Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

El_DiabloReklama
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
 
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
Reaguju na tu Danielsoftovu povídku a ten gramofon mu taky často přisuzují...
JeromeHeretic Nejsem temný, jsem jemný   v hezkým svetru
No fskutocnosti je Edisonovi prisuzovan vynalez fonografu (kterej ukradl), ne gramofonu...
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
!!!!
JeromeHeretic Nejsem temný, jsem jemný   v hezkým svetru
To je prave problem Edisona. Lide mu prisuzuji dokonce i vynalezy, ktere vlastnorucne neukradl. A on ukradl vsechny vynalezy, ktere jsou mu prisuzovany...
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
JeromeHeretic Nejsem temný, jsem jemný   v hezkým svetru
To znam, je to chvilkama trosku prehnany, ale jsou tam vyjmenovane ty OLOLy, jakoze Edison je ten curak, kterej zatrhnul Teslovi rozpocet na vyrobu radaru a ze Edison je ten idiot, kterej navzdory Teslovym varovanim upalil rentgenem pracky svymu spolupracovnikovi (ve skutecnosti jich zkurvil vic) a sam sebe oslepil.
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
JeromeHeretic Nejsem temný, jsem jemný   v hezkým svetru
Ale prosim, jak je libo... ovsem tim se uz uplne odklanime od puvodni Danielsoftovy povidky do uplne jine alternativni reality.
Nahodou mi to vlastne prijde jako docela zajimava debata.
Rekneme, ze by tedy Ciolkovskyj mel nejakeho olbrimiho mecenase v te Americe a posunul by raketovy vyzkum o nejakych tech 50 - 70 let dopredu. Co by zbylo ze sveta po druhe svetove valce, kdyby lidstvo uz melo mezikontinentalni rakety? A kdyby na Sorbone smely studovat zeny uz driv, takze Sklodowskou by neprijali az 1891, ale o nejakych pet let driv a o tech pet let driv by uz makala by pro Becquerela?
Tander Lee  
A tak neupínej se na Edisona. Třeba by ho zaměstnal Herbert Henry Dow nebo někdo podobný :) Důležité je, že v Americe by pracoval jako technik/chemik/vědec... zatímco v Rusku dělal venkovského učitele. Psát po večerech vizionářské/fantastické knihy by mohl i v USA. Akorát by mu u toho nekručelo v břiše.
JeromeHeretic Nejsem temný, jsem jemný   v hezkým svetru
Fskutocnosti paprsky smrti jsou sci-fi zkokosovanejch emerickejch generalu a sam Tesla psal o tom, jak olbrimi picovina ta myslenka je.
JeromeHeretic Nejsem temný, jsem jemný   v hezkým svetru
Jsem ted koukl na wiki kdy Ciolkovskij umrel - 1935. No... a abych ti trosku priblizil, jak to myslim s tou metalurgii a chemii, tak prvni nerezova ocel byla vyrobena tusim 1905... mozna +- nejake dva roky. Svou praci "Výzkum světových prostorů reaktivními přístroji" napsal 1903. Kdyby tehdy zacal pod Edisonem s nejakyma praktickyma testama, nejakych prakticky pouzitelnych vysledku by se vlastne mozna ani nedozil. => Pro Edisona byl naprosto nepouzitelnej... (a vezmi si, ze kdyz koukam do jeho zivotopisu, tak po VRSR uz byl vlastne jenom starec na duchodu, kterej akorat sem tam napsal nejakou scifi povidku.)
Londo Hádáš-li se s debilem více než minutu,  hádají se dva debilové
V alternativním vesmíru Tesla zabije Edisona paprsky smrti a máte po žížalkách.
 
JeromeHeretic Nejsem temný, jsem jemný   v hezkým svetru
Kdepak, nemyslim, ze Ciolkovsky byl az takovej mimon. Koneckoncu sam jako prvni zformoval rovnice na zaklade kterych se pak pozdeji skutecne rakety konstruovaly. Jeho myslenka vicestupnovych raket sice neni puvodne jeho myslenka, ale on sam ji nasledne rozvedl na tolik, ze pozdejsimu kosmickemu vyzkumu bylo jasne, ze bez vicestupnovych raket to proste nepujde. A urcite i dodnes prezilo vic jeho puvodnich myslenek.. Spis jde o to, ze v Edisonovych dobach po tom nebyla ani spolecenska poptavka, ani dostatecne rozvinuty chemicky prumysl, ani nebylo dosazeneho potrebneho metalurgickeho pokroku. Jinak receno v Edisonove dobe nikdo nebyl schopnej sestavit hydrazinovej rakejtovej motor z takovych materialu, aby se neroztavil behem prvnich triceti vterin po zazehu, nemluve o tom, ze si nejsem jistej, jestli by v te dobe uz nekdo byl schopnej vyrobit par cisteren hydrazinu, nota bene par cisteren tekutyho kysliku...
Takze... v lepsim pripade v Edisonovych dobach mohl vyrabet akorat nejake vetsi hracky na efektnejsi ohnostroje. Z toho duvodu se domnivam, ze u Edisona by mohl Ciolkovskyj maximalne tak cist Virgilia v originale, coby skladnik ve sroubarne, protoze jak by na tom Edison mohl vydelat?
Tander Lee  
No dobře, tak Cialkoviský byl nejspíš ještě větší mimoň než Tesla. Byl koneckonců ještě více z Východu.

Jinak tu tvrdou buysneslike etiku v USA (a trochu v severozápadní Evropě, kde už se ji podařilo socanům také téměř ubýt) považuji právě za hodně důležitou. Bez ní vizionáři zůstávají v lepším případě jen jako pošuci/snílci někde na okraji společnosti (a o 100 let později žasneme, jak předběhli svou dobu); v horším pak končej ve vězení, gulagu či na popravišti.

JeromeHeretic Nejsem temný, jsem jemný   v hezkým svetru
To je naprosto nepravdepodobne. Edison by patrne Ciolkovskeho zamestnal jako skladnika ve skladu zarovek, protoze by v Ciolkovskeho myslenkach nevidel nic, co by mohl ASAP zpenezit.
V tomhle uznavam, ze byl Edison dobrej. Byl to tvrdej byznysmen. Tesla na tohle naopak dojizdel. Tesla byl vizionar a snilek, kterej si hral se svejma hrackama a ze to stoji taky nejaky prachy slo vzdycky tak trochu mimo nej. Dostkrat na to v zivote dojizdel, az na to nakonec i dojel definitivne.
Tander Lee  
Můj názor je přesně opačný. Ciolkovský by se po 10 letech práce u Edisona nasral a založil by si vlastní firmu na výrobu raket. Ta by buď byla následně převedena pod americkou armádu, takže by Američané mohli odstřelovat Berlín raketama už za první světové, nebo by se rozjel civilní raketový průmysl a na Měsíc by dnes lítali důchodci místo do lázní.
JeromeHeretic Nejsem temný, jsem jemný   v hezkým svetru
No, prave ze mi prijde pravdepodobnejsi, ze kdyby Ciolkovskij odjel delat pro Edisona, tak jsme jeste nevynalezli ani ten Sputnik a cela kosmonautika je na urovni cinskych ohnostrojovych raket vyrobenych podle petset let starych nakresu.
Tander Lee  
Přičemž ten přínos myslím asi tak, že Edison vytvořil prostředí, kde mohlo získávat zkušenosti spoustu talentovaných lidí. Sice je odíral a byl to arogantní šéf, ale aspoň měli nějak zázemí.

A abych byl on topic - představ si, že by Ciolkovskij, místo aby trávil život sněním o raketách někde na pomezí Polska a Běloruska v carském Rusku, odjel do Ameriky a pracoval pro někoho jako byl Edison.

Tander Lee  
No právě. Nezmiňuje. Což je zvláštní, když pro něj pár let pracoval (a do New Yorku z Evropy se přesunul už v rámci práce pro Edisona), že jo? To mi přijde asi jako když Sheldon napíše společnou vědeckou práci s Leonardem :) (Ale jinak je zjevné, že Edison asi nebyl dobrý šéf, ale určitou vizi a inovátorství mu upřít prostě nelze. Jo, Ford pro něj dělal 8 let a když chtěl odejít nabízel mu Edison i docela slušný plat případně založení vlastní automobilové divize Edisonovy společnosti.)