději prádlo Jockey, Schiesser, nebo preferujete bombarďáky od vietnamců po desetikoruně a k nim ručně šitý šátek Hermès? Nevíte jak správně uvázat motýlka, či naopak víte, kde jsou k mání kravaty "seven-fold"? Preferujete na sport tvíd, nebo bundu Barbour? Jaké klobouky preferujete (1 2 3 4 5 6 7 8 9 10)? Najde se mezi námi aspoň někdo, kdo nosí špacírštok? Sem s tím!

Pozor: tento klub není určen pro debatu o gentlemanství jako niterné vlastnosti, ale pouze pro diskuse o jeho vnějších projevech. Kupříkladu zde je na místě řešit otázku "může gentleman nosit proužkované trenýrky?" Příspěvky, sklouznuvší k dikci "může člověk, který nosí proužkované trenýrky, být gentlemanem?" však budou bez milosti mazány. Váš despotický moderátor.


Klasicky platilo: jednoduché manžety - frak; dvojité manžety - oblek+kravata.
czekotay Bůh není a my jsme jeho  proroci. 12.září 2014 21:52:52
Bylo tomu někdy jinak? Já měl za to, že francouzské manžety jsou o chlup méně formální odjakživa.
horky_kafe ledovy caj je zabrany :(  12.září 2014 14:28:40
mně vždycky přišel ten konec fr. manžet takový divný, že pokud jsem přes ně neměl sako, tak jsem si rukávy vyhrnul
a vlastně si nevybavuju, že bych kdy vůbec nosil nevrhnuté rukávy bez saka nebo jiného svetru...
Ano, časy se mění.
Dotaz: košili s manžetovými knoflíčky již pokud vím lze nosit i více neformálně, tedy ne nutně do obleku s kravatou, je tak?
Šnek tu vůbec  není 4.srpen 2014 11:43:04
(Pardon, vidět v Papovi jen překleplého Pepu mě nenapadlo.)
kultakutri okusováno zubatými žabami  4.srpen 2014 9:35:43
Já si teda myslím, že vykáním se nic nezkazí, i kdyby mi někdo představil ministra války jako Pepu, co ho zná z hospody. Já teda mám spíš opačný duševní problém, s různými hej počkej trvám na vykání, a do kategorie hej počkej řadím šmahem všecky, které blíže neznám. Na tykání se dá přejít vždycky, ale bránit se nežádoucí familiérnosti je opruz.
ocs sine ira et studio  OCSite 4.srpen 2014 0:09:22
I kdyby to byl „Pepa“, přijde mi obecně mnohem samozřejmější reagovat „Pepo, rád jsem se s vámi setkal“ (apod.), než „Pepo, seš borec, dej si jednu na mě!“, nebo tak něco.

Ale uznávám, že to ještě může do značné míry záviset na kontextu a prostředí.

Šnek tu vůbec  není 3.srpen 2014 23:22:06
Pokud tím "Papa" míní tatínka, stále nechápu, kde v tom vidíš nějakou výzvu k tykání.
Štěně A hangover is the wrath of grapes.  3.srpen 2014 22:40:13
Eh, křestním jménem, jsem se do toho zamotala.
Štěně A hangover is the wrath of grapes.  3.srpen 2014 22:38:04
Vykání se s oslovováním příjmením nevylučuje.

Nicméně pokud ti přítelkyně představí svého šéfa slovy "Tohle je Papa, můj šéf", tak je jejich vztah a celá situace natolik neformální, že je v pohodě mu tykat, a nebo je přítelkyně řekněme společensky extrémně neobratná (=úplně blbá).
vlad_tepes občas dělá  kravinki 23.červenec 2014 9:39:51
mohla by se představit:

"Nováková, Jana Nováková"
vlad_tepes občas dělá  kravinki 21.červenec 2014 14:34:16
vykat lze i křestním jménem, takže hovoříš-li o své drahé před rodiči jako o janě, je dobré ji tak představit a ona při potřásání může doplnit příjmení.
Šnek tu vůbec  není 21.červenec 2014 14:06:21
Vembloud: Medle nikoliv. Tedy, nezačne asi tykat bez dalšího, ale sdělením křestního jména přinejmenším otevírám cestu tím směrem.
Každému se nepoštěstí, aby si jeho páni rodiče s jeho nastávající již tykali, když mu ji představují. (konec ocs modu)
JeromeHeretic Chci mit IQ 5, nicim se netrapit,  na nic nemyslet 21.červenec 2014 13:29:20
Ovsem resi se problem, zda muze tykat protikus, ktery si neni jist svym postavenim a situaci.
Nezkazí se tím nic, ale ztratí se z toho (alespoň jak to cítím já) ten náznak "kdybyste si nebyl jist, zdali mi můžete tykat, tak můžete".
Šnek tu vůbec  není 21.červenec 2014 13:01:35
Zkazí se něco, když místo křestního jména řekneš zřetelně jméno i příjmení? (Aspoň já raději volím vždycky tuhle kombinaci, a pak záleží na druhém, zda si vybere jméno, příjmení, titul, funkci nebo co je mu libo.)
Je potřeba odhadnout, zdali si ten druhý je vědom toho, že je společensky významnější, a protokolů z toho vyplývajících. Pokud to vypadá, že nikoliv, a tuším, že by daný člověk tykání preferoval, volil bych trochu drze "<Křestní jméno>, těší mě," ze kterého se dá vybruslit oběma směry.
vlad_tepes občas dělá  kravinki 21.červenec 2014 9:47:15
každopádně by měla ponechat skulinku, abyste si mohli i vykat.