Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


Švýcarská ekonomika v loňském roce zpomalila růst na 0,8 procenta z dvouprocentního tempa v roce 2014. Ekonomiku orientovanou na vývoz oslabil prudký vzestup švýcarského franku, který podkopal švýcarský export.

http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/makroekonomicka-data/rust-svycarske-ekonomiky-klesl-o-vice-nez-polovinu-muze-za-to-silny-frank-1316740
 
Investoři jsou ochotni půjčit Česku na padesát let za roční úrok 1,76 procenta, za investici do desetiletého dluhopisu pak žádají 0,3 procenta. Státu se tak skýtá ideální příležitost prodloužit splatnost svých dluhů. Ta je zhruba o třetinu kratší než ve vyspělých evropských zemích. Hrozí naopak, že v blízké budoucnosti se obnova těchto půjček podstatně prodraží.

http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/stat-si-pujcuje-levne-jako-nikdy-vyda-nove-dluhopisy-1315834
 
Podle grafu z té zprávy už produktivita i rentabilita pracovní síly byly vyšší:

vembloud
Hádám, že narážíš na to, že zisk firmy roste rychleji než mzdy. To ale přece není nijak v rozporu s tím, co tvrdím. Cena práce (mzdy) je určena rovnováhou na trhu práce, a to jedna firma v regionu nevytrhne. Aby mzdy rostly, je potřeba, aby takových firem bylo mnohem více než jedna.
o128 Svět je založen na paradoxu 
Ta mzda nic moc.
A na co to má ukazovat?
Mastodont  
Jedna malá ukázka praxe pro naivku vemblouda:

Výrobce autobusů SOR Libchavy dosáhl v roce 2015 rekordních výsledků. Prodal 751 vozidel, což představuje meziroční nárůst o 31 procent. Tržby se zvýšily o 42 procent na 3,794 miliardy korun a zisk po zdanění o 44 procent. Průměrná hrubá mzda dosáhla loni 25 283 korun měsíčně, což je o čtyři procenta více než v roce 2014.

http://ekonomika.idnes.cz/ekoakcie.aspx?c=A160814_141211_ekoakcie_jw

 
o128 Svět je založen na paradoxu 
To že jsme špatní obchodníci, je určitě i jinde. Hledat to nebudu. Co z toho ostatního je, nebo není, jen můj názor, nejsem už schopen rozlišit. Ale na konci jsem trochu přeháněl. Tedy v zájmu rozproudění debaty.
Mastodont  
Je to jen tvůj nássor nebo je to někde popsáno a ozdrojováno?
vembloud
 
vembloud
Ad připomínka - produktivita je produkt per capita. Per capita neboli na hlavu, na zaměstnance.

Ano, to je zřejmé, připomínka ale byla k rozdílu zisk vs produkt.

Aby ti to bylo ještě jasnější - bordelmamá pase 5 holek, za každý číslo bere dvojku a dává holce litra. Kdo má po šichtě největší vejvar?

Produktivita bordelmamá je proti holkám pětinásobná. Neznamená to, že pracuje pětkrát tolik. Znamená to, že má zřejmě schopnosti (nebo například kapitál, který investovala), které jí umožňují za stejný čas vygenerovat větší přidanou hodnotu.
hovořilo se o výši daní, nikoliv o pikanteriích daňového řádu. Jedna věc je snížit daň z českých 19 % na {méně} % - což navrhuje Kuzma, ale příklad BG ukazuje, že to nefachá, druhá věc je dovedně uzavřít smlouvy o dvojím zdanění s celým světem/EU.
Společný základ daně CCCTB zjednoduší danění multinationals v EU a odstraní všechny tyto smlouvy o dvojím zdanění, pro ČR a chudší státy zhusta nevýhodné a dědictví 90. let. Dtto smlouvy o ochraně investic, které chce ČR se státy EU zrušit, ale tyto se brání (popř. je chce zrušit s USA a nahradit TTIP, čemuž se zase brání domácí zelená levice).
sunset One fine day we'll fly away... 
Data jsem měl v robotě, dávat nemohu i kdybych chtěl.

Ad připomínka - produktivita je produkt per capita. Per capita neboli na hlavu, na zaměstnance.

Ostatně to samé platí vztah regiony/Praha. Sídlo je v Prase, výroba v Horní Dolní. Zisk realizuje Praha a to i když v Horní Dolní má 10x víc zaměstnanců. Tohle jsou ošidný čísla a stavět na nich není úplně košer z principu. A vývody typu: češi (moraváci) pracují o půlku méně než němci (pražáci) jsou už jen pro mediální mrdky.

Aby ti to bylo ještě jasnější - bordelmamá pase 5 holek, za každý číslo bere dvojku a dává holce litra. Kdo má po šichtě největší vejvar?
sunset One fine day we'll fly away... 
Nelakuješ nás tak troška?

... Při splnění těchto podmínek jsou dividendy, přijímané na základě kapitálových účastí, stejně jako kapitálové zisky z prodeje takových kapitálových účastí osvobozeny od nizozemské daně z příjmů právnických osob.
Z toho vyplývá, že dividendové příjmy obdržené od nizozemských rezidentních společností budou přijaty v hrubé výši bez aplikace srážkové daně a dividendové příjmy od zahraničních společností budou sice přijaty čisté bez sražené zahraniční daně z dividend, která však bude podle příslušných smluv o zamezení dvojího zdanění buďto nulová nebo alespoň výrazně redukovaná.
Právě vzhledem ke kapitálovým ziskům budí tato skutečnost z daňového hlediska zájem, neboť lze takto v Nizozemsku obdržet nezdaněné příjmy z prodeje cenných papírů v zahraničí - samozřejmě za předpokladu splnění uvedených podmínek.

Více zde: http://www.danoveraje.eu/nizozemsko-danovy-raj/
Tak k čemu sjednotit daňové základy?
vembloud
A potýká se Národní knihovna s odlivem lidí do zahraničí?
> K odlivu kreativních a vzdělaných lidí: těch se minimální mzda (o jejíž zvýšení zde šla řeč) až na naprosté výjimky netýká.

Na minimální mzdu je AFAIK odkázáno poměrně dost zaměstnanců Národní knihovny. Nepochybuju, že mezi nimi je dost kreativních a vzdělaných lidí.

Pravda, atraktivní obor si zvolili dobrovolně, takže si za to vlastně mohu sami </Vacla_Klaus_style>
svinské NL má o 1 % resp. 6 % vyšší korporátní daň než ČR, a i tak tam hnusní kapitalisti své zisky posílají. Naopak BG má pouze 10 % a daňový ráj nevidět.
Třeba by mohla hnusná ČR snížit daně, aby hnusný kapitalisti sem posílali své hnusné zisky.
třeba by mohla hnusná EU sjednotit daňové základy, aby více daní zůstalo v zemi, kde jsou vyprodukovány, místo aby všechno teklo do NL, LU a IE.