Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


huhla Dovolená proč ne, kromě toho, že jsem si  zastřihl notebook
Nikdo nečeká, že by se do Frankfurtu stěhovalo vše, na to město ani není dimenzované. Takže stačí, když derivátové obchody zabezpečí třeba dcera/sestra banky sídlící v Dublinu (obvious solution, členství v eurozóně jako bonus) nebo třeba ve Varšavě, ale nejspíš ve Stockholmu nebo v Helsinkách. Ve Skandinávii se totiž s Tobinovou daní (či tím, co se za ni dnes vydává) spálili už před lety a rozhodně ji nezavedou.

A že se taková daň vnutí celé Evropě je nereálné, viz věta The Commission proposal requires unanimity from the 27 (no, nikomu ten článek nestojí za aktualizaci, ani se nedivím) Member States to pass. A protože se jednomyslnost nenašla (a zaručeně nenajde), dostalo "společenstvo ochotných" povolení zavést si FTT na vlastní pěst v malém. A ani v tom se, pokud vím, už roky nic podstatného neudělalo.

Neprojde to ostatně ani u nás, bez ohledu na Babiše, o pravici nemluvě - vždyť pro tuhle daň dvakrát nehoruje ani Prouza, který to pro Sobotku na Úřadě vlády vyhodnocuje. A že by si Sobotka v případě riadnej protibankovní aktivity u "progresivního" levicového křídla pořádně šplhl:)
No vzhledem k tomu, že se předpokládá její zavedení v modře vybarvených státech:

a že se hovoří o přesunu do Frankfurtu, tak je to celkem relevantní, ne?

huhla Dovolená proč ne, kromě toho, že jsem si  zastřihl notebook
nejdřív si odpověz na otázku
Je opravdu reálné, aby se taková daň zavedla v celoevropském měřítku?

Informace máš i v tom encyklopedickém hesle, které sám linkuješ, proboha.
Jaký by byl dopad tohohle na Londýn?
https://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_financial_transaction_tax

Je opravdu reálné, že by se teď banky z Londýna stěhovaly do EU, kde je ta daň čeká?
 
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  ohrozit mírový proces
Zvláštní poplatky jsou pravicové?
ocs sine ira et studio  OCSite
To vypadá jako hodně velká pitomost.

(Zdaleka nejen) ekonomika stagnuje právě a specificky proto, že nejrůznější regulace a jiná podobná svinstva podporují Škodovky a jiné Agroferty (zcela bez ohledu na národnost vlastníka), a devastují střední třídu malých podnikatelů a živnostníků (ditto). Před deseti lety to zdaleka nebylo tak zlé jako dnes, a proto bylo (zdaleka nejen) ekonomice mnohem lépe.

Myslím ty zvláštní daně, co proti nim byl takový poprask. Lepší by byly daně na dividendy mizející do zahraničí, wtz, ale ty myslím nezavedl.
Vlaho Lasciate ogni speranza voi ch´entrate 
Díky, už jsme to metodicky ošetřili :-).
Vlaho Lasciate ogni speranza voi ch´entrate 
V sobotu jsem byl s dětma na pouti a musím konstatovat, že světští zřejmě oficiální hlášení o inflaci ignorují.
 
 
 
" Bohatství je vždy tam, kde je kapitál a kde se čerpají dividendy. Příliš vysoká závislost na zahraničním kapitálu má bohužel za následek, že konvergence české ekonomiky k západní úrovni se zastavila. Díky geniální měnové politice oslabující korunu se dokonce změnila v divergenci. "

O tomhle Kohout píše často, už jsem od něj něco podobného četl na finmagu.

Můj oblíbenec Piketty se tím zabýval a zjistil, že to až takový problém není. Že v chudších ekonomikách sice je přítomen cizí kapitál, který posílá divi do zahraničí, ale řada zbohatlíků z chudších zemí zase investuje v těch bohatých, takže se to plus mínus vyrovnává. Piketty se tím zabýval v celosvětovém měřítku, jak přesně je to v ČR nevím, ale řekl bych, že to nebude moc odlišné.
huhla Dovolená proč ne, kromě toho, že jsem si  zastřihl notebook
mohl bys prosím v zájmu kvalitní diskuse uvést, jakou z mnoha Orbánových politik máš na mysli a jaké výsledky ti tak imponují?
Třeba penzijní reformu jsme zlikvidovali podobně, tam není nic moc co dohánět.
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
Tak zrovna Škoda má ještě dost výzkumu a vývoje na českém území. Ale jiné montovny nemají ....
Chtělo by to použít maďarské řešení.
 
Sice je pravda, že mít současnou Škodu v českých rukou, máme tu i dividendy, ale jak by se Škoda do současné výděkečnosti v českých rukou dostala, je mi záhadou. Zřejmě si na začátku privatizace někdo myslel, že nižší procento výdělku z bohatého cizího podniku bude v absolutních číslech větší než vyšší procento výdělku z chudého podniku. Moc na výběr po socíku nebylo.
Vlaho Lasciate ogni speranza voi ch´entrate 
Podle údajů Světové banky za rok 2014 činil hrubý národní důchod na osobu 38,6 procenta úrovně Německa. Jistě, v roce 1995 to bylo pouhopouhých 17,2 procenta. Ale vrcholu bylo dosaženo v roce 2009 na hladině 42,6 procenta německého HND per capita. Od té doby česká ekonomika sice v absolutním vyjádření roste – což politici a úředníci nezapomínají zdůrazňovat při každé příležitosti – ale vzhledem k Německu postupně chudne.

Jaká je příčina relativního chudnutí české ekonomiky v posledních zhruba sedmi letech?

Odpověď je jednoduchá: protože většina velkých českých podniků nejsou české podniky. Škoda Mladá Boleslav není česká automobilka. Stojí na českém území, platí nějaké daně, ale je řízena z Wolfsburgu, kam samozřejmě odesílá i dividendy. Žádná česká automobilka prakticky neexistuje, vše jsou zahraniční firmy, které provozují nejlukrativnější a nejzajímavější činnosti doma: výzkum a vývoj, obchod a marketing, finance a řízení. Češi figurují jen jako levná pracovní síla, včetně těch, kteří pracují ve výzkumu a vývoji. Občas slýcháme chlubení, že česká ekonomika má nejvyšší podíl průmyslu v EU. Jenomže jde buď o cizí průmysl, anebo o subdodavatelskou výrobu s velmi nízkou ziskovou marží.

Za těchto okolností nemá podpora podnikového výzkumu a vývoje smysl, neboť stát by jen opět dotoval zahraniční akcionáře z peněz domácích daňových poplatníků.

Bohatství je vždy tam, kde je kapitál a kde se čerpají dividendy. Příliš vysoká závislost na zahraničním kapitálu má bohužel za následek, že konvergence české ekonomiky k západní úrovni se zastavila. Díky geniální měnové politice oslabující korunu se dokonce změnila v divergenci.

Celé

 
Záleží na firmě, co se ji vyplatí: produkovat méně a méně utrácet za mzdy, nebo si přifouknout stavy, ale zvýšit i obrat a snad i zisky.
Tander Lee  
Takže stačí zlepšit nabízené podmínky a mzdy a bude zájemců o práci zase dost.
Český trh práce se už dostal na hranici přirozené nezaměstnanosti. Lidé, kteří za nabízených podmínek a mezd chtějí pracovat, už místo mají.

http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/praci-uz-ma-skoro-kazdy-kdo-ji-chce-tvrdi-ministerstvo-1301051