Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

El_DiabloReklama
pan_kreas Rozptyl do moře podléhá předpisům  pro pobřežní vody daného státu.
Ve Vídni vrcholí další následný summit KBSE. V rámci projektu "společný evropský dům" se domlouvá rapidní snížení konvenční i raketojaderné výzbroje v Evropě. SSSR a USA se dohodly na desetiletém harmonogramu stažení posádek z NDR a NSR, na území Německa je vyhlášena neutralita a obě země se sjednocují. Časopis Time vyhlašuje Helmuta Kohla "mužem roku". Francie jako kompenzaci žádá zvýšení zemědělských dotací plněných především z německého rozpočtu a závazný slib společné měnové politiky. Velká Británie trvá na bezpečnostní garanci, kterou by SSSR dal zemím tzv. nárazníkového pásma. Vymyká se Rumunsko, které pod vedením N. Ceaucesca navazuje úzkou spolupráci s Francií. V Jugoslávii padají první výstřely...
 
Číňané přistoupili k reformám 6-7 let před Gorbančovem.
(Různé podobné informace o věštbách mi chodí mejlem několikrát měsíčně. Zdroje bych tipoval povětšinou na hodně aeronetové.)
Rozhodně.
Guyver Jakub Moravčík je mykatolický guru Jára   a jeho bůh je opravdu hovno bůh.
Vidím jako velmi pravděpodobné.
(Jsem kdesi četl takovou zajímavost, nevím jestli je to pravda, že když Gorbačov začal s reformama, tak v Číně použili věštbu pomocí čínské knihy proměn (i-ting) a podle ní se rozhodli k reformám tehdy nepřistoupit a varovali i Rusko. Může to být kachna, já vím.)
 
Satelity už se začaly postupně odtrhávat. Polsko od začátku 80. let, velmi pozvolna, ale jistě, Maďarsko od poloviny osmdesátých let, nejspíše i bez Gorbačova vlivu. Jenom v NDR a u nás zůstávaly konzervativní režimy. Co se týče jihu, tam byly zajímavé socialistické země, které satelity nebyly - Ceaușescu si jel dávno na svém vlastním písečku, Jugoslávie spěla k rozpadu hned od Titovy smrti. Bulharsko bylo loajální a konzervativní až do konce.
pan_kreas Rozptyl do moře podléhá předpisům  pro pobřežní vody daného státu.
Na Kavkaze by zuřila regulérní občanská válka. Mezi Pobaltím a zbytkem SSSR by nastal proces mlčenlivé kvazifinladizace.
 
na druhé straně, tehdejší ředitelé podniků tržní hospodářství nechtěli. Možná by to někteří předsedové JZD a nově dosazení ředitelé nějak rozhýbali tržním směrem. Těžko říct.
 
V roce 1984 bylo u nás nebo v Rusku riziko občanské války nula nula nic. Kdyby lidi viděli, že fakt směřujeme k nějakým tržním reformám, bylo by ještě menší. V roce 1984 se ještě všichni bavili o Čubovi a Slušovicích, na Havla a disidenty u nás 90% lidí prdělo.
jrd12 Z poměrně vtipného podivína stáváte se  zapšklým kokotem
jasně že by to šlo ale za jakou cenu a za velké riziko občanské války, v Číně si to spočítali stejně jako v Rusku a vyšel jim opačnej výsledek
Šlo by to tam jako v Číně. A u nás taky. Zůstali bychom ve východní říši, ale bylo by z nás něco podobného, jako jsou zvláštní ekonomické zóny v Číně.
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  sláva Ukrajině
Nedávno v roce 2008 byly velké statisícové protesty a režim je zvládl, nezmasakroval ty lidi, ale rozebral a umlčel je důkladně.
jrd12 Z poměrně vtipného podivína stáváte se  zapšklým kokotem
imho jde o tu velikost SSSR a když to srovnáš s tou Čínou, tak asiati obecně mají větší respekt před autoritou a na druhou stranu Strana neměla problém vymasakrovat náměstí Nebeského klidu, v Rusku by imho něco takového vedlo k povstání
jrd12 Z poměrně vtipného podivína stáváte se  zapšklým kokotem
ekonomický rozpad byl nezastavitelný, kolonie by se tak jako tak odtrhly, v Rusku by vypukla obcanská válka
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  sláva Ukrajině
Já jsem nejprve uvažoval, že to budu směřovat spíše do klubu Historie, není to něco v čem bych měl detailní znalosti a mě by právě zajímal ten mechanismus, který by způsobil rozpad režimu. Respektive v čem spočívala ta neudržitelnost. SSSR sice nebylo KLDR či Zimbabwe, ale zdá se, že existuje řada ekonomicky zaostalých a stagnujících režimů, které přesto zůstávají stabilními. Krom toho existují i režimy, které provedly tržní reformy, ale jsou nadále diktátorské, jako je Čína. Navíc existují i hybridy mezi tím, jako je velmi komunistické Bělorusko, ačkoliv tam dala asi lidem negativní příklad deprese v 90. letech.
Tak to by byla lepší otázka, co by bylo bez bouchnutí Černobylu.
Trisolde Moja chorá hlava  v jednom je plameni.
Neprosazoval Gorbačov glasnosť a možná i perestrojku vůbec proto, že už to nešlo udržet? </obvious>
Londo Hádáš-li se s debilem více než minutu,  hádají se dva debilové
Udržet režim po Černobylu bylo těžké s glasností i bez ní... Černobyl dal režimu ránu z milosti.
tigr_papirosowy Naše přání nejvroucnější  sláva Ukrajině
Co by se stalo, kdyby Gorbačov neprosazoval glasnost a možná i perestrojku vůbec? Šlo by ten režim udržet? Pokud by se měl rozpadnout - jak?