Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

bard,
arnost,
Šnek

Může vás zajímatReklamaprotoze se ani bard, ani snek zatim nerozhoupali a ja nemam kam davat odkazy, zalozil jsem tento klub sam. pridal jsem oba zminene aspon k k demoderatizatorum

Linky:


von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Zajímavé.
 
arnost snad nechci tak   moks
Tvrdi se, ze prirozena ochrana proti GR vznika az vyssi metalicitou systemu, tedy az u hvezd druhe a dalsi generace.
 
arnost snad nechci tak   moks
Ono to ale zas tou pravdepodobnosti imho nijak vyznamne asi nezamicha
http://arxiv.org/abs/1409.2506
Před pár měsíci vyšel vcelku zajímavý článek který tvrdil že teprve nedávno mohly galaxie dosáhnout hustoty při které se sluneční soustavy navzájem neustále nesterilizují gamma záblesky z vybuchujících supernov.
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
 
Hromada malých je taky průser. Páč to znamená, že dalšími velmi pravděpodobně už neprojdem. (jinak bychom vesmíru nebyli sami)Reakce na | Vlákno  
lubob mama, be brave, don't weep at my  grave
nevime o nich, protoze
a) ve stadiu kdy bychom o nich mohli vedet jsme jen par desitek let. to je ve srovnani s dobou, za kterou jsme (od vzniku zivota samotneho) do tehle faze dospeli naproste nic.
b) mohou byt od nas natolik vzdaleni, ze i kdyby neuveritelnou shodou okolnosti vyspeli ve stejnem okamziku jako my, dozvime se o tom za tisice let. jeden problem je samotna existence zivota. druhy je pak cas potrebny k rozvinuti do civilizace, & konecne treti, pravdepodobnost, ze se existence tech civilizaci protnou ve stejnem okamziku na stejnem miste. & pak je jeste nutno vzit v uvahu, ze za "nasim" pozorovatelnym vesmirem muze byt vesmir jeste vetsi, kam nedohledneme. strucne odpovezeno na tvoji otazku : protoze prostor & cas.
ok 2.dubna 
Nebo-li velká teoriena místo: "pokud by pravděpodobnost byla 0,01, bylo by tu hromada civilizací, ale ejlhle my je nevidíme, tak to asi bude ta pravděpodnost nižší než 0,01, ledaže bychom je neuměli najít". Vůbec přitom nemusí být ta pravděpodobnost snižována jedním velkým filtrem, ale hromadou malých.
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Už jsem do toho článku dlouho nekoukal, ale tam to snad je tak, že nejdřív předpokládá ty pravděpodobnosti (jako 0,01) a vyjde mu, že se to všude musí životem hemžit (při rozlehlosti vesmíru).

To je v rozporu s pozorováním -> jak to vysvětlíme? -> velký filtr.

Ten může být ještě před vznikem života - pak je život unikátní, nebo před vznikem technické civilizace - pak je života všude spousta, ale jen primitivního, nebo je filtr ještě před námi.
Reakce na | Vlákno  
ok 2.dubna 
Ona ta teorie s Velkým filtrem je taková divná. Tvrdit, že pravděpodobnost vzniku inteligentního života je třeba 0,01% a zároveň, že někde po cestě je Velký filtr, kterým skoro nikdo neprojde, si trochu protiřečí. Pokud tam ten Velký filtr je, pak ta pravděpodobnost těžko bude takhle vysoká. A když není takhle vysoká, už to tak nějak není paradox.
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Tak třeba se všechny vyspělé civilizace po pár set letech nutně zničí, že ano (viz velký filtr). A viděli by mimozemšťani na úrovni lidstva, třeba na Alfě Centauri něco zvláštního na naší hvězdě? Já jsem k detekčním možnostem lidstva skeptický.

Jinak taky mi přijde pravděpodobné, že když už vznikne život, tak se bude nutně vyvíjet dál až k vyspělým formám (že bychom to byli my?). Ale možná to tak není. Jednak proti tomu hovoří ty miliardy let ve fázi jednobuněčných organismů - a pak - evoluce nepotřebuje inteligenci a technickou civilizaci. Určuje ji statisticky to, co se nejvíc pomnoží a to vůbec nemusí být potvory s velkým mozkem. Takové baktérie mohou úplně stačit.
Tohle si o nás solipsističtí emzáci říkají také.
zanedbáváte možnost, že vesmír je solipsistický, a lidstvo, jakožto solipsistický Bůh tohoto vesmíru, nemá žádnou konkurenci, tudíž jsme tu sami
 
A na to přijde ta otázka, "Jak to, že vesmír není plný vyspělých civilizací? A pokud je, jak to, že o nich nevíme?"
lubob mama, be brave, don't weep at my  grave
rekl bych, ze vyvinuti se zivota do vyspele civilizace je temer jiste. je to jen otazka casu. & pripadne globalni katastrofy (ktera mi zas pravdepodobna neprijde)..
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Ano, my (asi) nevíme, jak je to pravděpodobné, takže ať někdo vyhodí jakékoliv číslo, tak to bude pouhý tip.
Je otázka, jak běžný je život a jak běžné je, aby se vyvinul do podoby vyspělé technické civilizace (na zemi byl miliardy let ve fázi mikroorganismů a "kosmická éra" je tak posledních 100 let)

Když jsem o tom uvažoval, tak jsem měl dojem, že nejsou žádné pořádné důvody ani pro jednu hypotézu. Teď vědci pátrají po životě na Marsu - pokud by tam našli mikroorganismy a prokázali by, že se vyvinuly nezávisle na pozemských, tak by to byla významná indicie ve prospěch hypotézy, že život je ve vesmíru běžný.
Reakce na | Vlákno  
ok 2.dubna 
Já myslím, že ta čísla jsou dost podhodnocená, zejména: "1 % planét podobných Zemi sa vyvinie život" a "na 1 % tých planét život pokročí na inteligentnú úroveň". 1%, opravdu tak moc? Osobně bych si tipl o pár řádů méně, tak třeba 0,001%, klidně i méně. Pak už těch 10 miliard (a méně) civilizací v pozorovatelném vezmíru a 1 (naše) v naší galaxii nezní tak dramaticky.
Jj. Ale celý je to divný, myslím tím problém, nikoli video.
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Na tom článku se mi asi nejvíc líbila ta idea Velkého Filtru (který vysvětluje nepozorování jiných civilizací). Buď už je za námi, popř. je umístěný dokonce před vznikem života, anebo je ještě před námi. Takže "žádné zprávy jsou dobré zprávy".
 
eso Vysoká škola Okouna 
Jsou, ale bojí se našich psů.