Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


sunset One fine day we'll fly away... 
Už jsem ti to psal: Transfery ... na vyrovnání rozpočtu členských...

Tedy nikoli celkové federální výdaje USA či investice, které jsou logicky někde větší a někde menší. Nějak jsem si nevšiml, že máme v EU společnou armádu a volenou EUvládu.
sunset One fine day we'll fly away... 
Státní příjmy a výdaje už nejsou vhodné ku porovnání? No, to je mi novinka.
huhla Dovolená proč ne, kromě toho, že jsem si  zastřihl notebook
se vám divím, že máte potřebu sunsetovy vývody pitvat. IMHO je mimo už ten jeho úvodní výstřel: Zatímco rozdíl příjmů/výdajů jednotlivých států USA je v maximálním rozpětí cca 3 % a většinou na hranici statistické chyby cca 0,8 procenta...

I kdyby to náhodou odpovídalo realitě, výdaje/příjmy jednotlivých států unie přece nejsou jediný faktor.
V prvním vygoogleném seriozním odkazu (z Economistu, článek z roku 2011, ale sledují dlouhé období) vidím: ...states like New Mexico, Mississippi and West Virginia, where the 20-year transfer exceeded 200% of their annual GDP. Transfers to Puerto Rico, which is a US territory not a fully incorporated state, exceeded 290%. Where did these transfers come from? New York transferred over $950 billion to the rest of America's fiscal union from 1990 to 2009. But relative to the size of its economy, Delaware made the biggest contribution, equivalent to more than twice its 2009 GDP.

http://www.economist.com/blogs/dailychart/2011/08/americas-fiscal-union
Takže u těchto států jde o víc než 10 procent ročního HDP, ne? Sodomaeurogomora!!
dobře, a když teda na chvíli uznám, že federální transfery (USA) jsou totožné s půjčkou krachujícímu státu (EU) - což si nemyslím, ale budiž -, kolik se tak tomu Řecku, Irsku, Španělsku a Portugalsku napůjčovalo? V % HDP EU ročně? Bude to aspoň těch 20 %, jako to je v USA posledních 30-40 let? (nemusíš počítat: muselo by to být okolo 3 tisíc miliard EUR ročně posledních 30-40 let, což skutečně není)
sunset One fine day we'll fly away... 
Slovíčkaříš na druhou. Skrz federální rozpočet proudí samozřejmě malá část přerozdělování v EU a velká v USA. Větší v USA než v EU. Nicméně faktické převody, například výkupem řeckých junks dluhopisů a rozpouštěním ztráty na bedra "akcionářů" ECB je výrazně větší v EU.

Jinými slovy - ty říkáš, že samotná EU rozděluje hrozně málo. Předpokládám, že si uvědomuješ, že je celkem špekáček, jak pojmenuji transfer/přesun/záruky atd a zda ho zorganizuji bezprostředně z kasy národních států nebo via ECB nebo via rozpočet EU. Faktický důsledek je přesun peněz z kapsy A (která ho vydělala) do kapsy Z, čili TRANSFER. A tyto jsou v EU výrazně větší.

Proto si myslím, že uboze slovíčkaříš a přitom si moc dobře uvědomuješ (a zavřít oči a vypustit mozek je tak snadné), že i tvoje děti budou splácet dluhy jiných. Asi doufáš, že na tom kšeftu s EU vyděláš i ty víc, než budeš muset zaplatit. Nicméně z principu je to nemožné, ale na to jednou přijdeš.
Kalousek octup, Singer octup, intervence fuj, euro pls

Česká ekonomika rostla v 2. čtvrtletí rychleji, než se odhadovalo. Meziročně se hrubý domácí produkt zvýšil o 4,6 procenta a proti 1. čtvrtletí o 1,1 procenta. Český statistický úřad tak zpřesnil srpnový odhad, podle kterého ekonomika meziročně stoupla o 4,4 procenta a mezičtvrtletně o jedno procento. Růst byl nejvyšší od konce roku 2007.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/jeste-lepsi-nez-se-cekalo-ekonomika-opet-roste-nebyvalym-tempem-pwu-/ekonomika.aspx?c=A150930_100405_ekonomika_neh
 
jak šla debata:
JASAN: Také jsem někde četl, že USA drží pohromadě právě díky obrovským federálním transferům z bohatých oblastí do chudých.
X sunset: V EU jsou tyto transfery {z bohatých částí EU do chudých částí EU skrze federální rozpočet} 2,2 vyšší než v USA
X cernees: V EU jsou tyto transfery {z bohatých částí EU do chudých částí EU skrze federální rozpočet} zastropovány na 1 %
X sunset: slovíčkaření, těmito transfery jsou přerozdělovány skrze federální rozpočet mnohem větší sumy.

Můžu dostat prosím informaci, kolik peněz z bohaté části EU (např. Londýn) se přerozdělí do chudé části EU (např. Karviná) skrze federální rozpočet EU? Procentně a v absolutních částkách? Nepochybuji o tom, že transfery uvnitř jednotlivých států budou vyšší, než v USA, tyto ale nijak nenapomohou vyrovnání rozdílů mezi Londýnem a Karvinou.
sunset One fine day we'll fly away... 
Ta data jsou veřejně přístupná, Neplatíš mi za sekretariát, tudíž ti nebudu přepisovat něco, co si můžeš snadno dohledat sám.

BTW - pro hrubý náhled stačí porovnat rozdíly příjmů a výdajů jednotlivých států EU a USA.
Tys taky nic moc přesvědčivého nenapostoval. Co všechno se platí z federálního rozpočtu, případně z rozpočtů jiných organizací s federálním působením?
sunset One fine day we'll fly away... 
Slovíčkaříš a uhejbáš.
V absolutních číslech na poplatníka jsou v EU přerozdělovány mnohem větší sumy.
s tebou se nepřu :) myslím, že toho bude dosaženou pokoutně, tj. například tak, že transferovou administrativu v nestabilních jižních státech převezmou Němci/ECB/EK, jako se to např. už teď děje v případě Řecka.
Tander Lee  
Fiskální transfery, které mají různou formu, jsou vynuceny především tím, že eurozóna není optimální měnová oblast. Aby se jí stala, musí být ty transfery ještě větší než dnes, což je obtížně politicky průchozí.
ano, ale kolik těch transferů je mandatorních "kvůli EU" a kolik je rozhodnutí jednotlivých států? Porovnáváme neporovnatelné, federální rozpočet USA s fiskálními a solidárními opatřeními a suverenitou Kongresu a tenoučký rozpočet EU na kohezi a zemědělskou politiku + pár miliard € okolo toho, který je odkázán na milodary členských států.
sunset One fine day we'll fly away... 
ještě rok staré porovnání transferů USA / EU
Transfery v USA na vyrovnání rozpočtu členských států jsou zásadně menší, cca 455 mld USD ročně na 260 mil. obyvatel, to vychází 1750 USD nebo 1300 € /hlavu. Srovnej s bailouty JEN PRO ŘECKO (bailout 1+2) celkem 240 mld €, na hlavu a rok to je 8000 € a v tomto roce je navrhovaný bailout 3 v rozsahu 10-40 mld €. A pro cerneese speciálně - transfery jsou výrazně větší, strop 1 procento je ubohé slovíčkaření.
 
sunset One fine day we'll fly away... 
Psal jsem to už před rokem vedle: Zatímco rozdíl příjmů/výdajů jednotlivých států USA je v maximálním rozpětí cca 3 % a většinou na hranici statistické chyby cca 0,8 procenta, stejný diferenciál je v rámci Evropy podle jednotlivých ukazatelů 2-3 násobný. Příliš velké rozdíly jsou i ve výši a způsobu vybírání a přerozdělování, dtto v montární oblasti.
 
To by mně zajímalo, kolik jsou ty transfery? Měl jsem pocit, že všichni tvrdí, že jsou v Americe větší.

Že Američané nevidí důvod, proč by např.měla být státem/povinným pojištěním placená zdavotnická péče horší v Iowě než v New Yorku, kdežto v Evropě se samosebou rozumí, že v Estonsku bude horší než v Německu.
 
EU prerozdeluje cca 1 % hdp, je to dokonce zastropovano v sekundárním právu. USA určitě násobně více.
sunset One fine day we'll fly away... 
Neříká, však ty bys čekal konkrétní výpočty, aby si každej jouda spočítal, že mu mr. Marcon chce ukrást další peníze? Když někoho chceš podvést, taky mu to neřekneš dopředu, že jo? Asi jako když EU chce rozmístit uprchlíky, taky začne s drobnou kvótou a pak ji řádně přifouknou.

Na druhou stranu, jestliže máš zkušenosti s velkými provozy, k tomu porovnáš relativně "drobné" přerozdělení v oblasti zemědělství a například přerozdělování v sociální oblasti jen v rámci ČR, k tomu další evropský aparát atp, dá se velmi snadno odhadnout, že Marcon mluví minimálně více než desetinásobku, reálně asi o 30tinásobku.
sunset One fine day we'll fly away... 
Tos zas sjížděl nějakej aeronet? Není to těžké dohledat. Transfery jsou zhruba 2,2 násobné v EU, tj. v USA jsou značně menší.
Roztrhejte si občanky.