Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


Dík
sunset One fine day we'll fly away... 
Dovol... Protože "síla" banky se počítá podle úložek a silná ČNB může mít větší tlak do potrubí všech menších bank.

Například - banky často potřebují tzv. overnight půjčku na rebalanci svých aktuálních pozic. To není zdarma. Musí si půjčit od ČNB večer a ráno to buď vyrovnají nebo si půjčí víc - dle situace. K půjčování musí mít ČNB velký dostatek stabilních peněz na účtech. Ona na ně fakticky nesáhne, ale může na jejich základě poskytnout overnight.

Větší úložky tak slouží k zabezpečení běžných výkyvů na trhu - zjednodušený příklad: když většina klientů Komerčky v pondělí peníze dostane, má Komerčka peněz příliš a ve středu je zase pošle do jiných bank a Komerčka má málo peněz pro dodržení krátkodobé kapitálové přiměřenosti při každodenním porovnávání tržní hodnoty aktiv a pasiv. Důležité jsou pro stabilizaci výkyvů klienti, kteří jsou víceméně průhlední, předvídatelní finančně a mají obrovské zůstatky.

Ovšem nikdo se Babiše nezeptal, jestli takhle náhodou nebude chybět vyrovnávací potenciál bankám, od kterých odejdou tito stabilní klienti. Samozřejmě budou a proto budou muset častěji za ČNB a budou platit víc za overnighty.

Technicky vzato tedy posílí hráze systému o level výše (národní banka) na úkor bezpečnosti o level níže (komerční banky). Jako collateral damage se vyšší rizika pro komerční banky projeví menšími výnosy. IMHO se za pár let dozvíme, proč to dělá doopravdy...
A proč chce Babíš nařídit pojišťovnám a dalším institucím peníze z komerčních bank přehodit do ČNB s mnohem nižším úrokem?
huhla Dovolená proč ne, kromě toho, že jsem si  zastřihl notebook
nejvíc prospěje exportérům, to Babiš není a navíc jeho největší dojná kráva je v zahraničí, tedy spolehlivě mimo dosah ČNB, takže bych tu konspiraci zas tak nehrotil (plus bych vzal v úvahu, že intervence předcházela Babišovu vstupu na MF skoro o čtvrt roku, tak moc je ten hajzl rafinovanej:))
Tander Lee kašmír a hedvábí na   www.pashmina.cz/
Je otázka, u čeho existuje domácí subsitut. Když se nad tím zamyslím, tak vlastně jen ta dovolená a jídlo. Takže devalvace koruny nejvíc prospěla současnému ministrovi financí... to je ale náhodička :)
huhla Dovolená proč ne, kromě toho, že jsem si  zastřihl notebook
no jo, ale u zboží, které má domácí substitut, bys pravděpodobně sáhl po tom vyrobeném v tuzemsku.
A kdo se rozhoduje mezi dovolenou doma a v zahraničí a není úplně vyhraněný, toho desetiprocentní rozdíl v nákladech může přesvědčit. Zvlášť, když ví, že vlastně stačí cestu jen o rok o dva prohodit. "Máňo, tak do Norska pojedeme napřesrok, když je tam letos tak draho. Jeseníky jsou taky fajn, stejně tě lákaly a dlouho jsme tam nebyli, jo?".
Neříkám, že je to typické chování, ale v součtu je to na domácí poptávce znát.

BTW s tou nižší cenou ropy bych efekty intervence nemíchal, viz pojem jádrová inflace. ČNB říká v podstatě totéž, co Osborne
Tander Lee kašmír a hedvábí na   www.pashmina.cz/
Ony ty teoretické poučky jsou vůbec pochybné. Já bych si třeba chtěl koupit počítač, ale protože je koruna slabá a počítač, kterých by mi vyhovoval má cenu spíš okolo 40 tisíc než okolo 30 tisíc, tak se mi nechce a nákup budu odkládat tak dlouho, jak budu moc. Takže vlastně naopak - je "inflace" cen dovozového zboží, tak nákup odložím, kdyby byl ceny nízké, tak si ho třeba koupím.
igi mors ontologica  -
To dava smysl. Predstava, ze omezim nakup benzinu, protoze jeho cena pada a ja si tak za rok budu moci za stejne penize koupit benzinu vic, je takova... jak to rict, ukazuje destrukcni potencial deflace.
Tander Lee kašmír a hedvábí na   www.pashmina.cz/
Chancellor George Osborne said the inflation figure should not be mistaken for "damaging deflation".

He added that the lower cost of living - driven by last year's fall in oil prices - would be a welcome relief for family budgets, in an environment in which average wages were finally beginning to rise.

http://www.bbc.com/news/business-32793481

It is the first time Consumer Price Index (CPI) inflation has turned negative since 1960, based on comparable historic estimates, the Office for National Statistics said.

Bude zajimave, jak na to zareaguje britska centralni banka.
 
Terciarni sektor je prave dost flexibilni, aby si holic zmenil cenu sve prace tak, aby na ni delnik mel. Lucembursky a rumunsky holic budou mit odhadem klidne i desetinasobny rozdil v cene za sluzbu. Podstatne je, ze je mistni delnik zaplati. Aby terciarni sektor menil ceny za sluzby, nemusi kvuli tomu zavirat tovarny jako sekundarni sektor. Zjednodusene staci jenom chtit mene za tu masaz, strihani nebo uklid.
 
Aleprt. Ja bych si rad kupoval jenom domaci zavareniny a mistni zeleninu, jenze mam na vyber trhy jednou tydne.
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
To je podle mého zkreslené vnímání. Podstatný je právě plat dělníků v továrnách - ten určuje, jestli si dělník koupí stříhací strojek nebo jestli bude chodit k holičovi ....
Ja to beru uz jako sluzbu eko-bio-farmareni, protoze "bezne" mleko z primarniho sektoru si muzes koupit v supraci. Tady je bezna definice: http://cs.wikipedia.org/wiki/Terci%C3%A1rn%C3%AD_sektor

zahrnuje například obchod, dopravu a komunikace, zdravotnictví, vzdělávání, služby informační, správní a vládní, finanční, pojišťovací, právní a další služby.

Vyhoda terciarniho sekoru je prave ta flexibilita a mala zavislost na vnejsi ekonomice, proste jsou to sluzby vyrobene a spotrebovane lokalne. Spise to zavisi na ekonomicke aktivite obyvatelstva, nez na platech delniku v tovarnach.
Tander Lee kašmír a hedvábí na   www.pashmina.cz/
Tak to bychom si možná měli nejdřív ujasnit, co je "terciární sektor". Podle mě do něj prodej mléka přímo zemědělcem rozhodně nepatří. To mi přijde naopak jako dost základní a "primitivní" sektor ekonomiky.
A ja ti vysvetluji, ze kurz meny nema na tercialni sektor vliv, pokud se jeho produkce spotrebuje uvnitr. Jaky je rozdil, kolik dolaru zaplatis delnikum, kdyz v korunach za mleko z farmy muzou utratit porad stejne?
Tander Lee kašmír a hedvábí na   www.pashmina.cz/
Cernees se ptal na realistické nápady, nejen na krok ČNB.
Tander Lee kašmír a hedvábí na   www.pashmina.cz/
To jsem ti před chvíli vysvětloval - terciární sektor se rozvíjí pomalu, protože v ekonomice orientované na levnou produkci je nízká kupní síla, takže lidi si služby terciárního sektoru nemohou dovolit.

Ta devalvace ČNB vypadala jako dost politická akce. Paranoidně bych řekl, že jim to dal Klaus pokynem, protože to také účinně brání zavedení Eura.

Cesko ma na ten rozvoj vhodne podminky. Napriklad IT se uchytilo, a obzvlaste Praha je misto, ktere uz tezi z tradice a nejen levne pracovni sily. Ve svem okoli pozoruji priliv pracovniku z Rumunska, Polska, Chorvatska, samozrejme Slovenska - do prazskeho IT sektoru. Vetsimu rozvoji zmineneho IT z meho pohledu by pomohly relevantnejsi programy na VS vice propojene s praxi, nizsi zdaneni prace a flexibilnejsi pracovni trh. Dvoumesicni vypovedni lhuta je opravdu zabijak.

Na rozvoj sektoru sluzeb obecne potrebujeme mene administrativni zateze. Pokud na vyrobu domacicho dzemu potrebujeme tisic bumazek od hyfien a hasicu, nelze ocekavat nejakou iniciativu, bez ktere ty sluzby nevybudujeme.

Opet, CNB nam to nevyresi. Ted mela na stole ocekvavany vyzvoj ekonomiky a inflacni cil, a akorat zatahla za jednu paku.
Jenze to CNB ovlivnit nemuze, to je politicky ukol. CNB je technicky regulator, ktery plni nejake cile. Samozrejme, ze k rozvoji stabilni ekonomiky potrebujes tercialni sektor, ten je ale prave na kurzu meny malo zavisly, protoze hodne z jeho produkce se spotrebuje uvnitr te ekonomiky.