Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


ahura_mazda Lukihäiriötä voidaan hoitaa 
 
S tím co píšeš jsem počítal jako s druhou možností: Trh se v prdel obrací.
ocs sine ira et studio  OCSite
No... přinejmenším to, že Trump bude ekonomicky zodpovědnější než by byla Clintonová, je prakticky jisté.
Nebo je skutečné očekávání to, že Trump bude ekonomicky zodpovědnější, než jak by vyplývalo z předvolebních výstrah.
Rejpavej_krtek  
Já si to dovedu vysvětlit jedině tak, že američani panikaří a houfně prodávají naivním cizincům.
Tander Lee  
No já tedy tyhle ekonomické prognózy moc nesleduji, ale před volbami experti tvrdili, že Trump je pro americkou ekonomiku katastrofa - velký rozpočtový schodek, tiskárny peněz se budou muset přistavět další, protože současné už nestíhají a ta inflace - tohle prostě VŽDY vede k oslabení měny (ty vyšší výnosy jsou pak jen reakcí na to, že za oslabující měnu musí platit vyšší úrok, aby si ji někdo vůbec kupoval).

(Ale jinak tedy budu rád, když dolar posílí, samozřejmě, a také s tím v zásadě počítám.)

sunset One fine day we'll fly away... 
Nebo možná strašně blekotáš ty.

Predikce přiměřené inflace => vyšší výnosy (potažmo vyšší signální sazby) => silnější USD.

Tzn. máš poslední možnost koupit levné USD a dluhopisy, Trump šlápne na plyn a pak prodáš se ziskem.
takže dolar zpevňuje, protože se čeká, že Trumpova politka vyvolá inflaci.

Buď se trh v prdel obrací (což je možný, nebylo by to poprvé), nebo je ten komentář strašný blekot.
 
Dolar se během středečního obchodování vyšplhal na téměř čtrnáctileté maximum vůči koši předních měn. Vůči samotnému euru vystoupil na roční maximum. Americkou měnu tlačí vzhůru vyšší výnosy dluhopisů vlády Spojených států, které jsou důsledkem očekávání, že obchodní a rozpočtová politika nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa vyvolá růst inflace.

http://byznys.ihned.cz/c1-65522020-dolar-vystoupil-na-temer-ctrnactilete-maximum-vuci-prednim-menam-nahoru-ho-tlaci-vynosy-vladnich-dluhopisu

Pro nás to znamená co?
 
Do investic se pouští čím dál víc českých movitých lidí, kteří dříve své podnikání prodali. "Dochází k viditelnému trendu návratu českých kapitalistů, kteří často vytlačují zahraniční hráče," vysvětluje Marián Kováč z Deloittu. Příkladem jsou Oldřich Šlemr a Tomáš Němec, kteří rozjíždějí své rodinné fondy.

https://archiv.ihned.cz/c1-65518990-prodeje-firem-budou-rekordni
 
Podle odhadů hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera intervence ČNB v říjnu stouply až na zhruba 110 miliard korun. Data zveřejní ČNB na počátku prosince. Devizové rezervy ČNB v poměru k HDP se podle něj již tak pohybují kolem 45 procent, což je po Švýcarsku nejvyšší podíl v rámci zemí OECD. "Vzhledem k rychlému růstu devizových rezerv a rostoucímu institucionálnímu riziku pro ČNB se nadále domníváme, že ČNB ukončí kurzový režim s mírným překvapením ve druhém čtvrtletí příštího roku, aby se vyhnula nadměrným spekulativním pozicím a vysokým intervencím," uvedl.

http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/cnb-v-zari-provedla-treti-nejvyssi-intervence-od-jejich-spusteni-1325071
 
Nezaměstnanost v říjnu klesla o dvě desetiny procenta na rovných 5 procent. Bez práce bylo přes 366 tisíc lidí. Volných pozic je nejvíce od roku 2007.
Bez práce bylo 366 244 lidí, což je nejméně od prosince 2008, uvedl Úřad práce ČR. Volných míst nabízejí zaměstnavatelé více než 139 tisíc, což je nejvyšší říjnová hodnota od roku 2007.
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/nezamestnanost-v-rijnu-klesla-na-pet-procent-fn5-/ekonomika.aspx?c=A161108_091358_ekonomika_fih
 
vidím to podobně. Navíc ne vždy je oprava reálná a platit jen za diagnostiku, z níž vyplyne negativní zpráva, se lidem už vůbec nechce. Do toho to obří spektrum značek a typů a klacky pod nohama od výrobců...
Tander Lee  
Nemluvě o potřebném vybavení - jsem tuhle spravoval starožitný osmiramenný svícen, který spadnul na zem a prsknul na dvou místech. Na opravu jsem potřeboval: vrták, vrtačku, měděnou tyčku, pilník, závitník, svěrák, lepidlo a pilku na železo. Kdybych nezdědil dobře vybavenou dílnu, tak už jen poshánět potřebné vybavení by zabralo 2 hodiny (takhle mi stačilo koupit tu měděnou tyčku, lepidlo a vrták*). Kdybych to dělal za prachy, naúčtoval bych si aspoň 1500,- Kč.

*) Další ilustrací problémů dnešní doby je, že ten vrták byl nakonec na nic, protože byl měkčí než vrtaný kov, takže jsem musel zaštrachat a najít kvalitní komunistický vrták, který to kupodivu zvládl zcela bez problémů.

Tander Lee  
Neměla. Protože, když zákazníkům započteš cestu, diagnostiku a zkoušení, dobu strávenou nákupem součástky za 5,50 Kč atd., tak remcají, že jsi děsně drahý, protože ta samotná OPRAVA přece trvala jen 5 minut a proč má platit 3 hodiny "flákání se"...
Tak ono to tak trochu spada pod hodinoveho manzela a ti asi maji celkem dost zakazek, protoze dle me zkusenosti si celkem vybiraji, co vezmou.
šlo mi o to, zda by služba postavená opravdu na opravování, ne vyměňování, měla šanci na úspěch. A hrubý odhad nákladů by aspoň základní vodítko poskytl.
Ale asi by to takový opravář-všeuměl měl dnes dost těžké a hlavně, takto zdatný člověk má dost příležitostí, jak si s menším úsilím vydělat víc.
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
Teď nevím, kam směřuješ. Byl jsem ochoten pustit do ekonomiky 12 kKč (přitom servis by měl mít vyšší přidanou hodnotu), nakonec jsem pustil 5,50 (+ naftu, když jsem jel do GM) na službu s minimální přidanou hodnotou. Pro mě největší hodnotu mělo nesrat se s tím, což nenastalo.
a jsme u známého problému, že když si to udělal Cajti sám, tak se to do HDP nepromítne.