Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


Tomuhle se odborne rika asi inflace, ktera je, po zapocteni elektriny pro podniky a lokomotiv, kladne nulova. Takze vovce se raduji.
sunset One fine day we'll fly away...  29.červenec 2014 9:20:29
Ne. Zkus si dát přes sebe grafy GDP Germany a GDP Czech Republic.
a nemůže to být taky trochu tím, že se u nás vlastně rok nevládne, takže vzniká jakási "stabilita", neohrožovaná nápady politiků?
sunset One fine day we'll fly away...  29.červenec 2014 0:41:38
Bullshit absolut. Kde je zakopanej pes? V listopadu bylo oslabení koruny o 8 procent. Za 1 € pak dostane exportér v 1Q 2014 o 8 procent víc peněz, opticky tedy víc kachlí vydělá a páč vykazujem v kačkách, máme tu Halík co? No přeci růst; a to maj vovce rádi.
A co vovce nevidí? Importér a potažmo klient zaplatí jednoduše víc peněz za cokoli. Těch 200 mld účtenky za listopadové oslabení totiž prostě někdo zaplatit musí a Míra Singrů to nejspíš nebude.
sunset One fine day we'll fly away...  29.červenec 2014 0:21:12
Škoda jen, že to je v zásadě práce Singer boys.
DĚKUJEME MILOŠI BOHOUŠI ANDREJI!
Česká ekonomika zlepšuje svou kondici. V prvním čtvrtletí stoupla proti posledním třem měsícům roku o 0,8 procenta a ministerstvo financí díky tomu vylepšilo v nové prognóze odhad jejího růstu. Letos má stoupnout o 2,7 procenta, v příštím roce o 2,5 procenta. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.


Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/cesku-se-dari-ministerstvo-navysilo-odhad-rustu-na-2-7-procenta-pbs-/ekonomika.aspx?c=A140728_135959_ekonomika_spi
CrazyJoe žere malé děti  a nevrací kočárky 22.červenec 2014 13:36:14
Jenom si odložím odkaz na trošku kontraintuitivní chování trhu práce: http://www.npr.org/blogs/thetwo-way/2014/07/19/332879409/states-that-raised-minimum-wage-see-faster-job-growth-report-says?utm_campaign=storyshare&utm_source=plus.google.com&utm_medium=social

(Na druhou stranu to může klidně být náhoda...)
http://cnb.blog.ihned.cz/c1-62523880-resime-skutecne-problemy-evropskeho-bankovnictvi

S ohledem na výše uvedené lze konstatovat, že obzvláště rizikovým trendem by se mohla stát motivace mateřských bank přeměnit velké a systémově významné dcery na pobočky bez právní subjektivity. V současnosti jsou dceřiné pobočky dohlíženy národním regulátorem, který dohlíží nad jejich dostatečnou kapitalizací, adekvátními zdroji pro financování aktiv a dostatkem rychle likvidních zdrojů. Bankovní unie sníží pravomoci národních orgánů dohledu i nad dceřinými společnostmi, nicméně převodem na pobočku by tyto pravomoci v rozhodující míře přešly na domovský orgán dohledu. Důsledkem by bylo sdílení veškerých rizik bankovní skupiny i zahraniční pobočkou, aniž by ČNB jako hostitelský orgán dohledu mohla případné negativní důsledky takového sdílení omezit.
Vlaho Lasciate ogni speranza voi ch´entrate  7.červenec 2014 15:53:52
V KkA úplně zapadl příspěvek od klh, proto dávám odkaz ještě sem.

Mám ještě dodávat, že jsem to říkal v letech...?

Měl jsem dojem, že ty jejich odhady (vyžadující myšlenkové úsilí) jsou prachobyčejné výsledky dlouhodobého průměrování ... ?
Těžko. Tu šanci (u konkrétního klienta) nezná přesně ani pojišťovna, využívá toho, že u většího množství lidí se pravděpodobnosti přiblíží nějakému průměru, který oni odhadnout umí.
To je taky pravda. Celkove jsem byl v zajeti znamych poucek o platech a prestave evropskeho trhu prace jako zkostnateleho - coz implikuje, ze inflace je v pripade prusvihu unosnejsi. Proto je zajimave (ano, zni to cynicky) sledovat, jake jsou alternativni cesty ke snizeni ceny prace v Evrope. Kdyz zvladnou snizit platy Rekove, tak urcite i sever - pokud bude potreba. Ze bychom prestali potrebovat inflaci?
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  kvalitní umění 2.červenec 2014 16:01:40
Omlouvám se, jestli skáču do řeči, ale mohl by mi případně někdo znalý finanční problematiky vysvětlit, jak přesně jde, z pozice laika/zájemce, u pojistného vysledovat "návratnost", neboli poměr pojistného:šance pojistné události?
Ovšem kromě spořivých se to nedotkne ani akumulovaného kapitálu podnikatelů, což je pro ekonomiku poměrně výhodné.
racionálně je lepší to první, protože je to dočasné a povede zase k rovnováze, ale politicky je to sebevražda, protože lid je zvyklý na zdražování a tak nějak s ním počítá, navíc málokdo si dělá roční soupis, kolik ho co stálo v porovnání s loňskem. Ale dostat měsíčně o tři tisíce míň, toho si všimneš a nasere tě to.
lebe i my se rano muzem probudit  mrtvi 2.červenec 2014 11:22:54
tak nevim jak v recku, ale u nas je bezny, ze mas dve slozky platu. mzdu a premie (u nas ve firme jeste mame osobni ohodnoceni). no a osobni ohodnoceni a premie nejsou povinny zejo, takze lze snizit plat jednoduse a celkem i dramaticky, dle toho, co mas podepsany ve smlouve.
Takze v pripade prusvihu pak, v zavislosti na moznostech nastartovani inflace, mame volbu: bud snizime zivotni uroven zamestnanym skrtanim mezd (sporivi budou ve vyhode, neb koupi vic praci jinych lidi), nebo snizime zivotni uroven sporivym, resp. donutime je ty penize utratit rychle, a zamestnanym velmi znevyhodnime sporeni a treba uvery. Co je lepsi?
Řecko neznám detailně, ale v Lotyšsku se rozhodnutím MMF snížily mzdy státních zaměstnanců o 40 % a vláda zavedla fiskální škrty ve výši 18 % HDP, rozložené přes tři roky. V důsledku toho se snížily i platy v soukromém sektoru a poklesly investice. HDP jim padlo o nejmíň o 20 %. Ale zdá se, že se z toho pomalu hrabou, ačkoliv jim v tom pomáhá taky masivní emigrace a relativně malá ekonomika.
Devalvace nebyla možná, protože měli už od první poloviny 90. kurz Latu vázaný na SDR a od roku 2005 pak na €. mmch lat byla vedle irské libry jediná měna v EU, která měla nominálně vyšší hodnotu než € (0,7 latu za €).
A ve státní správě, kde je mzda stanovena výměrem, nezávislým na pracovní smlouvě, jde v ČR snížit mzdu velice snadno. Stačí změnit příslušnou vládní vyhlášku.
Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 2.červenec 2014 11:00:58
Tak ve většině moderních ekonomik je převážná část tvořena sektorem služeb. A spousta lidí ve službách bude radši pracovat za 100,-/hodinu (místo 125,-) než nepracovat vůbec. Což způsobí, že ty služby zlevní a může dojít k poklesu platů i jinde.