Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


Rejpavej_krtek  
To je pořád dokola. Prostě když to lidem nestačí, musí dát víc.
Výhodná bezúročná půjčka na bydlení, náborové příspěvky i nadprůměrný plat přesto u někoho převáží nad nepříliš pohodlnou cestou do devadesát kilometrů vzdáleného závodu. Naposledy se o tom mohlo vedení automobilky přesvědčit na náborové akci na parkovišti u obchodního centra ve Svitavách, kam se přišly o práci zajímat desítky lidí.
...
Kromě náborového příspěvku tři tisíce korun, po třech měsících mzdu ve výši 30 tisíc korun, nabízí roční bonus až 70 tisíc korun, bezúročné půjčky na bydlení ve výši až 400 tisíc korun i zvýhodněný pronájem svých modelů.

Zdroj: http://pardubice.idnes.cz/do-kvasin-jezdi-pracovat-lidi-az-ze-svitav-fik-/pardubice-zpravy.aspx?c=A161021_144816_pardubice-zpravy_msv
 
Takže levně získali velkou motorářskou továrnu, zrušili ji, zbourali, pak zjistili že strategie konkurenci koupit a zrušit se otočila proto nim, protože továrnu přece jen potřebují, a teď se nechají dotovat na stavbu nové.
Tahanice mezi ministry tuzemské vlády o velkou investici společnosti GE Aviation v Česku končí. Stát s ní definitivně podepsal smlouvu, podle které vznikne v Česku 500 nových vysoce kvalifikovaných míst při vývoji, výrobě a servisu turbovrtulových motorů.
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/ge-aviation-postavi-v-cesku-centralu-na-letecke-motory-p1q-/ekonomika.aspx?c=A161019_170433_ekonomika_suj
 
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
Asi si přehlídl "Kadaň" :)
Nutno dodat, ze pouze docasne, protoze se pocita s posilenim koruny aspon o 5% hned a vice pozdeji. Takze v eurech/dolarech ten dluhopis stale (nejspise!!) nabidne slusny vynos. Uvidime, jake budou uroky po ukonceni intervenci.
 
Ubytování v areálu nemocnice..:-))... jinak ta nabídka jako taková je směšná.
Asi to není tak dobrá nabídka, jak se ti zdá. Třeba se cílová skupina už dávno přestěhovala do Německa :-)
K tematu

Lékař, který se upíše městské nemocnici v Kadani, dostane jednorázový nástupní příspěvek sto tisíc korun. Je to zatím nejštědřejší nabídka, jaká kdy v kraji byla, zájem je ale minimální.
„Nikdo na to nereagoval. K tomu garantujeme plat vyšší, než dostávají lékaři ve státních nemocnicích. Hradíme veškeré náklady dalšího vzdělávání, ubytování v areálu nemocnice zdarma a další benefity,“ uvedl ředitel městské nemocnice Josef Mašek.
Zdroj: http://usti.idnes.cz/nemocnice-maji-personalni-krizi-dak-/usti-zpravy.aspx?c=A161018_2280144_usti-zpravy_hrk
 
U důchodců je tu jedna věc, která se špatně ekonomicky počítá. Zdravotní péče. V Praze je sice nejdelší věk dožití, ale to je dáno nejen lékařkou péčí ale i tím, že tu je méně lidí zničených v důchodu prací (kancl člověk přeci jen odbourá méně než důl). Důchodce sice bude pobírat stejný důchod v Praze i kdekoliv jinde, ale v Praze se dá předpokládat, že narazí na lepšího doktora. A v akutních problémech je Praha i rychlejší. Takový rok dva navíc života a tady mnoho měsíců důchodu navíc, dá pak víc peněz než ušetřených několik korun u kadeřníka roky předtím...
Do Prahy se vyplatí jít pracovat lidem s vyšším vzděláním a do soukromých firem.
Pracujícím pro stát, kteří mají tabulkové příjmy a nic moc se na tom měnit nedá (i když přece trochu), je lepší žít jinde, kde jsou náklady na život nižší.
Stejně tak pro lidi bez maturity. Jasný může se člověk vyšvihnout, ale statistika mluví jasně. Rozdíl u příjmů v Praze a jinde je minimální.
Důchodci by se měli také vyhnout Praze.
A nakonec lidé přicucnutý na dávkách. Některé dávky jsou stejné všude, ale ani ty ostatní (třeba na bydlení) nevyrovnají vyšší žívotní náklady v Praze. To se pak nabízí otázka, jestli se vyplatí jít mladým do Prahy, když je jeden z nich doma s dětmi. Příjem druhé by musel být o to vyšší.
 
(plat toho, kdo ve skolstvi nepracuje. kdyz delate ve skolstvi oba, tak ekonomicky nejvyhodnejsi je se odstehovat nekam do co nejlevnejsi prdele)
sunset One fine day we'll fly away... 
Moment, před pár příspěvky ovšem tvrdíš, že plat na školách je stejný, tož ako, súdruhovia?
No vidis, my zas nemuzeme vystat vesnicky burany, takze je to stejny - ale tady je jeste vyssi plat :)
sunset One fine day we'll fly away... 
No právě, mám manželku nutit učit (přežít) ty pražský parchanty za stejný peníze? Ani za zlatý prase...
Zalezi na financnich cilich. Kdyz mam cil splatit chaloupku, a vydrzim zhruba pet let nekde, kde nechci, tak ve tvem pripade musi stat chaloupka 250k. Kdyz to nekomu vyhovuje, proc ne.
Tander Lee  
Zkus si ale představit, že nejsi programátor, ale pracuješ za průměrný plat a máš rodinu, takže si přestěhováním nepomůžeš o 50 tisíc měsíčně, ale polepšíš si o 50 tisíc za rok. Vyplatí se to?
Hm, zrejme proto jsem tam, kde jsem, tu nadavajici mensinu povazuji za lemply a neni mi jich lito :) to by sedelo
Celkem nedává smysl se tu nimrat v tom, jestli tobě nabídka tebou konkrétně vybraných služeb vyhovuje, nebo ne, asi ano, jinak by ses zařídil jinak. Ale pokus se pochopit, že tvůj postoj nesdílí každý. Jiní lidé využívají jiné služby než ty a mají jiná kriteria na posuzování jejich kvalit (například metro je mi k prdu, když běžně převážím těžké věci, můj kominík dorazil dneska dvě hodiny po tom, co jsem mu zavolal, počet nemocnic neznamená, že tě nebudou honit od čerta k ďáblu a nebudeš někde dvě hodiny čekat na ošetření, co máš ty na sídlišti je celkem jedno, zřejmě bych nebydlel po přestěhování s tebou v bytě, na gymplu jsem chodil pěšky pět minut, atd.). Jde o statistiku - o chování většiny. Nikoliv jen tvoje, tvůj příklad nemusí být zdaleka standardní, naopak může být velmi okrajový.