Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


 
Kdyby stát byl efektivnější, nepotřeboval by tolik peněz z daní...
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  sláva Ukrajině
Kuzma: OK, ale ta indikace mezi malým HDP a bohatstvím státu není tak přímočará. To že se lidé vyhýbají zdanění nemusí znamenat, že nemají z čeho brát a vyhýbají se mu, protože mají sami málo, jak by naznačovalo malé formální HDP, ale třeba jde jen prostě o neefektivní danění nebo podobně. Konkrétně v USA jsou populární od jejího založení daňové úniky, ale vždycky to byl spíše sport nikoliv pro nejchudší - zaměstnance, farmáře, ale pro obchodníky, vlastníky, kteří mají "s čím hrát".

Navíc tu není ukázán směr kauzality, je možné že státy s vyšším zdaněním jsou schopny vykonávat efektivnější kontrolu poplatníků i vynaložení peněz (Švédsko) a tak mají -zpravidla- menší šedou ekonomiku, nežli státy které nemají tak efektivní kontrolu úřadů i obyvatelstva a tudíž i menší ambice či prostor danit pro stát, stejně jako horší efektivitu za vynaložené peníze (Ukrajina).

Prostě je to nějaký divný.
 
To asi dává smysl, nižší HDP znamená zhruba řečeno nižší výkon ekonomiky, takže se subjektům vyplatí optimalizovat a dělat micromanagement daní. Když jim to sype dobře, nevyplatí se ztrácet čas optimalizací a vše zdaní legálně.
Hm, ale ten HDP je zpravidla malý, i když se k němu přidá obligátní třetina z šedé ekonomiky. Různá Bulharska, Rumunska a jiné Indie si nepolepší ani s tou třetinou navíc.
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  sláva Ukrajině
Šedá ekonomika se nezapočítává do HDP, takže logicky státy s formálně malým HDP mají velkou šedou ekonomiku.
 
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  sláva Ukrajině
Korelace, kauzalita, bába nebo Mastodont.
 
Když se pak podíváme na průměrnou úroveň šedé ekonomiky ve státech s vyšší a nižší úrovní zdanění než má Česko, vychází nám, že státy s nižším zdaněním mají šedou ekonomiku průměrně o rozměrech 22,2 procenta HDP, u států s vyšším zdaněním je to 14,6 procenta HDP. Pokud bychom se tedy měli učit od těch, kteří jsou lepší (mají menší šedou ekonomiku v poměru k HDP), nebudou to státy s nižšími daněmi. Má-li platit pozitivní vztah mezi daňovou zátěží a mírou šedé ekonomiky, v těchto datech jej nevidíme.

Podařilo by se ale najít nějaký ekonomický ukazatel, který by s velikostí šedé ekonomiky silně koreloval? Ano. Poněkud překvapivě je to prachsprostý hrubý domácí produkt, HDP, tady se nabízí mnohem jasnější vztah.

HDP tu hraje roli zástupné proměnné, nepřímo indikuje bohatství státu i jeho obyvatel. Ti snad proto mají sníženou motivaci vyhýbat se zdanění – vytvářet šedou ekonomiku. Celkem jasná linearita ukazuje, že nejsou bohaté státy s velkou úrovní šedé ekonomiky a naopak že chudé státy jsou jí zpravidla prorostlé.

http://finmag.penize.cz/ekonomika/302220-nekolik-poznamek-k-argumentaci-proti-eet-aneb-cherry-picking-v-praxi
 
 
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
 
 
 
KS Čína zavelela a Shanghai index vyletěl z 3,5 tisíce na 4.
 
To mi připadá jako zkoušet velet větru dešti. Finanční trhy jsou podobně živelné. Zatím každý, kdo to zkoušel, pohořel - ale na to musejí přijít Čiňani sami.
 
Číňani řeší kapitalistické krize trhu komunistickým způsobem ve stylu: Tak soudruzi burziáni a bankéři, konec srandy, teď budete dělat, co se vám řekne. Nikdo nebude prodávat, ty koupíš tohle a ty tamto.

V letech 2007-9 jim to zafungovalo skvěle. Klasičtí bílí ekonomové se s tím nějak nemohli smířit, nechápali, vymýšleli teorie o odloženém průseru. Počkáme a uvidíme, kdo bude mít nakonec pravdu.
ale vždyť zlato jenom roste! Psali to na serveru investicni-zlato-praha.cz!
Obavy z toho, že se pád burzy přenese do reálné ekonomiky a podlomí poptávky po stavebních a průmyslových materiálech, vedly k desetiprocentnímu propadu ceny železné rudy. Jedna ze základních surovin každé vyspělejší ekonomiky se obchoduje nejlevněji od finanční krize v roce 2009.

Na šestiletá minima se sesunuly i kotace mědi. Načervenalého kovu, široce používaného ve stavebnictví či automobilovém průmyslu, se v Číně spotřebuje stejně jako ve zbytku světa dohromady. Před třemi lety stála tuny mědi přes 8000 dolarů. Dnes se prodává za 5500 dolarů. Padá i cena hliníku a také ropy.

Barel severomořského typu Brent po několika měsících nad 60 dolary sklouzl zpět pod tuto hranici. Na mnohaletých minimech je i platina, stříbro a zlato.


http://byznys.ihned.cz/c1-64289810-s-akciemi-na-cinskych-akciovych-trzich-padaji-i-svetove-komodity-hlavne-med-a-hlinik

Samá pozitiva, akorát Rusové (+asi nějací další) budou nasraní
 
 
Čína se přehřála