Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravují:

Sara151,
hi,
Pitrysek,
Netorack,
Agie,
Ajina,
pupipka

Může vás zajímatReklama

.
Máte problém v této oblasti? Zkuste se zeptat, možná se najde odpověď!
Třeba se bude hodit:


Ministerstvo financí      Účetní svět      Nezisková sféra      Živnostník      ČNB     

Obchodní rejstřík      ČSSZ      Měšec      VZP      Daňová kalkulačka         Mzdy      

Daňové formuláře      
Jak podnikat     

Ekonomický software: Laura 2008   (podrobné info - Barclay)      
Ekonomický software: AdmWin  (podrobné info - AJETO)      
Ekonomický software: Cézar  (podrobné info - Nazgul)      

Zákony (z příjmu, DPH, silniční a další) - aktualizovaná úplná znění  nové!

.

Minimální částky
Sociální pojištění 2015 - hlavní (od podání přehledu) 1.943,-
Sociální pojištění 2015 - vedlejší (od podání přehledu) 778,-
Hranice pro vznik povinného důchodového pojištění 2015 (pouze u vedlejší č., rozdíl mezi P a V 2014) 62.261,-
Zdravotní pojištění (od 1.1.2015!) 1.797,-

TOPlist

Serendipity a stejně nevím, co tu dělám  a kdo vlastně jsem
Takze ctu dobre zakon. Diky.
granttaxconsult  
Ahoj.
Jo, omezovali to právě kvůli kouzlení s mateřskou (legálnímu kouzlení!).
Dřív to totiž bylo vázané na aktuálně placené zálohy DSP - to udělali proto, že si ještě dříve (tuším v roce 2011 to utli) mohla platit minimální socku a NP v téměř neomezené výši. Pak to omezili tak, že NP byla závislá na DSP odvodu. Jenže se s tím čachrovalo - když cítily, že "budou v tom" nebo chtěly na mateřskou, spočítaly si, kolik musí platit zálohovku na DSP a NP tak, aby to pro ně pak bylo výhodné. Teď to omezili tím, že se počítá NP max z loňského VZ, takže s "plánováním" musíš počítat vlastně 2 roky dopředu. Nejde si "nahonem" stanovit v aktuálním roce velké DSP a tím nahonit velkou NP.
Dokonce už i na zvýšení záloh chtějí podklady (obrat a predikovaný zisk za uplynulé čtvrtletí či delší období).
Dřív to chtěli jen u žádosti o snížení záloh.
Už se mi stalo (loni), že klient zaplatil cca 80 tisíc naráz, protože jsme věděli, že měl v roce 2014 jednu obrovskou zakázku a zálohy mu z roku 2013 vyšly na minimálce. Protože ale neoznámil a nezdůvodnil zvýšení záloh, vrátili mu z té 80 tis. částky zpět cca 60 tisíc, vzali si jen to, co bylo do částky záloh za celej rok!
Museli jsme zpětně oznamovat (požádat) o zvýšení záloh (nechtěl pak v dubnu 2015 shánět prachy na 80 tisíc doplatek za 2014).
Přitom zdravka u toho samého nijak neprotestovala.
cajti Porozumění psanému textu -   víc po vás nechci ...
A neomezovali to právě předtím kvůli kouzlům s mateřskou?
granttaxconsult  
granttaxconsult  
Ne, ono je to trochu jinak.
Teď (od 1.1.2014) už neplatí, že NP max musí být vypočteno z výše AKTUÁLNÍHO DSP!
Bere se, v případě, že subjekt podnikal v roce 2014, pro výpočet NP max. 2015 částka placeného DSP za rok 2014 (podle VZ a Přehledu za rok 2014). Takže můžu mít snížené zálohy na DSP 2015 ve výši třeba 2000 Kč/měsíc, ale NP klidně může mít i 650 Kč (pokud v roce 2014 měl vysoký VZ a v roce 2015 si jej následně nechal zálohově snížit na 2000Kč/měsíc).
Pokud začínáte podnikat a Přehled 2014 nebyl podán, pak můžete klidně platit minimálku na DSP a na NP si dáte max z VZ 1/2 průměrné mzdy, což (NP) je něco přes 300 Kč.
Dřív to nešlo - DSP a NP mělo vazbu na zálohy v aktuálním roce. Teď (od 2014) už tomu tak není.
Sice se s tím dá trochu kouzlit (kvůli mateřské), ale nic moc.
granttaxconsult  
Díky! Mrknu na to!
xxl idealistický pesimista... a tak 
1) Je to možné podle §1 odst. 1 písm. a) ZOS č. 340/2013 Sb., převodce a nabyvatel se musí výslovně dohodnout ve smlouvě, že poplatníkem daně bude nabyvatel.

2) Záleží ovšem také na základu daně. Základem daně bude sjednaná cena, pokud bude vyšší než srovnávací daňová hodnota.
bwian I'm a lucky bastard! 
Dotaz
Je možno při prodeji nemovitosti přenést povinnost platit daň z nabytí nemovitosti na kupujícího? A tím místo prodeje za 100.000 Kč a daně 4.000 Kč prodat třeba za 96.000 Kč a zaplatit daň 3.840 Kč?
 
Serendipity a stejně nevím, co tu dělám  a kdo vlastně jsem
Prosím vás, máte přehled o nemocenském pojištění pro OSVČ po loňské změně? Jestli dobře čtu zákon, je maximální výše vyměřovacího základu pro zálohy ve výši loňského vyměřovacího základu z přehledu, a pokud takový není (protože jsem OSVČ ještě nebyla), tak je max. ve výši poloviny průměrné mzdy. Je to tak? Tady se tváří, jako že si můžu vyměřovací základ stanovit pořád jaký chci, jen musí být aspoň tak vysoký i vyměřovací základ pro důchodové pojištění a SPZ.
 
Tak jsem na to samozřejmě zapomněla a když se jeden nepřipomene...

Každopádně jsem to našla a uložila tady

http://www.uschovna.cz/zasilka/FDAC2Y4KBF5AA9WX-B7A/

Nevím jestli to k něčemu bude, nebylo to pro mě aktuální, tak jsem tématu nevěnovala větší pozornost, ale může se hodit.
 
Ja jsem mimo papíry až do zítřka do večera, ale myslím na to.
granttaxconsult  
Všem moc dík!
Zkusím to kombinací vašich rad.
T.j. Přiznání podám s mým podpisem a doložím plnou moc, podepsanou "za života", s tím, že se to někde na registraci u nich zatoulalo.
DPHčko zaplatím, jako by se nic nedělo a podání bylo OK.
Když budou mít námitky, budu dělat "blbýho" s tou registrací plné moci a pak "jako by povolím a vyměknu" a podám případně dodatečné (bez změn daň povinnosti) s kodem 5a, který budu, snad do dvou měsíců mít.
Něco ve stylu: Tak dobrá, když to řádné nechcete akceptovat, tak já podám dodatečné, nikoliv na základě plné moci, kterou tedy nechcete případně akceptovat, páč nebyla daná na registračním, ale podávám ho jako 5a, ať je finančáku po vašem....

Děkuju za rady. Měl jsem z toho dost obavy, ale vidím, že když se chce, dá se najít řešení...

Máša: Nenašla jste něco k tomu NOZu? Jen se připomínám, neděle je až zítra, já vím.
Reakce na | Vlákno  
hi Neměňte si názory s hlupákem, zhloupnete 
Upřimnou soustrast.
U jedné společnosti, která od března neměla žádnou činnost, se mně stalo, že mně zapomněli říct, že v listopadu prodali nějaké zařízení.
Já podávala nulová přiznání.
Letos v únoru mi volala správkyně daně, že na účet DPH přišlo v prosinci 130.000,-, a co to je. Řekla jsem jí, že jde zřejmě o omyl. Tak jen zkonstatovala, že až zjistím o co jde, tak ať dám vědět, aby to tam zbytečně neleželo.
Takže určitě automaticky nevracejí.
Klidně bych tam tu částku poslala.
(V březnu jsem dala dodatečné za listopad, bez pokuty.)
Mormegil Už jste  přispěli?
(IMHO, IANAL, já bych určitě nic nepodepisoval cizím elektronickým podpisem, to je na hraně trestného činu [a rada úřednice návod k trestnému činu ;-)], jestli už zvažovat nějaký ne-zcela-košer-postup, tak spíš někde v šuplíku najít tu zapomenutou vhodnou plnou moc či jiné pověření, jestli mi rozumíte...)
Mormegil Už jste  přispěli?
Ono se to od té doby měnilo (a taky závisí na FÚ), ale loni na jaře (myslím) se mi povedlo zaplatit DPH, ale úplně zapomenout odeslat připravené přiznání. Načež v létě (čtvrtletní plátce) jsem normálně poslal další přiznání a zaplatil. Načež se finančák ozval s tím, že jako dobrý, máme sice všechno zaplacený, ale nějak jsme jedno přiznání přeskočili. Tak jsem ho doposlal a bez pokuty.
granttaxconsult  
Super! a díky předem.
Je to fakt na palicu.
Jak to DPHčko, tak ten úvěr a pojišťovna!
Třeba Raifka to má ošetřeno tak, jak jsem předpokládal - tj Oni vs Pojišťovna, podobně jako povinné ručení u auta.

Ohledně toho DPHčka.
Já s Fú řešil i to, že zacvakám odvod DPH za duben (56 653 Kč doměr) a přiznání podám buď s mým podpisem nebo bez podpisu. Bude sice neplatné, ale prachy tam budou zaplacené a případně až budu mít bumážku od notáře jako správce pozůstalosti a právo podpisu dle kodu 5a, podám to samé PřDPH i s podpisem.

No, jenže...
Jenže prý bez řádného předpisu pohledávky stran odvodu DPH (na základě řádného a právoplatného přiznání) se platba vrátí jako přeplatek a nepočítá se jako platba k danému dni zaplacení.

Takže zaplatit (a FU přijme platbu) až po právoplatném podání přiznání (třeba dva měsíce po termínu, až budu legálně správce a pospisovník).
Jenže - bude podáno PO termínu i po amnestii 5 dní, takže povinně 500 Kč flastr (nelze odpustit) + penále za prodlení platby (2 měsíce, to je penále v řádu tisíců!)

Fakt na palicu!
Přesně tenhle případ jsme řešili na školení k NOZ, včetně přesných časových posloupností úkonů, někde to mám založeno, ale nedostanu se k tomu do neděle, zkus se připomenout.
granttaxconsult  
JJ. To mi sdělili na FU (po osobním dotazu a žádosti o návrh řešení)... házeli si to jak horký brambor.
Na GFŘ jsem psal dotaz, normálně mailem ale elektronicky podepsaný. Odezva zatím žádná (no byly svátky a teď jsou zase. tak uvidíme příští týden.

Dokud jeden není v takové situaci (úmrtí partnera), nedovede si představit, co je to za šílenou administraci a různé "výdrby".

Třeba pojištění úvěrů a hypotéky na smrt u dlužníka.

Třeba u nás je to tak, že máme (tedy žena měla a já mám) úvěry a ty pojištěné pro případ smrti.
Měl jsem za to, že informuji banku o úmrtí, dodám formulář na pojišťovnu od té banky, dodám úmrtní list, čísla úvěrů a vyjádření lékaře....
Tím pádem poběží řízení banka - pojišťovna (podobně jako při autonehodě a pojistné události)
A pojišťovna dorovná bance zůstatky úvěrů ke dni úmrtí. Nejsem spoluručitelem (a není nikdo) u zemřelé na žádném úvěru. Bank. účet je v dědickém řízení (zatím neproběhlo) a je bloknutý pro "výběry".
Banka si ale vesele strhává splátky úvěrů (oznámení o úmrtí, potvrzení o převzetí i úmrtní list banka má!!!!)
Pojišťovna mi sdělila, že úvěr se bude dál splácet a oni pak, po ukončení děd. řízení a nabytí p.m. vše zaplatí dědicům.
Na b.ú manželky ale peníze na splátky v době děd. řízení (předpoklad trvání cca 1 rok!) dojdou!
Pak zřejmě výzva (doporučeně, do vlastních rukou zemřelé manželky) a exekuční výměr!
Barák (majetek) předmětem dědictví.... pak to taky může dopadnou tak, že barák padne na tu exekučku a slavná pojišťovna nám vyplatí těch 150 litrů co měly být splátky úvěrů!!!!!!

Už to řeším s právníkem!
Fakt na palicu a výdrb jako prase!

A co teprve, když má třeba chlap hypotéku, ručí barákem, žena na mateřské, tři nezletilá děcka....
Chlap nedejbože umře a myslí si, že to vyřídí pojišťovna s hypotéční bankou. Stejně, jako jsme žil v bludu já s tím pojištěním úvěrů!
A u toho chlapa by to bylo ještě horší - tam je nejdřív opatrovnický soud (nezletilí) a pak teprve dědické řízení.
Z čeho by ta žena platila třeba 10 litrů hypotéky? to mi hlava nebere!
Nebo - bere - prostě vý*rd!
To ti řekli u vás na FÚ? Tak vznes písemný dotaz na Generální finanční ředitelství na správný postup. Nejlépe ze tvé datovky.
granttaxconsult  
To bylo taky první, co jsem udělal.

První odpověď mě šokovala:
"Máte její el. podpis a heslo k němu? Tak to podepište ne?"

Na můj dotaz, zda nebude vadit (a zda není protiprávním jednáním de facto zneužití el. podpisu - neb žena je prokazatelně po smrti a v přiznání, už pro to, že za měsíc budou dvě dílčí a je tam jasně zaškrtnuto úmrtí poplatníka jako důvod + přílohou PřDPH je úmrtní list), že to moje žena podepíše elektronicky "z druhé strany tunelu", mi bylo řečeno - tak si to udělejte JAK chcete, ALE PODAT TO MUSÍTE v termínu.

V Zákoně o DPH (konkrétně §101) není na úmrtí poplatníka a časovou prodlevu s ustanovením správce (a podpisová práva dle kodu 5a) jaksi pamatováno. Na dotaz na GFŘ se neráčili ani odpovědět (ani mailem,ani ve FAQ). Prostě Kocourkov. Proto se ptám tady, zda už to někdo neřešil a není nějaký precedens.