Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

bard,
arnost,
Šnek

Může vás zajímatReklamaprotoze se ani bard, ani snek zatim nerozhoupali a ja nemam kam davat odkazy, zalozil jsem tento klub sam. pridal jsem oba zminene aspon k k demoderatizatorum

Linky:


von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Vy nemáte geny hudebníka! Vy máte geny uklízeče záchodů, hlaste se u druhého okénka!
 
arnost snad nechci tak   moks
http://musiccognition.blogspot.cz/2016/02/does-musicality-to-have-evolutionary.html

A few days ago a study was published by the team of Irma Järvelä (University of Helsinki) on the identification of genetic variants underlying musical ability.

The study focused on regions that can be associated with positive selection (Sabeti et al., 2006). Using genomic and bioinformatic techniques, the researchers were able to identify those regions that contain sets of variations in the DNA and show which regions are likely under positive selection.

The regions that were identified contained genes that are involved in auditory perception (e.g. GPR98, USH2A), cognition and memory (e.g. GRIN2B, IL1A, IL1B, RAPGEF5), reward mechanisms (RGS9), and song perception and production of songbirds (e.g. FOXP1, RGS9, GPR98, GRIN2B).
 
Trofozoit Where the fear has gone there will be -  nothing. Only I will remain.
Když už se tu objevily ty želvušky, tohleto je taky docela zajímavý. Epigenetickým ovlivněním (buněčné komunikace) narostli ploštěnkám hlavy jiných druhý ploštěnek. Autoři sice tvrdí, že je to potenciálně využitelné i při studii vývoje lidského mozku, ale zas tak bych to s tím nepřeháněla, ploštenky mají poměrně zásadně jinak nastavenou regeneraci.
http://neurosciencenews.com/genetics-flatworm-brain-head-3164/


(a s těma virama.. jak tak sleduju všechny ty změny v těch "dogmatických" pohledech na molekulární evoluci, vůbec by mě asi nepřekvapilo, kdyby se nakonec ukázalo, že viry jsou v něčem podobné jako rakoviny a "priony", nejsou ani tak para-organismem s nějakým počátkem, nebo pár počátky, ale spíš jsou důsledkem nějakých elementárních procesů, které se neustále dějí a proto viry vznikají také v zásadě neustále, v nějakém časovém horizontu alespoň, ne jakože ne každý týden nový nebo tak)
arnost snad nechci tak   moks
Mame noveho rekordmana
U zelvusek pochazi asi 1/6 genu z horizontalniho transferu

http://www.pnas.org/content/early/2015/11/18/1510461112.abstract?sid=bfc01a5f-3844-4201-8f75-731a2fcc11ee

Despite fascinating scientists for over 200 years, little at the molecular level is known about tardigrades, microscopic animals resistant to extreme stresses. We present the genome of a tardigrade. Approximately one-sixth of the genes in the tardigrade genome were found to have been acquired through horizontal transfer, a proportion nearly double the proportion of previous known cases of extreme horizontal gene transfer (HGT) in animals. Foreign genes have impacted the composition of the tardigrade genome: supplementing, expanding, and replacing endogenous gene families, including those families implicated in stress tolerance. Our results extend recent findings that HGT is more prevalent in animals than previously suspected, and they suggest that organisms that survive extreme stresses might be predisposed to acquiring foreign genes.

Prezvykano (Mihulkou) na Oslovi zde:
http://www.osel.cz/8553-neznicitelne-zelvusky-maji-genom-plny-cizich-genu.html
 
ahura_mazda Lukihäiriötä voidaan hoitaa 
Kua háček!
ahura_mazda Lukihäiriötä voidaan hoitaa 
No, a zase můžou přepsat učebňice, herdek!
arnost snad nechci tak   moks
4.1
http://www.pnas.org/content/early/2015/10/14/1517557112.abstract?sid=c88643a8-0b5f-45f3-a2f6-4780c4d87014

Evidence of life on Earth is manifestly preserved in the rock record. However, the microfossil record only extends to ∼3.5 billion years (Ga), the chemofossil record arguably to ∼3.8 Ga, and the rock record to 4.0 Ga. Detrital zircons from Jack Hills, Western Australia range in age up to nearly 4.4 Ga. From a population of over 10,000 Jack Hills zircons, we identified one >3.8-Ga zircon that contains primary graphite inclusions. Here, we report carbon isotopic measurements on these inclusions in a concordant, 4.10 ± 0.01-Ga zircon. We interpret these inclusions as primary due to their enclosure in a crack-free host as shown by transmission X-ray microscopy and their crystal habit. Their δ13CPDB of −24 ± 5‰ is consistent with a biogenic origin and may be evidence that a terrestrial biosphere had emerged by 4.1 Ga, or ∼300 My earlier than has been previously proposed.
 
(sorry, ale líbilo)
 
arnost snad nechci tak   moks
trochu se nam ty viry stavi na hlavu

http://advances.sciencemag.org/content/advances/1/8/e1500527.full.pdf

The origin of viruses remains mysterious because of their diverse and
patchy molecular and functional makeup. Although numerous hypotheses
have attempted to explain viral origins, none is backed by substantive
data. We take full advantage of the wealth of available protein
structural and functional data to explore the evolution of the
proteomic makeup of thousands of cells and viruses. Despite the
extremely reduced nature of viral proteomes, we established an ancient
origin of the “viral supergroup” and the existence of widespread
episodes of horizontal transfer of genetic information. Viruses
harboring different replicon types and infecting distantly related
hosts shared many metabolic and informational protein structural
domains of ancient origin that were also widespread in cellular
proteomes. Phylogenomic analysis uncovered a universal tree of life
and revealed that modern viruses reduced from multiple ancient cells
that harbored segmented RNA genomes and coexisted with the ancestors
of modern cells. The model for the origin and evolution of viruses and
cells is backed by strong genomic and structural evidence and can be
reconciled with existing models of viral evolution if one considers
viruses to have originated from ancient cells and not from modern
counterparts.
 
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Zajímavé.
 
arnost snad nechci tak   moks
Tvrdi se, ze prirozena ochrana proti GR vznika az vyssi metalicitou systemu, tedy az u hvezd druhe a dalsi generace.
 
arnost snad nechci tak   moks
Ono to ale zas tou pravdepodobnosti imho nijak vyznamne asi nezamicha
http://arxiv.org/abs/1409.2506
Před pár měsíci vyšel vcelku zajímavý článek který tvrdil že teprve nedávno mohly galaxie dosáhnout hustoty při které se sluneční soustavy navzájem neustále nesterilizují gamma záblesky z vybuchujících supernov.
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
 
Hromada malých je taky průser. Páč to znamená, že dalšími velmi pravděpodobně už neprojdem. (jinak bychom vesmíru nebyli sami)Reakce na | Vlákno  
lubob mama, be brave, don't weep at my  grave
nevime o nich, protoze
a) ve stadiu kdy bychom o nich mohli vedet jsme jen par desitek let. to je ve srovnani s dobou, za kterou jsme (od vzniku zivota samotneho) do tehle faze dospeli naproste nic.
b) mohou byt od nas natolik vzdaleni, ze i kdyby neuveritelnou shodou okolnosti vyspeli ve stejnem okamziku jako my, dozvime se o tom za tisice let. jeden problem je samotna existence zivota. druhy je pak cas potrebny k rozvinuti do civilizace, & konecne treti, pravdepodobnost, ze se existence tech civilizaci protnou ve stejnem okamziku na stejnem miste. & pak je jeste nutno vzit v uvahu, ze za "nasim" pozorovatelnym vesmirem muze byt vesmir jeste vetsi, kam nedohledneme. strucne odpovezeno na tvoji otazku : protoze prostor & cas.
ok 2.dubna 
Nebo-li velká teoriena místo: "pokud by pravděpodobnost byla 0,01, bylo by tu hromada civilizací, ale ejlhle my je nevidíme, tak to asi bude ta pravděpodnost nižší než 0,01, ledaže bychom je neuměli najít". Vůbec přitom nemusí být ta pravděpodobnost snižována jedním velkým filtrem, ale hromadou malých.
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Už jsem do toho článku dlouho nekoukal, ale tam to snad je tak, že nejdřív předpokládá ty pravděpodobnosti (jako 0,01) a vyjde mu, že se to všude musí životem hemžit (při rozlehlosti vesmíru).

To je v rozporu s pozorováním -> jak to vysvětlíme? -> velký filtr.

Ten může být ještě před vznikem života - pak je život unikátní, nebo před vznikem technické civilizace - pak je života všude spousta, ale jen primitivního, nebo je filtr ještě před námi.
Reakce na | Vlákno  
ok 2.dubna 
Ona ta teorie s Velkým filtrem je taková divná. Tvrdit, že pravděpodobnost vzniku inteligentního života je třeba 0,01% a zároveň, že někde po cestě je Velký filtr, kterým skoro nikdo neprojde, si trochu protiřečí. Pokud tam ten Velký filtr je, pak ta pravděpodobnost těžko bude takhle vysoká. A když není takhle vysoká, už to tak nějak není paradox.
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Tak třeba se všechny vyspělé civilizace po pár set letech nutně zničí, že ano (viz velký filtr). A viděli by mimozemšťani na úrovni lidstva, třeba na Alfě Centauri něco zvláštního na naší hvězdě? Já jsem k detekčním možnostem lidstva skeptický.

Jinak taky mi přijde pravděpodobné, že když už vznikne život, tak se bude nutně vyvíjet dál až k vyspělým formám (že bychom to byli my?). Ale možná to tak není. Jednak proti tomu hovoří ty miliardy let ve fázi jednobuněčných organismů - a pak - evoluce nepotřebuje inteligenci a technickou civilizaci. Určuje ji statisticky to, co se nejvíc pomnoží a to vůbec nemusí být potvory s velkým mozkem. Takové baktérie mohou úplně stačit.