Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


dupinozka co kdyby vyšetřující personál byl nahý 
Ok, jestli téme zní, zda je jednoduché sestřelit měnu, tak souhlasím, že není.
sunset One fine day we'll fly away... 
Jj, to si římani mysleli taky...
sunset One fine day we'll fly away... 
Ovšem samozřejmě ani jeden netušíte, že tyto operace se dnes hlásí prakticky online, jedním z důvodů je právě obrana před podobnou praxí. Navíc lze naked shorty operativně zakázat, omezit nebo dokonce zrušit! Spekulace na toto téma se tím pádem musí omezit na pouhý jediný den a menší operace, kdy musíš zavřít pozice, což soustředěný útok na měnu prakticky znemožňuje. Si myslíte, že finančníci jsou stejný lenoši jako úředníci BoE, aby s tím něco za ty roky neudělali?

Já si jen říkám, že pokud je vážně tak jednoduchý sestřelit menší měnu a vydělat ranec, tak proč to nikdo ani nezkouší ani nedělá? A proč byla první obětí zrovna GBP, jež se rozhodně nedá označit za "malou" měnu? Barclay tady tím rád operuje, ale mechanizmus vzniku krize GBP byl poměrně unikátní a neopakovatelný a především k němu přispěla sama centrální banka.
dupinozka co kdyby vyšetřující personál byl nahý 
Tomu asi nerozumím, když kdokoliv začne dostatečně brutálně cokoliv shortovat, tak spustí lavinu, na které může posléze vydělat, a nezáleží na tom, jestli ta komodita byla na začátku nadhodnocená nebo podhodnocená.
doc All generalizations are false, including 
Ale tam šlo o to, že libra byla nadhodnocená, což je opačný případ, než u koruny.
dupinozka co kdyby vyšetřující personál byl nahý 
Sorry, možná to není přesně k věci, nějak se ztrácím v tématu. Nicméně soustředěný útok mocného investora může brutálně poškodit nějakou měnu, i když to nutně nemusí znamenat, že ta měna spadne o desítky procent, jak píšeš.
dupinozka co kdyby vyšetřující personál byl nahý 
huhla Dovolená proč ne, kromě toho, že jsem si  zastřihl notebook
Drasticky jsou u mě vyšší desítky procent. Nastiň, jak by to mělo probíhat.
Podle tebe nelze při dostatku kapitálu korunu drasticky poškodit? Podle mě jsou na to postupy. U tak malého státu se těžko ubráníš.
huhla Dovolená proč ne, kromě toho, že jsem si  zastřihl notebook
V jakém scénáři by měla koruna drasticky ztratit hodnotu?
Skutečně netřeba dramatizovat, nebál bych se, že euro nějak drsticky ztratí na hodnotě. Naopak u koruny rozhodně ano. O dolar svět může přijít snad jedině tehdy, kdyby vybouchl supervulkán v Yellowstone.
sunset One fine day we'll fly away... 
Netřeba dramatizovat, samozřejmě pro platební styk je lepší použít papírek jiný, důvěryhodný pro obě strany. Nicméně investice vyžaduje poněkud jiný přístup než běžný nákup, že? Častý omyl.

Jen si dovolím poznamenat, že až nebude platit euro, bude platit něco jiného, třeba juan nebo marka. Na jméně ani na potisku nezáleží.
sunset One fine day we'll fly away... 
Jakou potřebu uspokojuje státní dluhopis věřiteli? Leda snad hoarding v případě, že by jich bylo fakt hodně...
ve vetsim mnozstvi to mozna ma stabilizacni funkci, vem si to, kdybys to mel jako bezny obcan. Kdyz vyleti nahoru inflace jako v Zimbabwe, budes davat za bochnik chleba zlaty prut? :) IMHO je lepsi euro/dolar. Kdyby prestalo platit euro i dolar, tak budeme v takove brynde, ze ten bochnik bude opravdu stat jako zlaty prut, takze hodnota penez "trosku" klesne.
Jakou víru? Tu ve zlato nebo tu v dluhopisy?
Chtěl jsem tím přirovnáním k autům říct jenom tolik, že státní dluhopis uspokojuje jeho vlastníkům určitou pořebu. Tuto botřebu budou mít lidé ještě hodně dlouho, z našeho pohledu skoro navždy, podobně jako potřebu jezdit autem.

A dokud bude tato potřeba trvat, do té doby se budou prodávat a kupovat státní dluhopisy. A dokud se bude obchodovat se dluhopisama, nebudou státní dluhy splaceny ale pouze rolovány. Čili z tohoto pohledu skutečně dluhy některých států nebudou nikdy splaceny.

Druhá věc je, že to musí být státy důvěryhodné a že množství jejich dluhů nesmí přesáhnout jejich schopnost splácet alespoň úrok.
sunset One fine day we'll fly away... 
To je důvěra v to, že zlato se nedá lidským zásahem dále "zkurvit", resp. je zatím relativně nejstabilnější. Já tuhle víru moc nesdílím...
sunset One fine day we'll fly away... 
Technicky i fakticky musí fondy držet bezpečná solidní aktiva, nikoli konkrétně státní dluhopisy!!! Dluhopisy jsou ovšem považovány automaticky za nejbezpečnější a jsou prostě nejpohodlnější - jako správce koupíš dluhopisy a máš je prostě papírově betonový, dozor se v tom nevrtá, práce s tím není a ty bereš pěkný feečka z obou stran:)
Protože za pevnost a stabilitu se platí. Když budeš mít doma fyzické zlato, tak ponese taky záporný úrok - opotřebení trezoru, pojištění proti krádeži....
A to je pro důvěryhodnost eura dobře nebo špatě? Co to vlastně je devizová rezerva? Existují jiné devizové rezervy než rezervy centrálních bank?