Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


Mastodont  
Nene, ta jabka byla v pohodě. Zato třeba papriky tam neberu vůbec. Za tip díky.
sunset One fine day we'll fly away... 
Ale že to trvalo, co? :)
Tander Lee kašmír a hedvábí na   www.pashmina.cz/
Tak jasně, když k tomu započtu všechno okolo, dražší různé prvky (hřebenáče, krajovky apod.), tak to vyleze třeba na 200,-/m2. Ale podstata byla jinde - chtěl jsem říct, že ceny jsou prostě stlačené a rabaty ve stovkách procent už nejsou tak běžné.
sunset One fine day we'll fly away... 
Není zrovna ekonomicky výhodné omezit se jen na jeden domácí výrobek s nízkou přidanou hodnotou a vybrat si najust nejdražší zahraniční trh:)

Samozřejmě s rozumem - písek bych neobjednával ze zahraničí, i kdyby byl zadarmo, protože doprava. Taška je písek, cement, voda a barvivo.
Jen drobnost - máš v těch m2 dopravu a skládání? Za tohle si u nás účtují některé firmy zvlášť, viděl jsem i firmu, co dávala m2 kachlí za bezva cenu, ale malinkatým písmem doprava z nějaké řiťky 35/km a nakládání + skládání palet 990 á paleta. Vše bez DPH.
sunset One fine day we'll fly away... 
Tam co Mastodont :)
sunset One fine day we'll fly away... 
Tak to se dojedu podívat, slibuju, nicméně myslím, že to bude klasika, za 19,90 jablka kategorie IIIc, kalibr 50- (kde je víc bubáků než jablek), nestandardní, natlučená a mimo ČR neprodejná. Když jsem viděl před pár lety v Kaufu důchodce, jak se rvou o brambory za 7,50, tak jsem se styděl. Byly to krmné brambory pro prasata za korunu kilo v nákupu... Nebo jsi dojel před zavřením, to tam maj kdeco, třeba supershnilé banány za 20 kilo. Ale uznávám, mohu se mýlit nebo automaticky přehlížím ty nejlevnější humusy.

Jen mimo diskuzi - dojeď si někdy na podzim pro výborná jablka/hrušky do Radíkovic k Mejstříkům (mají sady) a popovídej si s nima.
Tander Lee kašmír a hedvábí na   www.pashmina.cz/
No, zníš děsně fundovaně, tak se s tebou nebudu přít. Jen je zvláštní, že u nás mi pálená střešní taška od Tondachu vyšla na cca 155 Kč/m2, internet praví, že německá cena za metr čtvereční je 25 až 30 €. To mi nepřijde jako výhodnější.
Jabka kupujeme i za 9,90 v posledni dobe, kde bydlite?
Mastodont  
Včera v HK Red Prince za 19,90
sunset One fine day we'll fly away... 
Nějak mám pocit, že nakupuješ v úplně jiným Kaufu než já, za posledních 5 měsíců tam nejdou jablka pod 25,90.
sunset One fine day we'll fly away... 
Aniprt. Dnes zaplatíš po "slevě" dejme tomu 415 Kč za metr dlaždiček. Před 10 lety bys za stejné kachle zaplatil 399,- bez slevy. Výrobní cena 75,- Kč, stejně jako dnes.

Nebo moje oblíbené nářadí. Ano, šroubovák stojí skoro stejně jako před revolucí (15 Kč vs 7 Kčs), ale ten starej ti vydržel 10 let. Novej ohneš nebo odrbeš na prvním lepším šroubu. Když chceš stejnou kvalitu, zaplatíš dneska 70 Kč. Nic proti, ale deflace nevidno.

Možná se zlevnila výroba krytiny, jenže se zdražilo uvedení na trh - výrobci krytin věnují víc na reklamu atd. Před 10 lety bys nedostal slevu, jenže kdybys nebyl hloupoučký, což ty jistě nejsi, jako překladatel si jednoduše na internetu objednáš stavebniny a dopravu z jiného státu, kde nebyli tak netalentovaní obchodníci jako češi. A měl bys lepší cenu tehdy než dnes po slevě.

Jde mi o to, že dřív se vzala kachle a nahodilo se na ní cena *3 a pak se dávaly možná někdy slevy, ale jen když se klient cukal. Venku byla běžná cena *2 a od určitého množství slevy. To, že dneska je i u nás cena *3, ale dají slevu na cena *2 je jen proto, že se češi konečně uvědomili, že nemusí rvát mizerným obchodníkům šílené peníze.

Jen se podívej na T-Mobile například. V Polsku prakticky neomezený tarif kolem 200 měsíčně běžně v prvním obchodě, u nás 3x dražší a když budeš hodně řvát, možná ti dají slevu na 500.
Mastodont  
Tak ceny klesly, ale jen asi 2-3 týdny na počátku celé aféry - pamatuji jabka v Kauflandu za 8-9 korun. Teď pod 19 nejdou.
sunset One fine day we'll fly away... 
Jenže jestliže na trhu přebývají, měly by logicky ceny klesnout. A kde nic tu nic...
Přeji ti abys žil v zajímavých časech asi není v Číně přívětivým přáním...-))
"Dali jsme jim levny prachy, a voni ted maji levny prachy. Panika!"
 
Tander Lee kašmír a hedvábí na   www.pashmina.cz/
Zkrátka se nafukuje další bublina a státy za posledních 5 let nepokročily ano o píď k vyřešení svého dluhového hospodaření. Čili nás čekají zajímavé časy, jak by řekli Číňané.
Yet there is a dark side for investors. The IMF said the oil states have accumulated $1.1 trillion over the last five years in foreign reserves alone, "an important source of funding for the global banking sector and capital markets." These states hold $2 trillion in US assets, with $1.3 trillion concentrated in equities and $580bn in US Treasuries, and $230bn in credit. They are already having to draw down on this wealth to plug holes in their budgets at home, extracting a net $88bn last year. This could have "market repercussions" if it accelerates, said the report. The IMF itself is in a delicate position. It is has been a cheer-leader for ultra-loose monetary policy to stave off global deflation and prevent debt-dynamics spinning out of control in Europe, Japan, and the US. Yet many of the risks now emerging are a direct result of quantitative easing and zero-rates. A third of all sovereign bonds in the eurozone now carry negative yields. This is causing havoc for money markets and for the life insurance industry, which has locked into commitments stretching out for thirty years that are becoming untenable. "A prolonged low interest rate environment will pose severe challenges for a number of financial institutions. Weak European midsized life insurers face a high and rising risk of distress. The failure of one or more midsize insurers could trigger an industry-wide loss of confidence," it said. "The industry has a portfolio of €4.4 trillion in assets in the EU, with high and rising interconnectedness with the wider financial system. A large mark-to-market shock could force life insurers into asset reallocations and sales that could engulf the financial system," it said. The IMF does love to keep us awake at night.
The risk of seizure has been made worse by new regulations that effectively force market makers and dealers to hold much lower inventories, or to drop out of the business altogether. The IMF said that large inflows of money into mutual funds have "provided an illusion of liquidity in credit markets" but this will be no protection in a major shock. The report warned that distress in the global oil industry could be the trigger for the next storm. Lending to the oil and gas industry reached $450bn last year, double the pre-Lehman peak. New bond issuance graded at `junk' level have almost tripled to 45pc. The total debt outstanding is now $3 trillion. Defaults in the energy sector tend to lag oil price crashes by around twelve months since drillers typically hedge their output on the futures markets for a while. "Aftershocks for the corporate sector may not yet have fully filtered through," said the IMF. The slump in oil prices is a powerful shot in the arm for world economy. It rotates vast sums of surplus capital from the oil-states into consumption, countering the chronic lack of demand that has held back global growth since 2008.
The ratio of non-financial corporate debt to underlying assets has reached 27pc, even higher than it was just before the Lehman crash in 2008. Issuance of "second lien" loans that face a likely wipe-out in cases of default are running near record levels once again. This is becoming hazardous as the US Federal Reserve prepares to raise rates, a move that risks a spike in global borrowing costs and may cause liquidity to dry up almost overnight. "A sudden shift in market views that unwinds compressed premiums and sends yields higher could trigger a market liquidity shock," said the report. The so-called 'flash crash' on US bond markets last October and the collapse of the Swiss currency floor in January showed how quickly liquidity can vanish, acting as "a powerful amplifier of financial stability risks."
An illusion of liquidity has beguiled financial markets across the world and spawned some of the worst excesses seen on Wall Street in modern times, the International Monetary Fund has warned. Investors are borrowing money to buy shares on the US stockmarket at a torrid pace and are resorting to the same sorts of financial engineering that preceded the last two financial crises. "Margin debt as a percentage of market capitalisation remains higher than it was during the late-1990s stock market bubble. The increasing use of margin debt is occurring in an environment of declining liquidity," said the IMF in its Global Financial Stability Report. "Lower market liquidity and higher market leverage in the US system increase the risk of minor shocks being propagated and amplified into sharp price corrections," it said. The report said there are clear signs that underwriting standards are deteriorating in a pervasive search for yield. So-called "covenant-light loans" with poor protection for creditors now make up two-thirds of all new leveraged loans in the US.