Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

El_DiabloReklama
stromka If we don’t change, we fall behind. 
Já to pak najdu a opisu sem.
to se rád podívám. Ale jde o dvě nesouvisející věci. Jistě, Hejda byl z nár.soc ekonomicky nejpříčetnější, vždyť před válkou šéfoval ČKD, ale znárodnění šlo podle not jiných autorů.
No a každopádně to, co neprošlo ani před únorem, má jen velmi volný vztah k reálnosti údajných privatizačních plánů za Novotného.
Je to jen marginalie, ale Phillips je model krizoveho sroubu. Holandsky vyrobce zarovek a elektroniky ma jen jedno L.
stromka If we don’t change, we fall behind. 
Ministr to právě zamítl. Připravoval to Hejda. Docela podrobně o tom píše v pamětech. Kdyby se mi chtělo, tak ti najdu a prepíšu. Každopádně měl mít Phillips 49 %.
takže ministr průmyslu v roce 46 Philips v ČSR znárodní (btw víte, za jakou stranu ten ministr ve vládě byl?) a o rok později stejná vláda se stejnou firmou připravovala společný podnik? No nwm.
Privatizace v roce 1991 je zcela zavádějící srovnání, tam bylo od začátku dáno, jak se bude podíl navyšovat a za jakých podmínek VW získá fabriku celou. Navíc prodej spustila garnitura, která se k privatizaci jasně přihlásila.

To v 60. letech rozhodně nebylo a jsem si jist, že s privatizací by měli i ti nejradikálnější reformní komunisté velký problém. Natož kdyby tím největší automobilku ovládl zahraniční vlastník.
Takové záměry pokud vím nikdo z reformistů nikdy neventiloval. Budu samozřejmě vděčný, když mi ukážeš, že se mýlím, ale do té doby to musím považovat za nepodložené JPP.
stromka If we don’t change, we fall behind. 
Mělo se ti řešit nějakými procenty vlastnictví. Podobně se připravoval i Phillips v roce 1947 nebo tak nějak. Ani VW neměl zpočátku Škodovku celou.
jj, Velká sázka o malé pivo II, taky se mi to vybavilo.
ovšem to je až v době perestrojky, o 20 let později. Nebo je znám dřívější příklad?
Třeba československý Avex, který pro náš trh vyráběl zastaralé videorekordéry, byl založen v roce 1987. A i v takto nevýznamném podniku (který se po otevření trhů samozřejmě bleskově zhroutil) mohl mít Philips jen 20 procent
pan_kreas Rozptyl do moře podléhá předpisům  pro pobřežní vody daného státu.
Na druhou stranu miodel joint ventures fungoval pak i v CCCP - partner dodal odbyt, know-how (začasté výběhové nebo zastraralé) a případně kapitál, n. p. pracovní sílu a zázemí. De facto je to model výroby "na mzdu".
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
Nebo Harry Jelínek...
Ke KOUPI Škodovky?? Tedy nic proti osobním svědectvím přímých účastníků, ale tohle i v kontextu Šikových reforem - a nic radikálnějšího IMHO v dohledu, natož na stole, nikdy nebylo - zní zcela nepravděpodobně.
Jak by to asi fungovalo? To jako že by vznikla Mladoboleslavská zvláštní ekonomická zóna?
Nebo že by se Renault řídil podle pětiletek? (ta čtvrtá začala právě v roce 1966) A že by to jako Moskva skousla, když jí vadily i mnohem krotší reformy a odklony od soc.kánonu?

BTW tématem ek. reforem šedesátých let byla decentralizace a částečné využití tržních mechanismů, přičemž tržní bylo sprosté slovo, takže dobovým jazykem se to označovalo za samoregulaci pomocí zbožně peněžních vztahů. O roli zisku a cen se diskutovalo a často postupovalo stylem dva kroky tam, krok zpátky. O soukromém vlastnictví ve větším měřítku nebylo řeči, natož v průmyslu a tuplovaně pokud by ten vlastník měl být zahraniční.

Něco jiného je totiž spolupráce ve formě nákupu licence a strojního vybavení, kdy je to stále pod státní kontrolou, a něco naprosto jiného prodej fabriky i s dělníky kapitalistům.

A že by se smlouva o prodeji jednoho z největších podniků v zemi (sice firmě vlastněné francouzským státem, ale na tyhle nuance komunisti nikdy moc nebyli) připravila v roce 1966, to už je úplná halucinace.
Jen připomenu: svrchovaným šéfem KSČ&prezidentem byl tehdy Antonín Novotný, ten samý Novotný, který jen pár let předtím vyhlásil vítězství socialismu, vznik beztřídní společnosti a oslavoval úplnou likvidaci soukromého vlastnictví, premiérem jasný konzervativec Jozef Lenárt (který to, BTW, ve vedení KSČ doklepal až do listopadu 1989.) Šik ještě žádnou exekutivní pozici neměl, ministrem financí byl jistý Richard Dvořák, který byl ve vládě už za nejtužšího stalinismu. Tedy reformní sestava par excellence.

Takže jedině že by Škodovku prodávalo nějaké radikální podzemní hnutí:)
Ty? Urcite.
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
Chyba!
Leknin I have crossed oceans of time to  find you.
Přestala jsem číst u El_Diablo.
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
Chyba!
HejtmanSagner Disciplína vy kluci pitomí musí bejt.  Vox Populi,Vox Dei
Samsung a Mc.Donald - pobavilo.
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Prestal jsem cist u sputniknews.
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
Apple а McDonald's na sovětský způsob. Jak by vypadaly světové značky v SSSR
http://cz.sputniknews.com/foto/20160722/3600507/apple-mcdonalds-sovetsky-svaz.html
 
stromka If we don’t change, we fall behind. 
Předevčírem jsem se navíc úplně náhodou bavila s jednou šedou eminencí, a tento starý pán mi říkal, že smlouva pro Renault byla připravena již v roce 1966, přičemž ke koupi Škodovky mělo dojít v roce 1969. Invaze to překazila.
 
pan_kreas Rozptyl do moře podléhá předpisům  pro pobřežní vody daného státu.
Haha, otevreni NATO rozhodne zadna samozrejmost nebyla. On i odchod SSV z CSFR, nerkuli zruseni VS nesly zapadni staty (zejmena VB) dosti nelibe, protoze predchozi ujednani OBSE se stala nahle bezpredmentymi. Role Havla ve zmene tohohle nazirani byla opravdu nemala.