Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

bard,
arnost,
Šnek

Může vás zajímatReklamaprotoze se ani bard, ani snek zatim nerozhoupali a ja nemam kam davat odkazy, zalozil jsem tento klub sam. pridal jsem oba zminene aspon k k demoderatizatorum

Linky:


 
nezavisly_penis  
ano, evolucni analyzou se zjistilo, ze texty o evolucni analyze textu maji koreny zhruba 7000 let v minulosti.
nezavisly_penis  
jak je stara glokvicka?
J_H_ I'm so long lets smoke tea 
Jo, to máš pravdu, to je tam akcentováno trapně.
Každopádně, pokud to někoho zajímá, tak by bylo fajn si prohlédnout zdrojovou studií a neřešit, zda na akci, která zahrnuje i dospělé chlapy v maskách poníků, mohou být předávany užitečné a zajímavé informace. (Imho ano.)
Proto jsem pro zde přítomné dohledat nejnovější zdroj, z února 2016. Brát s nadsázkou je to samozřejmě třeba, protože je to téma, které je svou podstatou poměrně spekulativní.

Jinak čím exaktnější obor, tím snaze se posuzuje kvalita.
Trofozoit Where the fear has gone there will be -  nothing. Only I will remain.
Tím jsem chtěla říct, že tam nikdo neručí za to co je odborně docela kvalitní a co je sebraná pičovina, případně co je kvalitní z části a z části už pičovina, když to chceš takhle narovinu.
Čímž neříkám, že to popisované nutně je, ale nemyslím, že by to osazenstvo dokázalo posoudit. Ostatně předpokládm, že ani v případě umělých neuronových sítí atd. Kvalita přednášejícího a podání tématu je něco, co nemusí mít s kvalitou podávaných faktů nic moc společného, což je tak asi to hlavní co účastníci posoudit dokážou.
arnost snad nechci tak   moks
(Ono je to dost stoleti.)
 
Podobnou námitku jsem čekal. Nicméně je v principu dost hloupá. Proč by to měl být odborný event? Tohle konkrétně byla jen prezentace níže odkázané vědecké studie a není žádný důvod proč by taková populárně naučná prezentace měla být bůhvíjak odborná - bylo to jen stručné shrnutí použité metody a výsledků.

Jinak samozřejmě byly přednášky různé, vážné i nevážné, kvalitní i mizerné. Kupodivu se tam našlo i pár náročnějších (řekněme na úrovni 1. až 3. semestru VŠ). Třeba Počítačovy vývoj léčiv, Genová léčba či Umělé neuronové sítě náročnost populárně naučné formy dost přesáhly.
Trofozoit Where the fear has gone there will be -  nothing. Only I will remain.
Tak v Chotěboři měla onehdy přednášku i moje kamarádka z VŠ na téma "Ptáci jsou dementi" nebo spíš teda na téma biologie nadpřirozených zvířat nebo tak nějak.
Asi bych to úplně neoznačila za odborný event ;)
Byla, na živo. Na Festivalu Fantazie v Chotěboři. Přednášející Jana Drábová (pěkně blbé jméno na vygooglení), snad z Masarykovy univerzity. Jen shrnula nejspíš toto: Comparative phylogenetic analyses uncover the ancient roots of Indo-European folktales
Ta přednáška je kde?
(Nevím, jestli je to nejlepší článek na dané téma. Já to měl ve formě přednášky. K analýze použili metodu analýzy přítomnosti a nepřítomnosti znaků, kterých analyzovali asi 2000.)
Jinak je mi tedy záhadou, co ten článek vlastně říká.

"scientists can reconstruct the relationships between versions of a story using the same tools that evolutionary biologists use to study species"
Jaký? Kreslení stromečků?

"Others noted that human stories, unlike human genes, aren't just passed down vertically through generations, but horizontally within generations. “They’re passed across societies through trade, exchange, migration, and conquest,” says Tehrani. “The consensus was that these processes would have destroyed any deep signatures of descent from ancient ancestral populations.”
Not so. Tehrani and da Silva found that although neighboring cultures can easily exchange stories, they also often reject the tales of their neighbors. Several stories were less likely to appear in one population if they were told within an adjacent one."
To by mě zajímalo, jak je rozliší.

"Similarly, a recent study found that flood “myths” among Aboriginal Australians can be traced back to real sea level rises 7,000 years ago."
Really?

He now wants to understand why some tales track well with human history but others don’t. Are some plot elements or motifs more stable than others? ... “But it needs a much more detailed analysis, bringing in historians, ethnographers, and other scholars.”
Aha. Takže co přesně se evoluční analýzou mění?
To jo, ale bez nároku na výpočet stáří.
Zatím se tyhle evoluční analýzy moc nepředvedly, dokonce i glottochronologie je dnes podle řady názorů už zdiskreditovaná.
Ne.
J_H_ I'm so long lets smoke tea 
Proč? Aarne Thompsonuv index se pouzivat davno a bezne.
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Neverim tomu ani pismeno.
Evoluce pohádek
Možná to tu už bylo, ale kdosi použil evoluční analýzu na pohádky

Výsledkem je, že Červená karkulka je stará cca 2000 let, Kráska a netvor cca 2500 až 6000 let a nejstarší dochovaná pohádka je Jak kovář přelstil ďábla (u nás zmutovalo do verze Dařbuján a Pandrhola aneb Jak havíř přelstil Smrťáka). U té poslední je zvláštní, že kovář ani ďábel v době před 6000 lety neexistovali, takže to byl původně nejspíš jen někdo, kdo pracuje s ohněm vs. zlá nadpřirozená bytost.

 
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
Proto se taky vyvinula řeč, muž který nepřepral samici ji musel ukecat, jinak by se nerozmnožil...