Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


blabulabul  
O tom, že ČNB neposkytuje standardní bankovní služby, které pojišťovny ke svému fungování potřebují, ani nemluvě. (to je takovej čurák ten Bureš...)
Nic. Ale k čemu by jim to bylo.

Námitky, že Čína švindluje svůj dvouciferný růst, se taky ozývají taky už asi čtyřicet let. Jeden rok se na sešvindovanou statistiku svést může, ale fakt, že se jim HDP za tu dobu zvýšilo třeba třicetkrát(nebo kolikrát), je nepřehlédnutelný a nesešvindovatelný.

Myslím, že schopnost podržet nějakou informaci určitou dobu pod pokličkou je spíš výhodou, protože vláda má čas se připravit a zaregovat dřív, než začnou trhy panikařit.
co by jim v takovém případě bránilo říct soudruhům ze statistického úřadu "a vy budete reportovat nejméně 15% růst, je to váš socialistický závazek"...
Imho má Čína jednu výhodu, vláda tam netrpí tržníma předsudkama, dokáže opravdu vládnout a nemusí se hrbit před trhem, když nechce.

Poslední krizi Čína vyřešila zhruba takhle (hodně zjednodušeno až zkarikováno):

Bankéři tam mají rudé knížky. Když přišla krize, svolal si je ÚVKSČíny a řekl jim: "Soudruzi, konec srandy, přestáváme si hrát na volný trh. tady vy soudruzi z cntrální banky natisknete penize, tady vy soudruzi z komerčních bank si ty peníze půjčíte a nekoupíte za ně státní dluhopisy, a vz soudruzi z vlády vydáte státní dluhopisy a penize z nich získané budete ve velkém budovat ifrastrukturu, zdrvotictví atd. atd." Soudruzi provedli co dostli nařízeno a bylo po krizi.

Liberální ekonomvé se z toho můžou posrat, furt předpovídají, že se Číňanům tento netržní přístup jednou vymstí, ale už dlouho jim ty jejich předpovadi nevycházejí.

Čili pokud bude např. pád čínské burzy ohrožovat stabilitu vlády (což se může stát, páč tam má hodně obyčejných lidí peníze na burze, a její pád je dost naštve), tak prostě zařídí, aby přestala padat pod bezpečnou mez. Už to před pár týdny udělali, stačil zákaz šortů a zákaz ještě nečeho, tuším uváděni IPO, nebo prodeje akcií státními subjekty, nebo něco takového. Jak se to celé bude vyvíjet dál, se uvidí, v posledních dnech jim ta burza moc dobře nešla. Uvidíme.
gorila Navision je zlo, které se musí vymítit.. 
<hloupé otázky>
Nezáleží na tom, zda mají číňané ty své "investiční byty" pořízené přes hypotéky/úvěry nebo přes hotovost? A u akcií to samé... hotovost nebo páka?
</hloupé otázky>
Já nevím, říká se něco o nemovitostech, přepálených cenách akcií, imho nic, co by nezvládli. To bwian v klubu Ukrajina tvrdí, že stačí poklepání kladívkem z venku a může se to sesypat.
gorila Navision je zlo, které se musí vymítit.. 
Jaké vnitřní bubliny jsou teď v Číně v kurzu?
Můžeme přejít sem.

Já vývoj v Číně odhadnout nedokážu, ale na to, že se zhroutí bych nespoléhal. Čína sice zadlužená, ale jenom vnitřně, ve své měně dluží svým obyvatelům, což u státu s takovým režimem, jako má Čina nemusí být problém.
 
sunset One fine day we'll fly away... 
Jedna ukázka dopadů "hospodaření" páně Bureše:

Do budoucna ale zřejmě pojišťovny o fond na prevenci přijdou. Ministr financí Andrej Babiš totiž chce, aby pojišťovny převedly své účty z komerčních bank do České národní banky. Novelu zákona o rozpočtových pravidlech už dokonce schválila vláda.

Pojišťovny tak přijdou o úročené vklady, ze kterých preventivní programy platily. Třeba Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra tak podle mluvčí Kadečkové přijde o zhruba 100 milionů korun, které na prevenci používala. Největší pojišťovna VZP by pak ztratila více než půl miliardy korun.

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/pojistovny-vabily-tisice-lidi-na-bonusy-pak-je-tise-zrusily/r~a41a45ea45b711e5a705002590604f2e/
zrudiczka  
platy zvedat nebudeme, páč nemusíme
Pokud budou chtít nabírat nové lidi, tak nejsíš budou muset. Pokud nebudou muset, tak good for them.
To jsou takový pseudozdůvodnění. Přeci nenapíše zisky nám rostou, ale platy zvedat nebudeme, páč nemusíme.
zrudiczka  
V otázce růstu mezd je ale opatrnější. „Říkáme si co bude, když se změní kurz,“
Co by bylo? V normálním tržním prostředí by ty mzdy zase snížili - oh wait...
 
Tak zvol komunisty, ti růst platů nařídí.
Jako kdybychom třeba snížili kurz čeké měny, aby se vyplatilo zisky investovat tad...oh wait!
Mastodont  
Kdyby odsud Vysavač neodváděl desítky miliard ročně, třeba bychom měli trošku lepší silnice a opravené mosty.
 
Mastodont  
V otázce růstu mezd je ale opatrnější.

Jojo, zisky rostou, platy ne.
Mastodont  
 
Oslabení koruny přineslo vyšší zisky exportním firmám. Příkladem je Česká zbrojovka, která loni měla rekordní zisk 432 milionů korun. Je to zhruba o 200 milionů korun více než v roce 2013. Podle Věslavy Piegzové z České zbrojovky firma díky tomu investuje do výroby - ročně kolem 200 milionů. V otázce růstu mezd je ale opatrnější. „Říkáme si co bude, když se změní kurz,“ uvedla Piegzová.

Oslabení koruny pomohlo i Sladovnám soufflet. Jejich šéf Richard Paulů řekl, že to ale nebylo okamžitě. „Zhruba za rok, kdy doběhly původní smlouvy, jsme si slabší koruny začali užívat,“ uvedl Paulů.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/nezamestnanost-klesne-a-mzdy-podle-singera-porostou-p0c-/ekonomika.aspx?c=A150609_153433_ekonomika_fih
 
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  sláva Ukrajině
Investice Audi kupříkladu oznámili v září 2010, takže v listopadu 2011 už měli projekt rozestavěný.
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  sláva Ukrajině
Mimochodem, načti si něco o tématu RTL Klub, klasický případ kdy daně skutečně vláda používá k ochočení obyvatelstva, a to nikdy nekončí moc pěkně.