Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


http://finexpert.e15.cz/cr-na-vrcholu-kopce-rust-hdp-vzrostl-na-43-

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí i nadále významně rostla, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost se podle předběžného odhadu ve 3. čtvrtletí zvýšil meziročně o 4,3 % a ve srovnání s 2. čtvrtletím letošního roku o 0,5 %.
 
Proč mzdy v Česku nerostou víc? Stát si bere nadprůměrně moc, ukazuje porovnání zemí
Jedním z hlavních důvodů nízkého růstu mezd v Česku je vysoké zdanění práce. Jeho nadprůměrnou výši potvrzují i údaje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) za loňský rok. Může za to především sociální a zdravotní pojištění. V žebříčku nejvyspělejších ekonomik světa je Česko zemí s osmou nejvyšší daňovou zátěží. (1. Belgie 55,6 % 2. Rakousko 49,4 % 3. Německo 49,3 % 4. Maďarsko 49 % 5. Francie 48,4 % 6. Itálie 48,2 % 7. Finsko 43,9 % 8. Česko 42,7 %)
 
doc All generalizations are false, including 
Ne, třeba ve Švédsku, Norsku.
 
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
http://vary.idnes.cz/kabel-skoncil-ve-sberne-surovin-dni-/vary-zpravy.aspx?c=A151106_143355_vary-zpravy_prz#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main

Che. Ať počítám jak počítám, pro 5 lidí za jeden až dva měsíce práce celkem 80.000,- - to mi ta zlodějina přijde jako dost velká dřina :)
 
rampa Strach zabíjí myšlení 
Investice vy smyslu pořízení vlastního bydlení, investice do bytu (domu) jako prostředku k výdělku peněz je samo OK.
rampa Strach zabíjí myšlení 
Nicméně když je bydlení definováno jako investice, asi to není úplně v pořádku. Investovat bych měl do zlata, známek, akcií, komodit... ale ne do bytu, to mi přijde (minimálně) divné.
Ale vzdyt vis, ze konci taky v akciich a jinych investicich, a kdyz v nemovitostech, tak v komercnich. Byty jsou strasne nelikvidni zalezitost. Tohle je clanek hodny Vlaha.
Pokud se tedy bavime o bytech, tak v Cesku cena za m2 podle ruznych odhadu na cca 1.2x mesicni mzdy, v Praze na 1.4x nasobku. Takova Pariz ma bydleni za 10k euro za m2, a prumerny plat by mel byt 5k. Praha ma k tomu pomeru stale daleko.
 
Tander Lee  
Když ti to tam píšou - roste měnová zásoba, ale nerostou ceny, protože ten přebytek oběživa končí v nemovitostech (pro USA na toto téma najdeš spoustu textů). U nás to tak hrozné ještě není.
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
Jak kterých. Třeba zemědělská půda je stále za hubičku ...
A hlavne jak je asi nafoukne centralni banka? Spis je to obecna tiha ke komfortu a rostouci zivotni uroven.
Jako v Cesku? To je legrace?
Tander Lee  
Máš problémy s psaným textem? Ono to, že ceny nemovitostí jsou trochu nesmyslně nafouknuté není nic převratného (a nemovitostí mám dost).
Pokud ti to pomuze k dusevni onanii, tak prosim, rado se stalo.
Vlaho Lasciate ogni speranza voi ch´entrate 
Děkuji Kuzmovi, že potvrdil má slova o nemytých šulínech.
 
Jinymi slovy, centralni banka nemuze za to, ze nemas na vysnene bydleni :)
 
Jakoze by ti majitele bytu zlevnili, nebyt zlych centralnich bank? Nevim, jestli okoun tolik OLOLu unese...
Vlaho Lasciate ogni speranza voi ch´entrate 
BTW, jeden hezký článek k ekonomické stránce evropské demografie.

"Kromě toho moderní měnová politika je založena na dvou principech: (1) neustálá expanze peněžní zásoby; (2) sledování inflace výhradně na základě indexu cen konečné spotřeby. Co z toho vyplývá? Moderní centrální bankovnictví učinilo z nemovitostí cenové perpetuum mobile, neboť (1) růst objemu peněz pumpuje ceny bytů neustále vzhůru; (2) tyto ceny nejsou zahrnuty do inflačního cíle, neboť byty jsou klasifikovány jako investice, nikoli jako zboží nebo služby konečné spotřeby.

Z toho všeho vyplývá, že čím více se centrální banky snaží povzbuzovat hospodářský růst, tím dražší je bydlení a tím těžší je pro mladou rodinu, aby vůbec vznikla. Natožpak aby měla více dětí. A protože centrální banky se opravdu snaží, ceny jsou vysoké a stále rostou. Dostupnost bydlení je v důsledku všech těch přihlouplých „expanzivních monetárních politik“ stále horší, alespoň pokud chcete bydlet tam, kde je práce. "

Z toho plyne, že kdyby nebyli moderní ekonomové nemytí šulíni, nepotřebovali by Němci dovážet Eritrejce a měli by dost vlastních Germánů.

 
Tander Lee  
Jo, převážně v době poválečné obnovy. A pokud jde o průmysl, tak Německo je v Evropě v současnosti prakticky jediná země, co se dá označit za průmyslovou. Jak nutně je potřebují uvidíme za rok či dva.