Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Také občas narazíte na otázku, na kterou neumíte najít odpověď?
Zkusme najít alespoň některé!

El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
The Hyperloop: BUSTED!
 
To sice možná jo, ale pokud to nejsou vyloženě naturálové, tak jsou všichni nasypaní jak sviňa.
Jako kuře.
Chukcha má dva zuby zlatý a nic mu neni svatý 
Jak chutná panda?
(třeba přežily kvůli tomu, že v okolí je dost lepšího žrádla)
Rejpavej_krtek  
(to neni vtip) a taky je to prý vlastně celkem běžný problém, spostě druhů zvířat se v zajetí do množení moc nechce, jen u pand se o tom píše.
czekotay Bůh není a my jsme jeho  proroci.
Celkem dost. Někdy vyzkoušejte.
Rejpavej_krtek  
Tak u těch pand je to prý tak, že se nechtí množit v zajetí. Doma v bambusových lesích se rvou o samice a pořádají orgie.
dík, zajímavé, hádám, že část o druzích neohrožených predátory co si potrpí na dlouhé ocasy by se mohla týkat i člověka...
Trofozoit Where the fear has gone there will be -  nothing. Only I will remain.
Jsou.
Pevnější krunýř, vyfikanější jed (a rezistence proti němu, to je poměrně podstatný detail, někteří hadi to mají, jiní jedovatí tvorové se s tím nezdržovali, tak se omylem občas otráví), všechno se musí nějak vyrobit. Stejně jako větší mozek, btw, odolnější orgány, rychlejší metabolismus nebo jiné.
Navíc evoluci si předstvuj spíš jako kopce a údolí "náročnosti", kde určité rozhodnutí v minulosti způsobí, že dostat se jinam je extrémně náročné v závislosti na strategii (např. když se rozhodneš že tvoje strategie je bytelný krunýř, těžko se ti s ním bude rychle běhat a zdrhat predátorům). Tím se pak může stát že něco co by určitě šlo nedesignovat líp, kdyby s tím někdo počítal. A to je týká vývoje druhů i vývoje jednotlivého organismu (např. žirafa má dlouhý krk, a u všech příbuzných organizmů probíhá jeden nerv pod velkou cévou, protože.. se to tam kdysi hodilo.. ovšem většina těch organismů má dost malý krk, žirafa má teda několik metrů "zbytečného" nervu, který vede sem a tam protože přeprogramovat naprosto základní a úvodní vývojové procesy je evidentně náročnější, než se na to vykašlat a prostě udělat pár metrů nervl navíc a řešit následné problémy. Takže ty řešení ani nejsou přímočaré. Navíc stategie jsou lepší či horší také v závislosti na daném čase a situaci, vymírají dost často druhy, které se příliš specializují a stanou se neflexibilními. Co je jim platné, že svého času vládli, když jejich linie zůstane navždy přerušená. V hodně dlouhodobém horizontu, protože změny se dějí neustále, vyhrává flexibilita, která je zároveň dostatečně životaschopná aby měla šanci se prosadit.

Tohle má i své docela bizarní paradoxy. U organismů, které nejsou příliš ohrožovány predátory ani nedostatkem potravy se stává největším konkurentem jejich vlastní druh, přesněji jejich vlastní pohlaví. Ptácí v tropických oblastech, kteří mají sociálně zafixované, že delší ocas je lepší, se tak stávají tím přitažlivější pro druhé pohlaví, že tyto extrémy jsou pak zásadně ohrožené v momentě, kdy se tam dostane predátor. Důležité totiž není jen přežít, ale přežít a rozmnožit se. Když není s přežitím problém, prioritním se stává to druhé.
Na to se taky nesmí zapomínat. Zjevně ale některé organismy kašlou i na tohleto, protože není moc jasné, jak vlasně mohli přežít dodneška pandy. Mám soukromou teorii že jsou tak moc ňuňu, že je nikdo nežere a lidi se přetrhnou, aby je chránili ;)
Zrovna vytvářet schránky nebo jedy může být docela problém. Syntéza jedů je obvykle energeticky hodně náročná. Schránky můžou být naprosto limitující - šnek se super silnou ulitou možná nebude dostupný pro (aspoň některé) predátory, ale musí s sebou táhnout těžkou ulitu, na kterou navíc potřebuje sehnat spousty vápníku. Pokud bude mít málo vápníku, tak nejen že bude míň chráněný proti predátorům, ale nemusí mít tu ulitu vůbec silnou natolik, aby samovolně nepraskala. Umět se super dobře schovat obvykle znamená moc se nehýbat - zas je problém kdy shánět potravu. Vždycky jsou nějaká omezení, přes která to už prostě nějde. Obvykle je to ještě "trade off", čiliže něco za něco. Unikat predátorům nebo naopak líp lovit je jenom kousek skládačky. Dál do toho zasahuje (hodně!) vnitrodruhová kompetice, nemoci a paraziti...
cestujicivnoci  
No dobře, ale běh je jen jedna z možností. Můžeš se naučit líp se schovávat, zpevnit si krunýř nebo se tvářit jedovatě. To nejsou věci energeticky náročnější.
Trofozoit Where the fear has gone there will be -  nothing. Only I will remain.
Naopak, nejlíp se přežívá bez toho se příliš snažit. Pokud máš rychlou kořist nebo nebezpečného predátora, musíš s ním závodit. Ale v jistém momentálně už se další upgrady nevyplatí. Gepard je krátkodobě nejrychlejši, ale je to pro něj tak namáhavé, že spousta pomalejších predátorů toho využije.
Přežití totiž není olympiáda ale jak být co nejúspěšnější za co nejmíň námahy, nebo mít něco čemu nikdo nekonkuruje.

V přírodě roste schopnost využívat abiotické zdroje (tj. zvyšuje se množství zdrojů, které živé organismy využívají). V posledních letech živé organismy využívají i takové zdroje jako je uhlí, ropa a jaderná energie.

S tou antilopou a tigrem je to složitější, schopnost přežít není daná jen tím utéct tygrovi. A ještě navíc se to, co je nejlepší schopnost přežít, mění s tím, kolik je těch tygrů (a jak dobře umí lovit antilopy). Nějaká neviditelná tenze přírody je asi stále stejná, jakmile se vychýlí na nějakou stranu a nějaký organismus získá výhodu (superrychlý tygr), rychle se ustanoví nová rovnováha (která může být rovnováha s nulovým počtem antilop). Vnitřní tenze se tak vrátí víceméně do starých kolejí, kdy zvířátka navzájem hrají na babu, ale žádné z nich není v průměru v tom svém zaměstnání o moc lepší než to druhé.
cestujicivnoci  
Roste v čase v přírodě suma toho, co lze v souhrnu označit jako schopnost přežít? Jestliže se druhy přirozeným výběrem vyvíjely, je to tak, že tygr je schopnější ulovit antilopu než jeho prapra..., ale ona je schopnější mu utéct, protože je rychlejší, než její prapra? Neroste s tím nějaká neviditelná vnitřní tenze přírody?
 
vytvořil by se na sportovce tlak dopovat.
Trofozoit Where the fear has gone there will be -  nothing. Only I will remain.
Když ono to není někdy poznat :(
arnost snad nechci tak   moks
Neco si prejte, krtek zertuje.
Rejpavej_krtek  
???
Trofozoit Where the fear has gone there will be -  nothing. Only I will remain.
A na to jsi zase přišel kde?
Leknin I have crossed oceans of time to  find you.