Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Diskuze o ekonomických tématech

Minislovník ekonomických výrazů


CrazyJoe žere malé děti  a nevrací kočárky 22.červenec 2014 13:36:14
Jenom si odložím odkaz na trošku kontraintuitivní chování trhu práce: http://www.npr.org/blogs/thetwo-way/2014/07/19/332879409/states-that-raised-minimum-wage-see-faster-job-growth-report-says?utm_campaign=storyshare&utm_source=plus.google.com&utm_medium=social

(Na druhou stranu to může klidně být náhoda...)
http://cnb.blog.ihned.cz/c1-62523880-resime-skutecne-problemy-evropskeho-bankovnictvi

S ohledem na výše uvedené lze konstatovat, že obzvláště rizikovým trendem by se mohla stát motivace mateřských bank přeměnit velké a systémově významné dcery na pobočky bez právní subjektivity. V současnosti jsou dceřiné pobočky dohlíženy národním regulátorem, který dohlíží nad jejich dostatečnou kapitalizací, adekvátními zdroji pro financování aktiv a dostatkem rychle likvidních zdrojů. Bankovní unie sníží pravomoci národních orgánů dohledu i nad dceřinými společnostmi, nicméně převodem na pobočku by tyto pravomoci v rozhodující míře přešly na domovský orgán dohledu. Důsledkem by bylo sdílení veškerých rizik bankovní skupiny i zahraniční pobočkou, aniž by ČNB jako hostitelský orgán dohledu mohla případné negativní důsledky takového sdílení omezit.
Vlaho Lasciate ogni speranza voi ch´entrate  7.červenec 2014 15:53:52
V KkA úplně zapadl příspěvek od klh, proto dávám odkaz ještě sem.

Mám ještě dodávat, že jsem to říkal v letech...?

Měl jsem dojem, že ty jejich odhady (vyžadující myšlenkové úsilí) jsou prachobyčejné výsledky dlouhodobého průměrování ... ?
Těžko. Tu šanci (u konkrétního klienta) nezná přesně ani pojišťovna, využívá toho, že u většího množství lidí se pravděpodobnosti přiblíží nějakému průměru, který oni odhadnout umí.
To je taky pravda. Celkove jsem byl v zajeti znamych poucek o platech a prestave evropskeho trhu prace jako zkostnateleho - coz implikuje, ze inflace je v pripade prusvihu unosnejsi. Proto je zajimave (ano, zni to cynicky) sledovat, jake jsou alternativni cesty ke snizeni ceny prace v Evrope. Kdyz zvladnou snizit platy Rekove, tak urcite i sever - pokud bude potreba. Ze bychom prestali potrebovat inflaci?
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  kvalitní umění 2.červenec 2014 16:01:40
Omlouvám se, jestli skáču do řeči, ale mohl by mi případně někdo znalý finanční problematiky vysvětlit, jak přesně jde, z pozice laika/zájemce, u pojistného vysledovat "návratnost", neboli poměr pojistného:šance pojistné události?
Ovšem kromě spořivých se to nedotkne ani akumulovaného kapitálu podnikatelů, což je pro ekonomiku poměrně výhodné.
racionálně je lepší to první, protože je to dočasné a povede zase k rovnováze, ale politicky je to sebevražda, protože lid je zvyklý na zdražování a tak nějak s ním počítá, navíc málokdo si dělá roční soupis, kolik ho co stálo v porovnání s loňskem. Ale dostat měsíčně o tři tisíce míň, toho si všimneš a nasere tě to.
lebe i my se rano muzem probudit  mrtvi 2.červenec 2014 11:22:54
tak nevim jak v recku, ale u nas je bezny, ze mas dve slozky platu. mzdu a premie (u nas ve firme jeste mame osobni ohodnoceni). no a osobni ohodnoceni a premie nejsou povinny zejo, takze lze snizit plat jednoduse a celkem i dramaticky, dle toho, co mas podepsany ve smlouve.
Takze v pripade prusvihu pak, v zavislosti na moznostech nastartovani inflace, mame volbu: bud snizime zivotni uroven zamestnanym skrtanim mezd (sporivi budou ve vyhode, neb koupi vic praci jinych lidi), nebo snizime zivotni uroven sporivym, resp. donutime je ty penize utratit rychle, a zamestnanym velmi znevyhodnime sporeni a treba uvery. Co je lepsi?
Řecko neznám detailně, ale v Lotyšsku se rozhodnutím MMF snížily mzdy státních zaměstnanců o 40 % a vláda zavedla fiskální škrty ve výši 18 % HDP, rozložené přes tři roky. V důsledku toho se snížily i platy v soukromém sektoru a poklesly investice. HDP jim padlo o nejmíň o 20 %. Ale zdá se, že se z toho pomalu hrabou, ačkoliv jim v tom pomáhá taky masivní emigrace a relativně malá ekonomika.
Devalvace nebyla možná, protože měli už od první poloviny 90. kurz Latu vázaný na SDR a od roku 2005 pak na €. mmch lat byla vedle irské libry jediná měna v EU, která měla nominálně vyšší hodnotu než € (0,7 latu za €).
A ve státní správě, kde je mzda stanovena výměrem, nezávislým na pracovní smlouvě, jde v ČR snížit mzdu velice snadno. Stačí změnit příslušnou vládní vyhlášku.
Tander Lee ...podmínkou svobody je boj a násilí...  ... taky jeden z nás 2.červenec 2014 11:00:58
Tak ve většině moderních ekonomik je převážná část tvořena sektorem služeb. A spousta lidí ve službách bude radši pracovat za 100,-/hodinu (místo 125,-) než nepracovat vůbec. Což způsobí, že ty služby zlevní a může dojít k poklesu platů i jinde.
Treba dle ceskeho ZP nejde bez souhlasu zamestnance snizit jeho mzdu.
(Jako to srazeni mezd neni psychologicky zadny med, ale muze to v principu dosahnout stejnych vysledku jako nastartovani inflace)
proč by někdo propouštěl někoho s vysokou mzdou a zaměstnal místo něj jiného s nižší mzdou, když je jednodušší prostě tomu první mzdu snížit? Ušetří se náklady na odstupné, hledání nového zaměstnance a jeho zácvik.
Jak takova interni devalvace vypada? Protoze to by (mne osobne) sebralo jeden z dulezitych argumentu proti euru - jsem myslel, ze to v ramci jedne meny neni mozne. Proste se srazi dolu platy ve statnich podnicich, coz umozni snizeni platu i tem soukromym?
Hlavní efekt nebude mít snižování mezd jednotlivců, ale propouštění, které způsobí velkou nezaměstnanost, která umožní zaměstnavatelům zaměstnávat nové pracovníky za významně nižší mzdu.

Nepružnost mezd směrem dolů má svoje limity - kde nic není, ani odborář nevezme.
V Řecku za tím stojí "oblíbená Trojka"
myslím, že v Řecku probíhá masivní interní devalvace po vzoru Lotyšska a že ekonomiku nyní řídí MMF a Evropská komise a ne vláda, která by se musela někomu odpovídat ve volbách. Našel jsem čísla za 2013, ze kterých plyne, že čistá mzda v Řecku poklesla pod úroveň roku 2000. Klesají mzdy ve státních podnicích i minimální mzda.
Byl jsem v březnu v Soluni a ceny v restauracích už jsou i v přepočtu nižší než v Praze. To jsem zatím nikde ve "staré" EU nezažil. Asi je to pro ně jediné možné řešení.